Bankári tvrdia, že príčinou je slabá vymožiteľnosť práva, a to aj napriek novej legislatíve. Hoci sa zákony, najmä konkurzné právo, priblížili predstavám bánk, doteraz sa ich nedarí uplatňovať v súdnej praxi. Za ďalšie prekážky úverovania podnikov považuje časť bankových kruhov aj nevyhovujúcu štruktúru bankových aktív a pasív a pretrvávajúci prebytok likvidity v bankovom sektore, ktorú odčerpáva centrálna banka.
Podľa jej posledných údajov pokračoval prepad úverov aj v druhom mesiaci tohto roka. Oproti januáru sa objem úverov podnikom a obyvateľstvu znížil o 2,2 miliardy. „Dynamika poklesu úverov poskytnutných slovenským podnikom sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom mierne prehĺbila - na 1,3 percenta,“ konštatuje centrálna banka. Opačný trend zaznamenali úvery obyvateľstvu, ktorých medziročná miera rastu presiahla 18 percent.
Napriek tomu, že úroková miera z novočerpaných úverov podnikateľov sa za posledných dvanásť mesiacov zredukovala približne o 6 percentuálnych bodov, podniky platia za pôžičky stále najviac. Vo februrári získavali peniaze za priemerný úrok 12,67 percenta, pričom verejný sektor sa k úverovým zdrojom dostával len za 8,87 percenta. Ešte výhodnejšie banky úverujú obyvateľstvo a vôbec najnižší úrok platia podniky pod zahraničnou kontrolou.
Ministerka financií počas stretnutia bankárov na Trend konferencii Finančný manažment 2001 vyslovila nádej, že zmena postoju bánk k podnikateľskej sfére je nevyhnutná a postará sa o ňu zostrujúca sa konkurencia medzi bankami. Samotní podnikatelia zase dúfajú, že expanzívne plány top-manažmentu bánk si osvoja aj manažéri na nižšom stupni riadenia, ktorí prichádzajú s podnikmi do priameho kontaktu.
JURAJ JAVORSKÝ, sita