BRATISLAVA. Zákaz extrémistického občianskeho združenia Slovenská pospolitosť je jedným z argumentov, ktorý dnes môže premiér Robert Fico použiť, aby maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya presvedčil, že bojuje proti extrémizmu.
Pospolitosť rozpustilo ministerstvo vnútra v stredu, deň po tom, ako šéf maďarskej vlády zavolal, že sa chce stretnúť.
Fico zas chce Gyurcsánya presvedčiť, aby sa jeho vláda jasne postavila proti Maďarským gardám – tiež pochodujúcemu uniformovanému občianskemu združeniu.
„Princíp nulovej tolerancie voči takýmto extrémistom by sa mal uplatniť vo všetkých členských krajinách Európskej únie,“ povedal slovenský premiér.
Jednou z najsilnejšie artikulovaných požiadaviek maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya pred schôdzkou s Robertom Ficom je predloženie dôkazov, ktoré by zdôvodnili zásah slovenskej polície proti fanúšikom v Dunajskej Strede. Zranené pri ňom boli desiatky ľudí a hoci šlo aj o radikálnych výtržníkov, oprávnenosť zásahu je v Maďarsku spochybňovaná.
Premiérov riaditeľ tlačového odboru úradu vlády Braňo Ondruš však napísal, že slovenská polícia nemá záznam začiatku policajného zásahu.
Ondruš len tri dni pred stretnutím do ľavicového týždenníka Slovo napísal: „A hoci policajný viceprezident zjavne nemá videozáznam, na ktorý sa hneď v prvý deň odvolával, aj novinári potvrdili, že maďarskí fanúšikovia vyčíňali.“ To, že záznam sporného momentu neexistuje, polícia ani ministerstvo vnútra nepripustili. Maďarskí politici viackrát vyzvali Bratislavu, aby im ukázala policajnú nahrávku provokácií fanúšikov, po ktorých polícia použila obušky.
„Slovo zjavne jasne naznačuje, že to nie je konštatovanie, že takto to je, ale že takto to vyzerá,“ vysvetľoval včera Ondruš svoj článok. Šéf tlačového odboru hovorí, že v celom texte tvrdil, že zásah bol opodstatnený. To, či existuje záber, alebo nie, je podľa neho nepodstatné.
Policajný viceprezident Stanislav Jankovič tvrdenie z Ondrušovho článku komentovať nechcel. Opodstatnenosť zásahu podľa Jankoviča potvrdil aj generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
„Prestriedavali sme jednotky, a keď sa naši vracali, skupina radikálov ich napadla. Máme z toho zábery,“ tvrdil krátko po akcii Jankovič. O existencii záznamu hovoril aj šéf polície Ján Packa. Vraj ho zverejnia, pokiaľ s tým bude súhlasiť vyšetrovateľ.
Premiéri majú byť rýchli
Premiéri idú na dnešné stretnutie s rozličnou agendou a záujmami.
Extrémizmus a boj proti nemu je jeden z mála styčných bodov, na ktorých sa dnes môžu zhodnúť slovenský premiér Robert Fico a jeho maďarský kolega Ferenc Gyurcsány.
Slovenská strana svoje témy a návrhy pred rokovaním tajila. Od premiérových spolupracovníkov presiaklo, že by ho uspokojil spoločný textu, v ktorom by konštatovali, že extrémizmus brzdí vzájomné vzťahy. Za dobrý výsledok by považoval aj súhlas maďarskej strany s harmonizáciou protiextrémistických zákonov.
Fico odchádza na stretnutie vyzbrojený rozhodnutím ministerstva vnútra zo stredy o rozpustení extrémistického občianskeho združenia Slovenskej pospolitosti. Dôvodom je podľa ministerstva, že podnecovalo nenávisť a neznášanlivosť z „národnostných, rasových, náboženských a politických dôvodov“. Premiér včera koniec Pospolitosti zdôraznil v tlačovom vyhlásení. Rovnomennú stranu zakázal Najvyšší súd v marci 2006.
Predstavitelia pospolitosti včera na rozhodnutie nereagovali. Slovenskí vládni politici Budapešť kritizujú za to, že vláda nezakáže Maďarské gardy – združenie s podobne extrémistickým zameraním.
Maďarská strana sa bráni, že u nich platí anglosaský model preferujúci slobodu slova a združovania. Opakované vládne iniciatívy na sprísnenie postihu extrémistických prejavov buď neprešli parlamentom, alebo ich odmietol ústavný súd.
Ani zdanie kamarátstva
Maďarský premiér dával pred dneškom jasne najavo, že stretnutie v Komárne nie je oficiálnou návštevou, ale len jej prípravou. „Je potrebné sa vyhnúť aj zdaniu, že by sme sa išli kamarátsky pozhovárať. Sadneme si v kancelárii, povieme si, čo treba a pôjdeme domov,“ povedal včera pre maďarský rozhlas.
Budapešť o témach schôdzky hovorí otvorenejšie. Na rokovanie príde s návrhom spoločného vyhlásenia odsudzujúceho nacionalizmus a extrémizmus.
Gyurcsány hovorí, že treba na rovinu pomenovať, prečo rastie napätie a povedať, že obe krajiny urobia podstatné kroky na jeho zníženie. Netreba len predkladať návrhy pre druhého, ale aj plány pre vlastnú krajinu.
„Dúfam, že to chápe aj Robert Fico, lebo ak chce iba dávať rady mne, s tým sa ďaleko nedostanú,“ povedal Gyurcsány.
„Nemôžeme upustiť od toho, aby sa tí, čo sa považujú za Maďarov, mohli nerušene učiť z učebníc, v ktorých sú geografické názvy v maďarčine ... toto v Európe nie je handrkovanie na trhu,“ tvrdil premiér.
Gyurcsány v rozpore s tým, čo v stredu naznačoval jeho úrad, povedal, že to bol on, kto požiadal, aby sa pracovné stretnutie odohralo na slovenskej strane a odmietol Ficov návrh, aby sa stretli aj v Komárome.
Maďarský premiér bude po stretnutí s Ficom v Komárne rokovať aj s SMK, povedal primátor mesta a poslanec strany Tibor Bastrnák pre spravodajský server bumm.sk.
Kto čo vyrieši
Maďarskí najvyšší ústavní činitelia sa ešte vo štvrtok dohodli na rozdelení kompetencií pri riešení slovensko-maďarského sporu.
Gyurcsányovi by mali zostať konkrétne kauzy, ako zásah polície v Dunajskej Strede, prezident László Sólyom má pracovať na vyjasnení hlbších príčin sporu.
Predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová sa bude zaoberať kauzou Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny.
Miroslav Kern, pm
Slováci nepovedali, o čom budú premiéri hovoriť. Rozpustenie pospolitosti môže tému zaviesť na boj proti extrémistom. FOTO – SITA |
Autor: knm, pm