NEW YORK, BRATISLAVA. Americká vláda nakoniec nebude kupovať toxické hypotekárne aktíva, aby zachránila americké banky a finančné trhy. Zmenu stratégie oznámil americký minister financií Henry Paulson.
Sedemsto miliárd dolárov teraz chce Bushova administratíva použiť na kupovanie podielov priamo v bankách ako finančnú injekciu pre spotrebiteľské úverové trhy. Rozhodnutie odchádzajúcej garnitúry zneistelo investorov a poslalo Wall Street do ďalšieho krachu, ústredné indexy padli približne o päť percent.
Novozvolený prezident Barack Obama by tiež rád presmeroval časť peňazí pre automobilový priemysel, ktorý je v Amerike na pokraji krachu.
Toxické hypotéky nechcú
Dôvodom zmeny postoja k záchrannému balíku bol fakt, že aj napriek federálnej pomoci finančné inštitúcie neposkytujú spotrebiteľom úvery. Jedným z mála pozitív prvej injekcie bolo iba to, že sa oživilo poskytovanie úverov medzi bankami. Aj za to však vláda vďačí skôr zárukám USA a Európy garantovať bankové vklady.
Paulson chce teda použiť stovky miliárd záchranného plánu nie na odkupovanie toxických aktív, ale na vytvorenie programu, ktorý by riadila centrálna banka Fed a pomáhal by vzkriesiť upadajúci úverový trh pre spotrebiteľov.
„Zdalo sa nám, že koncepcia nelikvidných aktív bola tá správna cesta. Nebudem sa teraz ospravedlňovať, že som zmenil stratégiu, keď sa zmenila situácia,“ povedal Paulson. Dôvodom zmeny názoru je rapídne zhoršenie celkového finančného a ekonomického prostredia.
Už v októbri, keď Kongres prijal pôvodný plán, začal Paulson meniť kurz. Napríklad nezačal kupovať priamo toxické aktíva, ale v kroku, ktorý pripomína znárodňovanie, začal priamo nakupovať podiely v postihnutých bankách. Rovnako ako v Európe.
Celkovo sa už zo záchranného balíka minula polovica. Zatiaľ sa k peniazom dostalo deväť najväčších amerických bánk, ale aj menšie regionálne banky a poisťovňa AIG. Ďalšie doláre pôjdu do spomínaného programu, aby sa podporili komerčné spotrebiteľské úvery (napríklad spoločnosti vydávajúce kreditné karty, spoločnosti poskytujúce študentské úvery a pod.) a americkí daňoví poplatníci.
Injekciu chcú aj automobilky
Vplyvný americký automobilový priemysel je tiež v existenčnom ohrození a volá po vlastnom záchrannom pláne. Demokrati, ktorí rozšírili svoju väčšinu v Kongrese, aj nový prezident Obama, sú za. Odchádzajúci prezident už menej. Paulson nechce pomôcť automobilkám priamo. Keď už, tak rekapitalizovať nebankové finančné spoločnosti spojené s automobilkami.
Najväčší producenti ako General Motors, Ford a Chrysler žiadajú 25 miliárd k prvým 25 miliardám dolárov, ktoré im vláda požičala v septembri. General Motors je na tom tak zle, že sa nemusí dožiť budúceho roku. Len za posledné štyri roky prerobil 57 miliárd dolárov. Kongres by sa plánom pomoci mal zaoberať v najbližších dňoch.