WASHINGTON. Lídri 20 krajín, ktoré predstavujú 85 percent svetovej ekonomiky a dve tretiny globálnej populácie, vo Washingtone hľadajú cestu z finančnej krízy.
Hostiteľ summitu George Bush ešte pred stretnutím G20 bránil voľný trh. Z Wall Street, symbolu kapitalizmu, odkázal, že trhy nepotrebujú viac vlády, ale múdru vládu: „História nám ukazuje, že najväčšie hrozby pre ekonomickú prosperitu prichádzajú od vlád, ktoré veľmi zasahujú do voľného trhu.“
Zároveň v súvislosti so súčasnou krízou, ktorá prišla po ôsmich rokoch deregulácií, obhajoval stámiliardový záchranný balík. „Ja som človek orientovaný na trh, ale nie vo chvíli, keď čelíme globálnemu prepadu,“ zdôvodňoval Bush krok, ktorý niektoré európske krajiny kritizovali a ktorý má od voľného trhu veľmi ďaleko.
Vo Washingtone sa očakáva konflikt voľného trhu s prísnejšími reguláciami. Po novej ére „globálnych regulácií“ volá napríklad francúzsky prezident Sarkozy. Ten prišiel do Ameriky so spoločným, aj keď všeobecným stanoviskom 27 krajín únie. Tie sa dohodli, že každá finančná oblasť bude musieť mať istý dozor, pričom o konkrétnych reguláciách by mal rozhodovať zreformovaný Medzinárodný menový fond. Manažéri by sa mali správať podľa istého kódexu a v honbe za ziskom nezľahčovať riziko.
Kým jedni volajú po reformách finančnej architektúry, druhí sú opatrní. Summit ukáže, či sa rozdielne názory dajú skĺbiť. Podľa The Washington Post by mali po summite vzniknúť pracovné skupiny, ktoré budú riešiť detaily spolupráce.
Ďalšie rozhovory na najvyššej úrovni sa budú konať v marci na budúci rok už s novým prezidentom USA Barackom Obamom. Ten na summite chýba. Madeleine Albrightová a Jim Leach však v neoficiálnych rozhovoroch vystupujú v jeho mene.
Autor: Anetta Petrovičová