MARDEN, BRATISLAVA. Môžu to byť jej posledné Vianoce. Pre trinásťročnú Hannah Jonesovú je však dôležitejšie to, aby ich mohla stráviť v kruhu svojej rodiny. Ťažko chorá Britka totiž väčšinu svojho života strávila na nemocničnom lôžku. Aj keď ju lekári varovali, že bez akútnej transplantácie srdca jej ostáva len asi šesť mesiacov života, neplnoleté dievčatko sa rozhodlo operáciu odmietnuť. Chce pokojne zomrieť.
Hannah sa obhájila
Napriek tomu, že lekári nástojili na okamžitej operácii, úrady uznali právo malej školáčky zo západoanglického mesta Marden odmietnuť ďalšiu operáciu. Verejnosť vo Veľkej Británii toto rozhodnutie šokovalo aj dojalo. Za svoju dcéru sa rázne postavili aj jej rodičia.
„Vytrpela si už dosť,“ povedal denníku Times jej otec Andrew Jones. Hannah od piatich rokov bojovala s leukémiou. Chemoterapia natoľko poškodila jej srdce, že jeho činnosť nedokázali napraviť ani tri operácie.
Bez transplantácie srdca jej hrozí skorá smrť. Lekári však zároveň pripustili, že úspešná transplantácia by mohla obnoviť leukémiu a dievčatko by čakali ďalšie operácie.
„Zažila som už priveľa traumy. Nechcem tú operáciu,“ povedala Hannah televízii Sky News. Ostávajúci čas chce stráviť s rodinou. Sníva o výlete do zábavného parku Disneyland na Floride.
Keď sa Jonesovci rozhodli vyhovieť želaniu svojej dcéry, nemocnica v grófstve Heresford požiadala o súdne rozhodnutie vykonať operáciu aj napriek odporu rodičov. Chceli dočasne odobrať dieťa z opatery rodičov.
Matka Kirsty Jonesová, sama zdravotná sestra, bola šokovaná zámerom nemocnice previezť Hannah na operačné lôžko bez ich súhlasu. Obvinila lekárov, že jej dcére chceli podať proti jej vôli lieky, len aby ju uspali a mohli operovať.
Všetko nakoniec rozriešil úrad na ochranu práv dieťaťa. Jeho advokátka si Hannah vypočula a rozhodla, že ju lekári nemôžu operovať proti jej vôli.
„Hannah musela byť pri rozhovoroch so zdravotnými právnikmi naozaj presvedčivá, pretože v pondelok rozhodli, že sa nič operovať nebude,“ povedal Andrew Jones pre Sky News.
Vo Veľkej Británii nie sú deti pod šestnásť rokov považované za kompetentné rozhodovať o svojej zdravotnej starostlivosti. Súdy však rešpektujú rozhodnutie detí, ak uznajú, že „veci dostatočne rozumejú a ich poznanie im umožňuje úplne pochopiť, o čom sa rozhodujú“.
Polemika okolo etiky
Šéf etickej komisie Britskej medicínskej asociácie Tony Calland pre agentúru AP potvrdil, že Hannah je dostatočne spôsobilá urobiť takéto rozhodnutie.
George Pitcher z denníka Telegraph však poukazuje na povinnosť ochrany ľudského života. Tvrdí, že verejnosť by očakávala zásah súdov, ak by napríklad 13-ročné dieťa odmietalo transfúziu krvi na základe toho, že jeho rodičia sú prívrženci náboženskej skupiny Svedkovia Jehovovi, ktorá to zakazuje.
„Nehovorte mi, že dieťa má právo na smrť ešte predtým, ako bolo dôkladne preskúmané aj jeho právo na život,“ píše komentátor Pitcher.