Za posledný týždeň sa mená ako Barack, Obama, Michelle, Malia a Sasha stali inšpiráciou pre rodičov naprieč celými Spojenými štátmi. Ale obamovský „baby boom“ bol ešte oveľa viditeľnejší v Keni. Od volebného utorka do sobotného poobedia sa v jednej z nemocníc v kenskom Kisume narodilo 23 chlapcov s krstným a stredným menom Barack Obama (jeden z nich na snímke Reuters) a 20 dievčat pomenovaných po Michelle Obamovej.
Podľa oficiálnych údajov už v minulosti existovali podobné trendy. V roku 1931 sa 33. najpoužívanejším stalo meno Franklin (podľa prezidenta Roosevelta). Meno Dwight svoje zlaté obdobie zažilo v 50. rokoch a Lyndon v 60. rokoch. „Táto americká tradícia však vyprchala v období škandálu Watergate,“ upozorňuje Laura Wattenbergová, autorka knihy Kúzelník bábätkovských mien. „Sčasti preto, že ľudia k prezidentom pristupovali viac s cynizmom.“
Wattenbergová si myslí, že mená Barack a Obama by to mohli zvrátiť. Černosi, zvlášť nadšení Obamovým víťazstvom, zvyknú byť otvorenejší k novým menám a pomenovaniu svojich detí podľa osobností. Obamovi sa tiež podarilo zlákať mnoho voličov v reprodukčnom veku a jeho meno znie sviežo. Obama povedal, že meno Barack má korene ako hebrejské Baruch – požehnaný.
Aj najzaznávanejší prezidenti napokon zanechali svoju „mennú“ stopu. Richard Nixon s aférou Watergate niektorých rodičov dokázal inšpirovať, aspoň v zámorí. Nixon Moreno bol jedným z lídrov študentských demonštrácií vo Venezuele pred dvoma rokmi. Jeho spoločníkom bol Stalin Gonzales.
Mená ako Barack, Obama, Michelle, Malia a Sasha stali inšpiráciou pre rodičov naprieč celými Spojenými štátmi.
Autor: Jennifer 8. Leeová New York Times