Ťažko sa preháňa v tom, čo treba urobiť, aby bola Amerika opäť silná po ôsmich rokoch vládnucej konzervatívnej filozofie, ktorá bola mimo kontaktu s realitou. Aké princípy, ktoré nepochopila Bushova administrácia, musia dominovať bezpečnostnej politike 21. storočia?
1. Spojenci udržiavajú Ameriku silnou
Konzervatívci mali komplex mučeníkov pri spojencoch. Kedysi odmietli ponuku NATO v Afganistane, pohŕdali OSN a blokovali úsilie Európskej únie vybudovať doplnkové armádne sily - a potom sa sťažovali, že spojenci nikdy nie sú poruke, keď treba. Takto to nefunguje.
Naša národná bezpečnosť závisí od rozdelenia bremien globálnej bezpečnosti medzi ostatné silné štáty. A spojenci sú ešte dôležitejší, keď je naša ekonomika obmedzená.
Čo to znamená pre prvých sto dní Obamovej vlády? V Európe vyvolá načas dobrú vôľu. Potrebujeme z toho vyťažiť okamžitý kapitál, aby sme získali výrazné nasadenie vojsk v Afganistane zo strany spojencov NATO. Mali by sme tiež úniu požiadať, aby vyslala do Konga jednotku rýchleho nasadenia proti masakru.
2. USA musia byť pripravené použiť silu. Nie vždy
Vždy budeme potrebovať silnú armádu proti nepriateľom. V 21. storočí však mnohé hrozby nemožno riešiť vojenskou mocou.
Nemôžeme bombardovať teroristov ukrývajúcich sa v Nemecku či v Pakistane bez toho, aby vznikalo ďalšie násilie.
Diplomacia so samopalom v ruke neprinúti Čínu, aby nedostala svoje otrávené mlieko do našich regálov. Ani najnehanebnejšie nedávne využitie sily invázia Ruska do Gruzínska nebolo možné vyriešiť silou: bolo by šialenstvo pre USA podujať sa na vojnu proti Rusku.
Obama by mal využiť svoj prvý polrok vo funkcii, aby sa stretol s najmocnejšími a najproblematickejšími štátmi sveta, aby poznali muža, s ktorým majú do činenia a naopak. Silná angažovanosť na prezidentskej úrovni v Rusku, Číne, Pakistane a na oboch stranách izraelského konfliktu položí základy pochopenia tam, kde môžeme spolupracovať a kde musíme stanoviť jasné, neprekročiteľné deliace čiary.
Separátne diplomatické úsilie na úrovni nižších funkcionárov by sa malo začať s Iránom a Severnou Kóreou.
3. Našu hrubú silu znásobuje obľúbenosť
Konzervatívci pohŕdali verejnou mienkou ako súťažou obľúbenosti.
Mýlia sa: ide o zníženie hrozieb a o moc splniť svoje ciele. Obama by mal využiť svoj potenciál dobrej vôle, aby ukázal, že americké hodnoty sa vrátili na scénu.
Rozhodujúcou súčasťou tejto iniciatívy by malo byť vytvorenie občianskej jednotky schopnej nasadenia, ktorú by vycvičila armáda a ktorú by vystrojili na pomoc pri obnove vojnou spustošených štátov. Symbolizmus obyčajných Američanov, ktorí sa znovu angažujú vo svete a znovu vítajú svet pri svojich brehoch, by bol zjavný a pochopiteľný.
Autor: Rachel Kleinfeldová (Autorka je riaditeľka Truman National Security Project)