BRATISLAVA, LUXEMBURG. Nemecko sa prepadlo do recesie. Podľa údajov Spolkového štatistického úradu klesol v treťom štvrťroku hrubý domáci produkt (HDP) Nemecka o pol percenta. Tento štvrťročný pokles je už druhý po sebe, čím sa naplnila klasická definícia recesie.
Problémy Nemcov znamenajú aj problémy pre nás. „Očakávame, že sa rast reálneho HDP na budúci rok spomalí na tri percentá oproti pôvodne odhadovaným 6,5 percenta,“ povedal analytik VÚB Martin Lenko.
Nemci sú totiž najväčším exportným partnerom nielen Slovenska, ale aj Česka. Okrem Nemcov tak budú menej na naše výrobky míňať aj naši českí susedia.
„Podiel exportu zo Slovenska do Nemecka na celkovom vývoze našej krajiny predstavuje takmer 21 percent, pri Českej republike je to 13 percent,“ povedal Lenko.
Ohrozený má byť najmä automobilový sektor a naň nadväzujúce odvetvia, ako výrobcovia elektronických komponentov, no aj oceliarne a strojárenské podniky. „V prípade väčšieho spomalenia slovenskej ekonomiky sa nedá vylúčiť, že tieto firmy budú aj prepúšťať svojich kmeňových zamestnancov,“ myslí si Lenko.
Nemecká recesia prichádza na Slovensko aj cez dodávky polotovarov za Moravu. „Cítime aj sekundárny efekt prostredníctvom nižších exportov polotovarov do Česka, ktoré sa v Česku finalizujú a potom vyvážajú do Nemecka,“ povedal analytik Tatra banky Róbert Prega.
Možno budeme príťažlivejší pre investorov
Analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo vidí v nemeckých problémoch aj priestor pre rast: „Aj predošlé obdobia hospodárskych recesií ukázali, že v rámci tlaku na racionalizáciu nákladov hľadali nemecké firmy využitie možností aj za hranicami.“
Keďže Slovensko o jeden a pol mesiaca prijme euro, bude pre investorov príťažlivé. „Zatiaľ čo turbulencie na susedných stredo a východoeurópskych trhoch pripomenú zahraničným investorom riziká spojené s investíciami na východe, Slovensko bude od budúceho roka v bezkonkurenčnej pozícii pre nadnárodné koncerny,“ povedal Vaňo.
Čo je za recesiou
Aktuálny pokles HDP v Nemecku prekvapil analytikov svojou razanciou: experti síce rátali so znížením HDP, ale iba o 0,2 percenta a nie až o 0,5 percenta. Prekvapením bolo výrazné zníženie vývozu nemeckých firiem do zahraničia. Keďže súčasne vzrástla hodnota dovozu, tak celková bilancia zahraničného obchodu neprispela k rastu HDP tak, ako to bývalo v minulosti.
Analytik Dekabank Sebastian Wanke pre portál denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung pokles HDP vysvetľuje týmito faktormi: rekordnou cenou ropy a vysokým kurzom eura oproti doláru. Minimálne zvýšenie spotrebných výdavkov pritom nebolo v stave vyrovnať prepad exportu.
Nemecko sa nachádza v recesii po prvý raz od roku 2005, pričom v minulých dvoch rokoch rástla ekonomika na nemecké pomery mimoriadne rýchlym tempom: v rokoch 2006 a 2007 sa zvyšoval HDP až o tri percentá.
Analytik Commerzbank Ralph Solveen sa domnieva, že s nemeckou ekonomikou to pôjde dolu vodou aj v poslednom kvartáli a začiatkom budúceho roka. Nepriaznivý trend sa začne obracať až v druhej polovici 2009.
Komentátor denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung Holger Appel tvrdí, že najlepším riešením na prekonanie recesie nie sú štátne konjunkturálne programy a tým zvyšovanie výdavkov, ale zníženie daňového zaťaženia občanov, aby mali viac peňazí v peňaženke na potrebné výdavky. Čiže presný opak toho, čo presadzuje slovenská vláda.