BRATISLAVA. Nový energetický plán Európskej únie hovorí o razantnejšom znižovaní závislosti najmä pri dodávkach plynu. Prioritou je plynovod Nabucco, baltské plynovody a štyri ďalšie projekty. Únia sa snaží pre Nabucco zabezpečiť plyn z kaspickej oblasti. S Bruselom však v tomto teritóriu pod Kaukazom súťaží Moskva, ktorá má s tamojšími vládami vybudované silné energetické vzťahy.
Nemá to byť proti Rusku
Podľa informácií z portálu EurActiv dôraz na alternatívne zdroje plynu a jednotný hlas vo vonkajšej energetickej politike by mohol znepokojiť Moskvu a ruský štátny plynárenský monopol Gazprom. Rusi sa v posledných mesiacoch snažili Brusel uisťovať, že stabilita dodávok nebude spochybnená a európsky trh je pre Rusko strategickou prioritou.
Šéf Európskej komisie José Manuel Barroso poprel, že by nový energetický výhľad mohol zhoršiť európsko-ruské vzťahy. „Toto nie je balík namierený proti Rusku,“ povedal Barroso. Podľa neho majú Rusko a únia pozitívny vzťah. Barosso však upozornil aj na to, že spotrebitelia v únii by si mali byť vedomí rizika, že raz vonkajší dodávatelia nebudú môcť splniť svoje záväzky.
Na druhej strane dokument neobsahuje žiadne konkrétne kroky na zaistenie dodávok ropy. Dôvodom je nestála povaha trhu s touto surovinou. „V dokumente sa tiež píše, že dovoz ropy a zemného plynu ostane minimálne do konca roku 2020 na rovnakej úrovni,“ povedal Radovan Geist z EurActiv.
Ďalej energetický plán kladie veľký dôraz na obnoviteľné zdroje energie. Okrem klasického budovania slnečných elektrární v Stredomorí alebo veterných v oblasti Severného mora sa počíta aj s ekologickým využívaním uhlia. V prípade výroby elektrickej energie z uhlia by sa malo investovať do nových technológií na zachytávanie a následné uskladnenie oxidu uhličitého. Plán nespresňuje spôsob, z čoho budú tieto opatrenia financované.
Strategické budú atómky
Počíta sa aj s vybudovaním energetickej infraštruktúry. Tá je veľmi dôležitá pri využívaní obnoviteľných zdrojov, ktoré podľa komisie majú veľký potenciál. Pri slnečných a veterných elektrárňach sa však musí počítať s nestálou výrobou elektrickej energie. Produkcia závisí od intenzity slnečného žiarenia, prípadne sily vetra. „V prípade výpadku takejto energie nie je zložité zabezpečiť jej efektívne nahradenie z iných zdrojov,” povedal Geist.
Poslednou zaujímavou zmenou je nový vzťah únie k jadrovej energii. Ten bol v minulosti veľmi neutrálny a komisia nechávala využívanie tejto energie na jednotlivé členské krajiny. V súčasnom pláne sa už s jadrovými elektrárňami počíta ako so strategickým zdrojom energie.