
Neil Kinnock je zodpovedný za „upratovanie“ v EK. FOTO - ČTK/AP
Odvtedy, ako Európska komisia (EK) vedená Jacquom Santerom podala demisiu pod tlakom podozrení z korupcie a protekcionizmu, uplynuli už viac ako dva roky. Zo správy, ktorú v týchto dňoch predložil britský Národný auditorský úrad (NAO) vyplýva, že orgán „európskej vlády“ má v tejto oblasti ešte stále veľa práce. Podvody a protekcia z Bruselu podľa NAO ešte stále nevymizli. Informáciu priniesla BBC.
Z rozpravy, ktorá prebehla medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP) začiatkom apríla, nevyplynul taký jednoznačný záver ako z britskej správy. Europoslanci sú však zjavne s nedostatočnou transparentnosťou práce komisie nespokojní.
„Slabiny v manažmente“
Úlohou NAO, úradu zriadeného pri britskom parlamente, je nespúšťať oči z peňazí daňových poplatníkov. V prehľade výdavkov EÚ za rok 1999 táto organizácia upozorňuje na „povážlivé slabiny v manažmente a kontrole fondov európskeho spoločenstva zo strany komisie a členských štátov“. NAO kritizuje nespoľahlivé účtovníctvo a veľký rozsah podvodov. Za program reforiem s cieľom odstrániť korupciu je zodpovedný podpredseda EK Neil Kinnock, ktorý pochádza práve z Veľkej Británie.
Správa chváli Kinnockove pokusy zaviesť reformu, ale vyjadruje tiež sklamanie nad pomalým postupom. Príklad? Hoci bola odsúhlasená konvencia na ochranu finančných záujmov EÚ, kým ju neratifikuje všetkých 15 členských štátov, protokoly nenadobudnú platnosť. Aktivity zamerané proti podvodom tiež zdržiavali omeškania v obsadzovaní postov kontrolného úradu.
Farmári švindľujú
Väčšina podvodov spomínaných v správe NAO súvisí s prerozdeľovaním peňazí z kapitoly spoločnej poľnohospodárskej politiky, určených na podporu roľníkov. Zistilo sa, že farmári veľmi často nadhodnocovali veľkosť svojich statkov. Ďalším problémovým miestom je štrukturálny fond, ktorý vyrovnáva rozdiely medzi bohatými a chudobnými oblasťami EÚ.
Správa vyzvala britskú vládu, aby povzbudila úsilie Neila Kinnocka zreformovať EK, zároveň však varovala, že ak má verejnosť znovu začať dôverovať tejto inštitúcii, zlepšenia by mali byť viditeľné už v blízkom čase.
Poslanci EP oceňujú, že EK je otvorenejšia ako za Santerových čias, stále to však podľa nich nie je dostatočné. Michele Schreyerová, ktorá je zodpovedná za rozpočet EK, upozornila, že až 83 percent z rozpočtu komisie spravujú administratívy členských štátov. Komisia v tejto chvíli napríklad pripravuje čiernu listinu spoločností, ktoré sa pre podozrivé obchody v minulosti nebudú môcť zapojiť do vypísaných tendrov. (mch)