BRATISLAVA. Vstupné poplatky v domovoch dôchodcov a podobných zariadeniach od budúceho roka končia. Štát ich zakázal vyberať.
Za prijatie do takéhoto zariadenia sa doteraz platilo aj niekoľko desiatok tisíc korún. So zrušením poplatku však ľudia nemusia ušetriť. Zariadeniam budú tieto peniaze chýbať a môžu to premietnuť do iných platieb. Do úvahy prichádza aj zvýšenie cien za pobyt v domovoch.
Ďalšou možnosťou je, že domovy svoje služby obmedzia. „Ak sa príspevky nebudú vyberať, bude menšia možnosť na investovanie do zariadenia,“ hovorí prednostka Mestského úradu v Moldave nad Bodvou Eva Paulinská.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora upozornil, že stále nie je jasné, ako obce finančný výpadok vykryjú.
Za prijatie sa platí
Zákon o sociálnych službách, ktorý parlament prijal predminulý týždeň, hovorí, že poskytovateľ služby nesmie podmieniť prijatie nového klienta „peňažným alebo nepeňažným plnením“. Myslí sa tým finančný príspevok či dar. Takéto „plnenia“ sú na Slovensku bežnou praxou.
Prijímací poplatok vyberajú zariadenia po celej krajine. Obce, mestá alebo samosprávne kraje, ktoré ich zriadili, si to dokonca právne upravili. Výšku jednorazového peňažného príspevku, ako sa niekde nazýva, určili všeobecne záväzným nariadením.
Súkromné domovy sociálnych služieb to riešia inak. Vstupné poplatky „sú ošetrené darovacou zmluvou“, povedala Daniela Kozárová z Úradu Trnavského samosprávneho kraja. V praxi to je tak, že klient môže svojmu budúcemu domovu darovať nejakú sumu alebo napríklad nehnuteľnosť. To však neznamená, že ak nič nedaruje, neprijmú ho. Darovacie zmluvy tak budú môcť využívať, aj keď nový zákon vstúpi do platnosti.
Peniaze slúžia kvalite
Mestské zastupiteľstvo v Moldave nad Bodvou určilo „vstupný príspevok“ na 10-tisíc korún. Prednostka tvrdí, že za dvatri roky to vynieslo približne 450-tisíc korún (takmer 15tisíc eur). Tie šli na vybudovanie výťahu v mestskom domove dôchodcov. Výťah stál okolo dvoch miliónov.
Veľkokapacitný Domov dôchodcov v Spišskej Novej Vsi z týchto peňazí financuje modernizáciu zariadenia. „Budeme teraz hľadať iné možnosti,“ povedala jeho riaditeľka Mária Bartošová.
V Spišskej Novej Vsi sa výška poplatku rôzni. Ak ide o jednotlivca, platí 30tisíc, v prípade manželskej dvojice to je 50tisíc korún (995 alebo 1659 eur). „Prípadnú výnimku – odpustenie jednorazového vkladu pri prijatí – môže udeliť mestská rada,“ píše sa v mestskom nariadení.
Viacerí ľudia, ktorí pracujú s domovami dôchodcov, v rozhovoroch so SME označili desaťtisícové príspevky za istý druh legalizácie úplatkov. Pri takýchto podozreniach podľa Paulinskej môže však mesto domovu určiť, aby tieto príspevky použili priamo na rozvoj domova a pomoc ľuďom, ktorí v nich žijú.
Zákon o sociálnych službách ešte musí podpísať prezident.
Čo hovorí zákon
Sociálna služba, napríklad starostlivosť v domove dôchodcov, sa poskytuje na základe zmluvy, a tá musí byť pre klienta zrozumiteľná.
Senior musí k zmluve priložiť aj potvrdenie o príjme za minulý rok a doklady o majetkových pomeroch.
l Kto službu poskytuje, nesmie podmieniť uzatvorenie zmluvy peňažnýmalebo nepeňažným plnením.