Prvé príznaky sa objavujú na jar na listoch ako malé žlté, neskôr väčšie hnedé škvrny, ktoré bývajú tmavšie lemované tmavočerveným pletivom. Najčastejšie sú umiestnené okolo stredovej listovej žily alebo iných hrubších žíl. Ich veľkosť dosahuje 3 až 5 milimetrov. Na listových žilách sú nesymetrické, 0,5 až 1 centimeter dlhé. Na listových stopkách sú škvrny najväčšie, až 2 centimetre dlhé.
V ďalšom priebehu vegetácie sa škvrny objavujú aj na povrchu zelenej šupky plodov, s veľkosťou 2 až 6 milimetrov, ako aj na dreve letorastov, kde dosahujú 0,5 až 2 centimetre. Škvrny postupne splývajú, silnejšie postihnuté listy môžu už koncom leta predčasne opadnúť. To má za následok nielen horšie dozrievanie plodov, ale aj vyzrievanie dreva, ktoré je potom náchylnejšie na poškodenie zimnými mrazmi.
Huba prezimuje na opadaných listoch. Pre rýchle a včasné šírenie infekcie je potrebná vysoká vzdušná vlhkosť (najlepšie 100 percent) a časté zrážky. Teploty nie sú rozhodujúce, optimum je skôr nižšie, okolo 18 °C. Náchylnosť jednotlivých stromov na toto ochorenie značne kolíše, avšak zámerné využitie odolnejších jedincov je komplikované. V tomto roku boli výskyty antraknózy listov orecha na Slovensku pomerne silné.
Biela škvrnitosť
Iným typom škvrnitosti je biela škvrnitosť orecha, spôsobovaná hubou Microstoma juglandis. Vyskytuje sa takmer všade, ale v takej nízkej intenzite, že je skôr raritou. Postihuje len listy, na ktorých vznikajú veľké žltozelené, mierne vyduté škvrny. Na rube je biely, takmer súvislý biely povlak výtrusov.
Len zriedkavo možno nájsť silnejšie napadnuté listy s viacerými škvrnami naraz. Celkom výnimočne napáda aj plody, na ktorých škvrny černejú.
Preventívne opatrenia
Ochranou proti obom chorobám je najmä dôkladná likvidácia opadaných listov. Chemická ochrana je možná iba proti antraknóze listov orecha, aj to iba v škôlkach, prípadne v mladých porastoch. Povolené sú prípravky Cuprocaffaro a Kuprikol 50, ktoré sa používajú prvýkrát pri pučaní (pred kvitnutím) a jeden- až dvakrát po odkvitnutí v 10- až 14-dňových intervaloch.
Ošetrovanie má význam iba za daždivého počasia. Prvé ošetrenie pri pučaní tlmí výskyt aj baktériovej škvrnitosti orecha, spôsobovanej baktériami Xanthomonas juglandis.