BORDEAUX, BRATISLAVA. V baskickom meste Bilbao ho každý poznal pod prezývkou Txeroki (Čirokéz). Garikoitz Aspiazu Rubina mal len dvadsať rokov, keď sa zapojil do organizovaných pouličných bitiek známych pod baskickým „kale borroka“, v ktorých si teroristická sieť ETA vyberala nových členov pre militantné krídlo.
Svoje 36. narodeniny oslávi Rubina už za mrežami. Francúzska polícia včera ráno zatkla najhľadanejšieho muža baskických separatistov neďaleko lyžiarskeho strediska Cauterets v oblasti Lourdes na juhozápade Francúzska.
VIDEO: Údajného šéfa ETA chytili
Zavraždil policajtov
Rubina urobil v separatistickej bunke rýchlu kariéru. Keď v roku 2002 zatkli na juhu Francúzska Ibona Fernandeza Iradiho, šéfa vojenského aparátu ETA, Txeroki sa stal v militantnom krídle separatistov jednotkou. „Je to asi najdôležitejší muž v organizácii ETA,“ citovala agentúra Bloomberg Florencia Domingueza, autora knihy o baskických separatistoch.
Rubina pomerne rýchlo naverboval do organizácie mladých baskických radikálov. Jeho meno sa od roku 2003 skloňovalo pri každom útoku baskických teroristov. Bol to on, kto plánoval pred voľbami v roku 2004 bombové útoky autami naloženými trhavinami. Stál aj za plánom atentátu na španielskeho kráľa Juana Carlosa na ostrove Malorka.
Po zlyhaní tajných rozhovorov medzi ETA a španielskou vládou nariadil v decembri 2006 bombový útok na madridskom letisku Barajas, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia.
Txeroki je podľa polície tiež vrahom dvoch španielskych policajtov, ktorí v decembri minulého roku sledovali v prímorskom francúzskom meste Capbreton jednu z buniek teroristickej organizácie ETA. Oboch našli zastrelených v aute.
ETA prišla o svojich lídrov
Txeroki (baskický výraz pre Cherokee) bol v čase zatknutia v apartmáne, ktorý si už týždeň prenajímal s neznámou ženou, členkou separatistov. Bol ozbrojený a našli u neho aj falošné španielske a francúzske doklady totožnosti.
„Toto zatknutie opäť raz potvrdilo obrovské nasadenie francúzskej polície a excelentnú spoluprácu medzi Francúzskom a Španielskom v boji proti baskickým teroristom,“ citovala agentúra Reuters francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho. Francúzska polícia už v máji zatkla na svojom území aj politického lídra skupiny ETA Javiera Lopeza Penu, prezývaného Thierry.
Španielska vláda považuje zadržanie Rubinu za veľký úder pre teroristov z Baskicka. „Je to vynikajúca správa veľkého významu, pretože ide o šéfa vojenského komanda ETA, človeka, ktorý dával rozkazy na vraždenie a ktorý sám vraždil,“ uvádza BBC zo stanoviska vládnej Socialistickej strany.
Baskovia teroristov nechcú
Zadržanie popredných členov organizácie, ktorú má na zozname teroristov Európska únia aj Spojené štáty, podľa španielskej vlády zredukovalo počet jej radikálnych prívržencov. ETA, ktorá začala bojovať za nezávislosť Baskicka už počas diktatúry Francisca Franca, za 40 rokov svojej existencie zavraždila asi 800 ľudí.
V poslednom čase sa však organizácia dostáva podľa analytikov do čoraz väčšej izolácie najmä pre značnú autonómiu Baskicka, ktorá zahŕňa aj vzdelávanie, zdravotníctvo či štátnu podporu pre baskičtinu. Väčšina Baskov navyše podľa najnovších prieskumov nezávislosť od Španielska už nechce.
Medzi ETA a jej zakázaným politickým krídlom tiež panujú čoraz väčšie nezhody. Polícia už varovala pred ďalšími útokmi ako odvetou za stratu lídra.
Aspiazu Rubina
od roku 2003 bol šéfom vojenského aparátu organizácie ETA.
je podozrivý z vraždy sudcu (2001) a zabitia dvoch španielskych policajtov (2007).
údajne nariadil bombový útok na madridské letisko v decembri 2006, čo viedlo k zrušeniu prímeria s vládou.
Autor: Tomáš Hudák © SME