Pokuta milión korún pobúrila predsedníčku Slovenského syndikátu novinárov aj predsedu Združenia vydavateľov tlače.
BRATISLAVA. Minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru necíti potrebu zastať sa novinárov po tom, čo Krajský súd v Bratislave rozhodol, že rádio Viva má zaplatiť milión korún sudcovi Jozefovi Soročinovi. Senát v zložení Katarína Stránska, Ľubica Břoušková a Soňa Pekarčíková tak rozhodol po tom, čo považoval parafrázovanie vety ministra vnútra Vladimíra Palka na tlačovej besede za hodnotiaci úsudok.
„Vaše otázky sú neprofesionálne a výrazne sugestívne, pretože v nich už jednoznačne vyjadrujete váš názor na danú kauzu.“ To je jediné, čo Maďarič odpísal na otázky, čo si myslí o rozhodnutí súdu a či ho nepovažuje za škandalózne a za zásah do slobody slova.
Médiá sú pobúrené
Zástupcovia profesných združení novinárov rozhodnutie súdu kritizujú. „Odsúdenie žurnalistu za v zásade verné parafrázovanie výroku politika ukazuje nepochopenie podstaty slobody prejavu a práva na informácie,“ povedal predseda združenia vydavateľov periodickej tlače Miloš Nemeček.
Podľa neho nejde len o rádio Viva, ale o zásadnú otázku. „Vo vyspelých európskych krajinách a v rozhodnutiach Európskeho súdu pre ľudské práva sa veľmi dôsledne uplatňujú princípy verejného záujmu a primeranosti. Niet sporu, že takýto prístup by sa mal stať pravidlom aj u nás,“ dodal.
Krútka: Obmedzujú slobodu
V utorok sa bude prípadom na kolégiu zaoberať aj Slovenský syndikát novinárov.
Predsedníčka syndikátu Zuzana Krútka už teraz hovorí, že je to obmedzovanie slobody tlače a slova a nie je to prvýkrát. „Len pred niekoľkými dňami sme posielali list, medzi iným aj sudcom, kde sme ich žiadali, aby dôsledne zvažovali výšku finančných sankcií pre médiá, pretože likvidačnými pokutami ohrozujú pluralitu médií, na ktorú majú občania právo,“ povedala Krútka.
Výšku pokuty považuje za absurdnú.
„Žurnalistika zachytáva realitu toho dňa a tá bola taká, že istý človek bol obvinený. To, že ho súd neskôr oslobodil, to bola realita iného dňa,“ povedala Krútka. Zároveň označila za „zaujímavé“, že „ľudia s právnickým vzdelaním takto prišli na nejaký zdroj príjmov od médií“.
Exminister: Iba som informoval verejnosť
Rozhodnutie súdu kritizuje aj samotný Vladimír Palko, ktorého sa prípad týka. Podľa neho je absurdné.
„Rádio ani neparafrázovalo mňa. Ja som citoval vyšetrovateľa z jeho zákonného uznesenia. Orgány činné v trestnom konaní informujú verejnosť o priebehu vyšetrovania,“ povedal Palko s tým, že nerozumie, čo má toto rozhodnutie znamenať.
„Zdá sa mi, že čudných rozhodnutí súdu čím ďalej tým viac pribúda. Napríklad ja nemôžem podľa predbežného opatrenia súdu komentovať kauzu istej spoločnosti, ktorá bola dodávateľom pre ministerstvo vnútra. Asi to bude prerastať v dosť závažný problém,“ dodal.
„Súd uprednostnil právo na ochranu osobnosti, ktoré bolo zrejme viac poškodené. Sloboda prejavu zrejme prekračovala hranice, ktoré sú chránené,“ komentoval rozsudok poslanec mediálneho výboru Ján Podmanický zo Smeru.
Viva sa obráti s rozhodnutím súdu na Ústavný súd a neskôr aj na Európsky súd pre ľudské práva.
Odsúdenie žurnalistu za v zásade verné parafrázovanie politika je nepochopenie slobody prejavu.
Miloš Nemeček, predseda Združenia vydavateľov tlače
Za čo má rádio Viva platiť
Rádio Twist v októbri 2004 odvysielalo správu z tlačovej besedy ministra vnútra Vladimíra Palka. Ten informoval, že polícia obvinila michalovského sudcu Jozefa Soročinu z trestných činov.
Redaktorka prerušila Palkov citát jednou vetou, v ktorej parafrázovala, čo neskôr povedal.
V decembri 2005 Špeciálny súd sudcu oslobodil s tým, že skutok sa stal, ale nie je trestným činom.
Sudca následne zažaloval viaceré médiá, aj ministerstvá vnútra a spravodlivosti.
Okresný súd najskôr rozhodol v sudcov prospech s tým, že médiá sú zodpovedné aj za výroky politikov, ktoré uverejnia.
Krajský súd následne jeho rozhodnutie zmenil s tým, že rádio Viva nemusí platiť dva milióny korún, ale len milión.