SOUTHAMPTON, BRATISLAVA. Pred svojou rozlúčkovou plavbou akoby sa zdráhala odísť do dôchodku. Luxusná loď britskej monarchie Queen Elizabeth II. (na snímke ČTK/AP) včera pred príchodom do prístavu v Southamptone uviazla na chvíľu v plytkých pobrežných vodách. „Je to symbolické, nechce sa jej odísť,“ popovedala pre BBC pasažierka Geraldine Williamsová.
Výletná loď jej veličenstva brázdila oceány dlhých 39 rokov. V januári 1971 sa dostala na titulky novín, keď zachránila 500 ľudí z horiacej lode Antilles. V máji 1982 sa na nej zase tlačilo tritisíc vojakov pripravených položiť život za Britániu vo vojne o Falklandy.
Rozlúčku viedol princ Filip
Včera sa vydala zo Southamptonu na poslednú plavbu. Kotvu spustí natrvalo 26. novembra v Dubaji, kde sa premení na námorné múzeum a luxusný hotel. Spoločnosť Dubai World ju kúpila od firmy Cunard za 50 miliónov libier.
Briti pripravili staručkej lodi dojemnú rozlúčku. Palubu pokrylo milión červených makových kvetov. Pri príležitosti 90. výročia ukončenia prvej svetovej vojny prišiel dať plavidlu zbohom aj princ Filip, manžel kráľovnej Alžbety II.
Po dvoch minútach ticha, ktoré odštartovali svojím preletom ponad loď vojenské stíhačky, sa princ Filip stretol s dlhoročnou posádkou lode, ako aj s bývalými kapitánmi plavidiel HMS's Ardent, Antelope a Coventry, o ktoré prišli Briti vo falklandskej vojne.
Vozila aj beatlesákov
Služby výletnej lode QE2, ako ju v skratke prezývali, využili v minulosti aj Margaret Thatcherová či Nelson Mandela. Obľúbili si ju aj členovia skupiny Beatles a herečka Elizabeth Taylorová. Za takmer štyridsať rokov naplávala loď okolo šesť miliónov námorných míľ.
Po siedmej večer včera naposledy opustila britské brehy za svetiel ohňostroja a mávania tisícok ľudí.