BRATISLAVA. Uchádzači o sociálne štipendium na stredoškolské štúdium v zahraničí nemali pri výbere v prešovskom kraji rovnaké šance. Študentov štátnych a neštátnych škôl posudzovali úradníci rôzne.
Hoci sa štipendium volá sociálne, Krajský školský úrad v Prešove vôbec neskúmal sociálnu situáciu študentovej rodiny.
Prešovská župa zasa od študentov žiadala aj dokumenty, ktoré neboli v kritériách ministerstva školstva. „Kritériá vlády boli stanovené pomerne voľne,“ povedala jej hovorkyňa Veronika Fitzeková.
Ministerstvo napriek tomu odmieta, že by výber sprevádzal chaos.
Podmienky neboli jasné
Do zahraničia sa dostala aj dcéra bývalého poslanca HZDS a niekdajšieho šéfa rozviedky SIS Rudolfa Žiaka. O prípade už denník SME informoval.
Študentke Miroslave zo Stropkova cestu k štúdiu v zahraničí zablokovalo aj to, že nedoložila, že poberá sociálne štipendium. Úradníci jej matke pritom tvrdili, že taký doklad nepotrebuje.
O Žiakovej dcére ako študentke cirkevného gymnázia rozhodoval krajský školský úrad.
Keďže Miroslava študuje na štátnom gymnáziu, jej prípad posudzovala župa. „Povedali, že aj keď dcéra nepoberá sociálne štipendium, ale spĺňa podmienku priemeru, je tam šanca,“ hovorí pani Lýdia.
Fitzeková najskôr tvrdila, že potvrdenie bolo povinné, po námietke, že úradníci tvrdili niečo iné, už doklad označila za nepovinný. Uchádzačov podľa nej vyberali podľa výšky príjmu rodičov.
Rozpor v odpovediach Fitzeková odôvodnila dovolenkou zodpovednej pracovníčky. Nevedela povedať, či všetci vybraní uchádzači boli sociálne prípady.
Mikolaj: Išli tí správni
Ministerstvo školstva tvrdilo, že župa jeho kritériá neporušila.
Sociálne štipendium pritom podľa rezortu môže dostať len človek v hmotnej núdzi. Takto prísne však uchádzačov neposudzoval ani prešovský krajský školský úrad, ani župa.
Ministerstvu neprekážalo ani to, že cez úrad sa štipendium dalo získať ľahšie ako cez župu.
Minister Ján Mikolaj pritom tvrdil, že každý z vybraných študentov bol zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Z 957 uchádzačov dostalo sociálne štipendium iba 333. Postoj ministerstva a nejasné pravidlá potom stovky neúspešných žiadateľov zneistili.
Štipendium má hodnotu 198 832 korún (6600 eur).