DUBLIN, BRATISLAVA. V čase, keď sa český premiér snaží doma vylobovať podporu pre Lisabonskú zmluvu, prezident Václav Klaus v Írsku šíri svoj euroskepticizmus. Najskôr sa tam síce stretol s prezidentkou Mary McAleesovou a premiérom Brianom Cowenom, večeral však už u Declana Ganleyho.
Prezident a disident súčasne
Pán „nie“, ako Ganleyho prezývajú, sa so svojím hnutím Libertas zaslúžil o to, že Íri reformnú zmluvu v júnovom referende odmietli. „Nevidím žiadny dôvod, prečo by som sa s ním nemohol stretnúť. Stretávam sa s disidentmi Európskej únie, medzi ktorých sa počítam,“ povedal Klaus novinárom. Podľa denníka Irish Times sa Cowenova vláda na českom veľvyslanectve sťažovala, že Klausovo rozhodnutie stretnúť sa s Ganleym je porušením protokolu. Dublin aj Praha tvrdia, že o ničom nevedia. Na večeru Ganley okrem Klausovcov pozval ďalších 60 hostí. Podávalo sa šampanské a päť chodov.
Čo s írskym „nie“, bude riešiť české predsedníctvo, ktoré sa začne už v januári. Praha pritom zmluvu ešte neschválila. Český premiér Mirek Topolánek nedávno obvinil prezidenta, že kvôli nemu to ani pred začiatkom predsedníctva nestihne. Klaus totiž požiadal Ústavný súd, aby posunul termín rozhodnutia o zmluve pre jeho cesty. Do Saudskej Arábie a Írska.
„Odlišné vyhlásenia prezidenta a vlády sú dlhodobým trendom, ktorý sa bude prejavovať aj počas predsedníctva,“ myslí si Ivana Jemelková z pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky.
Európe to osladia
Zatiaľ čo Topolánek bojuje so svojím niekdajším spolustraníkom Klausom, so šéfom najväčšej opozičnej strany Jiřím Paroubkom speje k dohode. Podľa nej by sa Paroubek na predsedníctve podieľal ako hlava českej snemovne. Podľa najnovšieho prieskumu o CVVM však predsedníctvo nezaujíma až 74 percent Čechov. Vláde sa tak nedarí presvedčiť ani kampaňou za 11 miliónov českých korún so sloganom „Európe to osladíme“.