Streda, 26. jún, 2019 | Meniny má Adriana
PREMIÉR OBVINIL DESIATICH EKONÓMOV, ŽE SÚ PODPLATENÍ DÔCHODKOVÝMI SPRÁVCOVSKÝMI SPOLOČNOSŤAMI

Ekonómovia vláde: Minúť penzie je nefér

Ekonómovia neodporúčajú, či vystúpiť, alebo ostať v druhom pilieri. Vraj sa to v súčasnej situácii nedá. Jasno však majú v tom, že vláda by peniaze od sporiteľov nemala v žiadnom prípade minúť dnes.

Premiér Robert Fico znovu obviňuje bez dôkazu. Tentoraz sú zapredaní DSS desiati ekonómovia. Tí to popierajú.Premiér Robert Fico znovu obviňuje bez dôkazu. Tentoraz sú zapredaní DSS desiati ekonómovia. Tí to popierajú.(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Vláda by mala v rozpočte zabudnúť na peniaze od odídencov z druhého piliera. Desiati mimovládni ekonómovia odporúčajú poslancom, aby zmenili návrh štátneho rozpočtu tak, že v ňom nebudú počítať s príjmami získanými z úspor ľudí, ktorí sa rozhodnú vystúpiť z druhého piliera.

Keď totiž vláda nebude môcť počítať s týmito peniazmi, nebude podľa nich hľadať dôvody na zneisťovanie sporiteľov. „A nebude z druhého piliera ľudí vyháňať,“ myslí si ekonóm Richard Sulík.

S úsporami odídencov by podľa bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku nemala vláda v súčasnosti vôbec počítať. „Jedným z riešení je, že si napríklad Sociálna poisťovňa otvorí špeciálny účet v Národnej banke Slovenska a tieto peniaze budú odložené na budúcnosť,“ povedal.

Záchranný účet

Okolo roku 2040 bude podľa prognóz demografický vývoj veľmi negatívny. „Na dvoch ľudí nad 65 rokov bude pripadať iba jeden človek pod 17 rokov,“ vysvetľuje ekonóm HPI Peter Pažitný.

V tomto období by mohla Sociálna poisťovňa zachraňovať nedostatok financií v prvom pilieri práve z peňazí odídencov z druhého piliera, myslí si Tvaroška. Tie by sa pritom mohli počas tohto obdobia nejakým spôsobom zhodnocovať.

Ministerstvo financií však počíta v rozpočte na budúci rok s viac ako desiatimi miliardami korún od ľudí, ktorí chcú vystúpiť z druhého piliera. Či to bude naozaj toľko peňazí, nie je isté. „Ešte nepoznáme výšku. Obávame sa, že to môže byť pomerne veľká suma,“ hovorí Peter Goliaš z INEKO.

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by výpadok sedem až desať miliárd korún nebol až taký citeľný pre rozpočet, keby vláda peniaze odídencov odložila na horšie časy: „Nie je to taká vysoká suma, že by to malo zásadný dosah na verejné financie a na ekonomiku.“ Ale hoci dnes podľa neho nečelíme významným dosahom, „vytvárame priestor, aby tie významné prišli v budúcnosti“.

Dôvodom je, že vláda nepodložene a často klamlivo zneisťuje ľudí. „Slovensko začína byť krajinou, v ktorej keď vzniknú negatívne emócie medzi predsedom vlády a nejakým podnikom, tak sa o pár dní zmenia pravidlá hry. V takejto atmosfére začína byť veľmi ťažké vyrátať si, či je výhodnejší prvý, alebo druhý pilier,“ hovorí šéf INEKO Eugen Jurzyca.

Podľa Ďuranu sa bez diskusie s odbornou verejnosťou nedá povedať, či je súčasná finančná kríza dôvodom na otvorenie druhého piliera.

Ste podplatení

Premiér odkázal ekonómom, že takéto vyhlásenia dali ľudia, ktorí sú zaplatení dôchodkovými správcovskými spoločnosťami. „Vo vyhlásení chýba už len výška honoráru, ktorý dostali.“ Takú istú tlačovú konferenciu mohli zorganizovať aj Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš a nemuseli to nechávať na svojich bývalých poradcov, reprodukovala premiérove slová hovorkyňa Silvia Glendová.

