KOMÁRNO. Stretnutie slovenského premiéra Roberta Fica a jeho maďarského kolegu Ferenca Gyurcsánya v Komárne pokrok vo vzťahoch neprinieslo.
Premiéri sa zhodli iba na tom, že stretnutie bolo užitočné, lebo si navzájom vyjasnili svoje stanoviská. Z ich spoločnej tlačovej besedy, ktorá sa niesla vo veľmi ostrom tóne, však bolo jasné, že sa stanoviská nijako nezblížili.
V spoločnom vyhlásení predsedovia vlád odmietli extrémizmus, xenofóbiu a intoleranciu, zaviazali sa bojovať proti nim a vyjadrili aj podporu národnostným menšinám v oboch štátoch. Nezhodli sa však na príčinách súčasnej situácie, ani na hodnotení udalostí uplynulých týždňov. Obaja iba zopakovali, čo už hovoria dlhšie.
Fico povedal, že najväčším problémom je „export“ fašizmu z Maďarska na Slovensko a vyčíňanie extrémistov napojených na opozičnú stranu Fidesz v samotnom Maďarsku. „Je bolestné, ak v Budapešti horí slovenská vlajka a na transparentoch Slovákov označujú za bezprizorných bastardov,“ povedal.
Gyurcsány Ficovi vyčítal jeho koaličného partnera, predsedu SNS Jána Slotu. Extrémistické skupinky sú podľa neho bežné v každej európskej krajine, azda nikde inde však nie sú vo vláde. „Slovenská vláda s nacionalizmom nielen flirtuje, ale sa s ním aj zasnúbila,“ tvrdí Gyurcsány.
Premiér Robert Fico v Komárne sľúbil, že sa bude snažiť, aby jeho koaličný partner neurážal Maďarov. Vládnutie s SNS, ktorá „iba tvrdšie presadzuje národné záujmy“, však označil za úspešné a za výsledok vôle ľudu. Na poznámku Ferenca Gyurcsánya, že parlament volia ľudia, koaličných partnerov si však vyberá premiér, Fico odvetil, že zloženie vlády je vnútornou vecou Slovenska a Washington, Brusel, Moskva ani Budapešť do toho nemajú čo hovoriť.
Pohrozil väzením
Fico zopakoval, že na Slovensku sa skupiny vyznávajúce fašistickú ideológiu tvrdo stíhajú a rozpúšťajú. Zaručil sa, že ak niekto zapáli maďarskú vlajku pred veľvyslanectvom v Bratislave, pôjde do väzenia.
Od Gyurcsánya chcel, aby Budapešť „okamžite prijala bezpečnostno-policajné opatrenia, ktoré zabránia tomu, aby na územie Slovenska chodili maďarskí neonacisti“, a ich prísnejší postih doma. Navrhol systém rýchleho varovania medzi tajnými službami a políciami, aby sa neopakovali incidenty ako v Kráľovskom Chlmci.
Gyurcsány sľúbil, že proti skupinám urážajúcim Slovensko zakročia s krajným využitím zákonných možností. Vzápätí dal zmeniť zákon. S odkazom na Slovenskú pospolitosť však povedal, že on nemôže ministrovi vnútra nariadiť rozpustiť nejakú organizáciu, lebo v Maďarsku o takýchto veciach rozhodujú súdy.
Ako príklad spomenul prebiehajúci proces s Maďarskou gardou. Osobne by vraj chcel, aby súd rozhodol rýchlejšie, rovnako by však uvítal rýchlejšie vyšetrenie kauzy Malinová.
Všetci majú byť spokojní
Premiéri sa nezhodli ani pri hodnotení stavu práv slovenských Maďarov. Slovenská vláda ani parlament podľa Fica „neprijali žiadne rozhodnutie, ktoré by zhoršilo postavenie národnostných menšín“.
Problém maďarských zemepisných názvov v učebniciach Fico sľúbil vyriešiť tak, že „všetci budú spokojní“. Nespresnil, čo to znamená. Za neprijateľný označil spôsob, akým je v maďarskom parlamente inštitucionalizované Fórum poslancov Karpatskej kotliny.
Gyurcsány povedal, že je absurdné, aby premiéri v 21. storočí rokovali o tom, či majú menšinové deti právo používať vlastné názvy obcí či potokov.
Predniesol šesťbodový návrh zlepšenia situácie menšín. Vlády by podľa neho mali venovať mimoriadnu pozornosť menšinovému školstvu, zvýšiť mu dotácie, nechať menšinové školy voľne používať učebnice z materskej krajiny, vytvoriť kódex vzťahu k menšinám, ktorého dodržiavanie by kontroloval čestný súd zo zástupcov oboch krajín. Navrhol aj u nás zriadiť menšinového ombudsmana.
Fica tiež pozval na návštevu Budapešti začiatkom roka, slovenský premiér pozvanie prijal.
Trvá spor o policajnom zásahu v Dunajskej Strede. Fico sa odvolal na generálneho prokurátora, že zásah bol legálny. Ak má niekto iný názor, môže sa podľa neho obrátiť na súd. Gyurcsány nechápal, prečo Maďarsko nemôže nahliadnuť do vyšetrovacích materiálov.
Csáky je spokojný už dnes
Ihneď po schôdzke s Ficom sa stretol s vedením SMK. Jej predseda Pál Csáky tvrdí, že rokovanie rozptýlilo pochybnosti o zmysle stretnutia. Potešil ho aj Ficov záväzok o učebniciach.
Maďarská opozičná strana Fidesz po rokovaniach vyjadrila sklamanie, že Gyurcsány nepresadil do vyhlásenia premiérov vyšetrenie zásahu v Dunajskej Strede ani právo poslancov SMK zúčastniť sa na fóre Karpatskej kotliny. Šéf zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh z Fideszu chce chýbajúce body doplniť spoločným vyhlásením maďarských strán.
Protesty sa už nekonali
Stretnutie premiérov v sobotu ráno v Komárne príliš veľkú pozornosť nevyvolalo. Okrem množstva novinárov privítala oboch predsedov vlád pred mestským úradom asi stovka zvedavcov, Fica v úplnej tichosti, Gyurcsánya riedkym potleskom.
Žiadne demonštrácie sa nekonali, dokonca ani maďarskí extrémisti nevyužili príležitosť zarevať si na svojho najneobľúbenejšieho premiéra.
Na južnej strane Dunaja bolo pritom pripravené jedno z troch moderných maďarských vodných diel a zopár policajtov. Očividne pre prípad, že by Gyurcsánya niekto nechcel pustiť späť do vlasti. Bolo by predsa len trápne, ak by mu cestu domov museli preraziť slovenskí policajti, na ktorých sa prišiel sťažovať.
Fica v Komárne priamo podporila len asi trojčlenná skupinka dôchodcov so slovenskými zástavami pozbieranými podľa nápisov na nich na nejakej akcii operátora T-Mobile.
So štátnymi symbolmi majú v Komárne vôbec problém. Nad vchodom do mestského úradu napríklad vedľa slovenskej vlajky a vlajky Európskej únie vyvesili aj maďarskú zástavu, nie však oficiálnu verziu len s tromi farebnými pruhmi, ale neoficiálnu, so štátnym znakom uprostred.
Peter Morvay
FOTO SME – TIBOR SOMOGYI
Kliknite - obrázok zväčšíte.