MOSKVA, PRAHA. Smrť dvadsiatich ľudí, ktorí sa udusili v ruskej atómovej ponorke, zavinil údajne mladý námorník. Vyšetrovatelia včera zverejnili túto skutočnosť s tým, že muž sa už priznal. Kolegovia námorníka však neveria, že by „jeden z nich“ mohol spôsobiť takú tragédiu.
V atómovej ponorke K-152 Nerpa zahynulo tento týždeň pri skúšobnej plavbe v Japonskom mori 20 mužov - traja námorníci a 17 technikov z lodiarskej spoločnosti v Komsomolsku na Amure. Všetci sa otrávili freónom, keď sa omylom spustil protipožiarny systém. Freón, používaný na hasenie požiaru, začal prúdiť do prednej časti ponorky.
Námorníci o vine pochybujú
Vyšetrovatelia najskôr zistili, že katastrofu zavinil zrejme centrálny palubný počítač. Včera sa však objavila správa, že všetko spôsobil človek - námorník, ktorý mal údajne z neznámych dôvodov zapnúť protipožiarny systém. Jeho kolegovia, ktorí s ním na ponorke slúžili, však hovoria, že ide o skúseného námorníka, nie o nováčika či o narušenú osobnosť.
„Neveríme, že mohol schválne alebo náhodne zapnúť takzvanú palubnú kompletnú chemickú obranu, ako sa odborne systém nazýva,“ tvrdí jeden z dôstojníkov. „Slúžim s ním od roku 2003, je to skúsený človek, výborný špecialista,“ dodáva rozhodne.
Je údajne nemožné, aby bez akéhokoľvek dôvodu čokoľvek stlačil. Aj ostatní námorníci si myslia, že správy o priznaní viny ich kolegu sú pochybné, alebo sa vraj mohol priznať pod tlakom. Vypočúvali ho viac než 24 hodín a doteraz s ním nemá nikto z blízkych kontakt.
Proti námorníkovi už začali trestné konanie vo veci zavinenia smrti dvoch a viac osôb v dôsledku neopatrnosti. Zatiaľ sa nehovorí o úmyselnom zabití.
Podozrivo rýchly proces
Aj tak však hrozí mladému vojakovi trest až sedem rokov väzenia. Vyšetrovatelia sú o jeho vine presvedčení. Potvrdil to včera aj člen vyšetrovacieho výboru prokuratúry Vladimír Markin. Oponujú mu známi ruskí advokáti na čele s Anatolijom Kučerionom, podľa ktorého je naopak podozrivá rýchlosť, s akou bol námorník odhalený, usvedčený a obvinený.
Od havárie neuplynul ešte ani týždeň. Ochrancovia ľudských práv sa domnievajú, že zvalením viny na jedného vojaka sa snažia uniknúť trestu nositelia vyšších hodností, ktorí sú za celú katastrofu zodpovední. Vedenie flotily vraj možno chcelo čo najskôr prenajať ponorku Indom a získať tak značné finančné prostriedky, preto sa nebrali ohľady na „drobné“ nedostatky.
Nemenovaný technik ruským novinárom totiž potvrdil, že protipožiarny systém nebol úplne v poriadku a už predtým s ním mali problémy.
Autor: Agentúra Epicentrum