Nie je to pravda, konštatujú Peter Pažitný a Peter Goliaš. „Nie je to prvýkrát, čo sa pre­miér namiesto vecnej argumentácie snaží narušiť osobnú integritu ľudí, ktorí majú iný názor ako on,“ dodávajú

Premiér by podľa Tvarošku takto reagoval za každých okolností. „My sme však na tlačovke povedali aj to, že sme napríklad za zmenu v poplatkoch pre DSS. A to žiadna z nich nevidí rada,“ reagoval Tvaroška.

Vláda podľa Glendovej zotrváva na svojom stanovisku, že ľudia v druhom pilieri prichádzajú o svoje peniaze. „Preto musia mať možnosť rozhodnúť sa medzi bezpečím poskytovaným Sociálnou poisťovňou a fatamorgánou švajčiarskych dôchodkov sľubovanou dôchodkovými správcovskými spoločnosťami,“ povedala Glendová.

Vo vyhlásení desiatich ekonómov chýba už len výška honoráru, ktorý dostali od DSS.

Silvia Glendová, hovorkyňa premiéra
Muňko: Väčšina ľudí si na penzie nenasporí

Mnohým sporiteľom v druhom pilieri hrozí, že budú mať penziu pod životným minimom. Tvrdí to šéf Sociálnej poisťovne.

Ak sa druhý dôchodkový pilier nezmení, viac ako polovica sporiteľov si podľa šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka nezabezpečí dôchodok ani vo výške životného minima.

„Značná časť občanov spadne do záchrannej sociálnej siete a dôchodky im budú vyplácané zo štátneho rozpočtu,“ povedal na rokovaní sociálneho výboru NR. Starobné dôchodkové sporenie podľa Muňka zaručuje o 15 až 30 percent nižšie dôchodky ako štátny priebežný pilier.

Z 1,5 milióna ľudí v druhom pilieri je podľa Muňka systém výhodný len pre 300­tisíc. „Vychádzam z materiálov, ktoré sú na ministerstve práce,“ povedal. Podľa poslankyne Kláry Sárökzy čísla o tom, „kto ako nasporí a kto nenasporí, sú len plané a prázdne reči“.

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností vyzvala Muňka, aby zverejnil analýzy, na ktoré sa odvoláva, keď hovorí o druhom pilieri. Slová, že väčšina ľudí si nenasporí na penziu, označila asociácia za mýtus. „Ak si ľudia nedokážu nasporiť na penziu v druhom pilieri, kam ide polovica odvodov, rovnaký problém budú mať aj v prvom pilieri, ktorý je tiež zásluhový. Čiže do sociálnej siete, o ktorej hovorí pán Muňko, by spadli bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú v druhom pilieri,“ uvádza sa vo vyhlásení asociácie.

(sita)

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 2. Krása verzus hrozba. Ako si užiť slnko bez rizika?
 3. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 4. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 5. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 6. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas
 7. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti?
 8. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska
 9. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie?
 10. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu
 1. Putujte v Čechách! Zlatá stezka-najdlhšia pešia trasa v Európe
 2. Tepelné hospodárstvo Moldava pokračuje v modernizácii
 3. Horúce počasie a zlé skladovanie rýchlo znehodnocuje potraviny
 4. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch
 5. Myslíte si, že vás lepok v potravinách neprekvapí? Otestujte sa
 6. Ľadový expres sa vracia! Kam si vyraziť?
 7. Unikátna liečba kĺbov a chrbtice v Leviciach odstráni bolesť
 8. Ready-made spoločnosť a jej nevýhody
 9. Even Lonely Planet recommends a summer in Slovakia’s High Tatras
 10. Discover Slovakia and get a chance to win
 1. Prečo je elektromobil ekologický na Slovensku a v Poľsku nie? 21 076
 2. Aké je primerané vreckové? Deti by ho mali dostávať včas 18 880
 3. Letná dovolenka 2019 s odletom z rôznych kútov Slovenska 11 831
 4. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 8 384
 5. Známy výrobca oslavuje 50 rokov. Ponúka výrazné zľavy 7 385
 6. Dodržuje váš pneuservis všetky svoje povinnosti? 4 463
 7. V prvom roku fixný výnos až 8,5 % ročne. 4 119
 8. 5 tipov ako si vybrať tú správnu klimatizáciu 3 676
 9. Pivo, káva a horká čokoláda. Na niektoré chute musíme vyzrieť 3 074
 10. Stavebné pozemky s dobrou dostupnosťou do centra konečne na trhu 3 010