Hŕstka spomalila hranicu

Slovensko – maďarské vzťahy sú odvčera bohatšie o nový prvok – čiastočnú blokádu hraníc.

Maďarskí radikáli na hraniciach boli nadšení, stali sa hviezdami slovenských médií.Maďarskí radikáli na hraniciach boli nadšení, stali sa hviezdami slovenských médií. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Cestu z maďarskej Rajky na slovenskú hranicu ráno od deviatej „blokovalo“ asi deväť áut. Do večera sa očakávania organizátorov z extrémistických združení, že príde „päťdesiat až šesťdesiat áut po pracovnom čase“, nenaplnili. Pribudli len štyri, aby zatarasili jeden pruh cesty necelé dva kilometre od štátnej hranice so Slovenskom. Hlúčik protestujúcich rozdával rozhovory početnejšie zastúpeným zástupcom médií, najmä od nás.

Blokáda hraničného priechodu Rusovce – Rajka, ktorú usporiadala maďarská mimoparlamentná krajne pravicová strana Jobbik a polovojenské Maďarské gardy, tak nacionalistov uspokojila najmä tým, že vzbudila veľký záujem novinárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na štvrtok sa chystajú vyhlásiť aj bojkot slovenských výrobkov v maďarských obchodoch, hovoril Róbert Kiss, kapitán Maďarskej gardy.

Extrémisti na hranici protestovali proti nedávnemu tvrdému zásahu slovenských policajtov voči fanúšikom Dunajskej Stredy. Autá vítali transparentom odkazujúcim na predsedu SNS Jána Slotu „Welcome to Slotakia!“

Slovenská tlmočníčka

Tlmočníčkou demonštrantov sa stala mladá žena z Veľkého Krtíša, ktorá k hranici dorazila v zelenej fiatke s maďarskou zástavou. „Pochádzam zo Slovenska, ale už päť rokov žijem v neďalekom Mosonmagyarovári. Vždy som hovorila Maďarom, že sa na Slovensku nemusia báť a teraz som neverila vlastným očiam, že si policajti dovolili takú brutalitu,“ hovorila Denisa Kukolíková. Jej manžel, člen Jobbiku, blokádu organizoval.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže stará cesta z Rajky do Rusoviec je málo frekventovaná, maďarskí policajti nemali takmer žiadnu prácu. Občas zdržali zablúdený kamión, ktorý počkal, kým okolo vozidiel demonštrantov prejde protiidúce auto.

Znudených protestujúcich aj novinárov pobavil popoludní strojvodca okoloidúceho nákladného vlaku, ktorý už z diaľky klaksónom vytruboval v rytme známeho futbalového popevku. Keď sa rušeň dostal k demonštrantom, ktorí mu mávali na pozdrav, vyklonil sa z okna rušňovodič a zakričal: Slovan! Z celých pľúc vyslovil názov klubu, ktorého zápas v Dunajskej Strede pred dvoma týždňami pripútal veľkú pozornosť fanúšikov i extrémistov. Nápis bratislavského futbalového klubu bol kriedou napísaný aj na vozňoch súpravy.

Obyvateľov Rajky blokáda nezaujala. Sekundové zdržanie spôsobila najmä autám so slovenskými poznávacími značkami, ktoré sa do Rajky vracali domov z Bratislavy, alebo išli skontrolovať výstavbu nového domu. Len niekoľko metrov od protestujúcich maďarských extrémistov vzniká satelitné sídlisko pre Bratislavčanov. Tí sa do Rajky sťahujú pre výhodné ceny pozemkov.

SkryťVypnúť reklamu

Blokáda ráno prilákala aj slovenských politikov, do Rajky prišla europoslankyňa Monika Flašíková Beňová zo Smeru, ktorej robil tlmočníka bratislavský šéf SMK Václav Mede. Návštevníkov Slovenska, ktorí s akciou „extrémistických spoluobčanov nemajú nič spoločné“, vítala podpredsedníčka Ľudmila Farkašovská z mimoparlamentného Slobodného fóra.

Akcia extrémistov poukazuje na vážnosť krízy v slovensko-maďarských vzťahoch. Blokáda hraníc je v našich vzťahoch novinkou. Slovenský premiér Robert Fico z Oravy odkázal, že ak by sa o blokovanie pokúsili extrémisti na našej strane, slovenské orgány by zasiahli a odtiahli ich odtiaľ. S maďarským partnerom Ferencom Gyurcsányom by chcel o situácii rokovať na neutrálnom mieste, Gyur­­csányov hovorca včera vyhlásil, že rokovania majú zmysel len ak sa bude dať hovoriť o podstatných otázkach.

SkryťVypnúť reklamu

Napätie prebúdza politikov

K maďarsko­-slovenským vzťahom sa už vyjadrujú skoro všetci politici. Zníženie napätia je však stále v nedohľadne.

Narastajúce napätie v slovensko-maďarských vzťahoch vťahuje do hry čoraz viac politikov na oboch stranách hranice. Iniciatívy sa chce ujať aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa dnes na oslavách 90. výročia znovuobnovenia Poľska stretne s maďarským kolegom Lászlóm Sólyomom.

„Prezidenta Sólyoma sa chystá osloviť a navrhnúť stretnutie. Výsledkom by malo byť vyhlásenie, ktoré by odsúdilo stupňovanie napätia a smerovalo by k prehĺbeniu dialógu a vzájomného pochopenia,“ vysvetlil Gašparovičov hovorca Marek Trubač.

Idú k eurosocialistom

Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková–Beňová sa má v najbližších dňoch stretnúť s predsedom Európskeho parlamentu Hansom-Gertom Pötteringom. „Tému slovensko– maďarských vzťahov a extrémizmu prednesiem na zasadnutí frakcie európskych socialistov, viem, že nájdem podporu aj u maďarských kolegov, ktorí sa vždy postavili proti extrémizmu.“

SkryťVypnúť reklamu

SMK včera vyzývala na zodpovednosť politikov, novinárov aj občanov oboch štátov. Šéf strany Pál Csáky navrhol premiérovi Robertovi Ficovi stretnutie, predseda vlády, ktorý otváral futbalové ihriská na Orave, na návrh nereagoval.

Bývalý predseda SMK Béla Bugár a opozičná prezidentská kandidátka Iveta Radičová včera prišli na hraničný priechod v Komárne s transparentom „spolu v pokoji“ v slovenčine a v maďarčine s asi 40 ďalšími ľuďmi.

Poslanec SMK Zsolt Simon oznámil, že dnes niekoľko desiatok starostov, primátorov a verejných činiteľov Gemera slovenskej aj maďarskej národnosti podpíše výzvu predstaviteľom vlád, parlamentov aj politických strán na Slovensku a v Maďarsku. Mala by odsúdiť intoleranciu, nacionalizmus a extrémizmus a vyzvať na dialóg.

SkryťVypnúť reklamu

Proti rozoštvávaniu

Výzvu zvrejnili Slováci žijúci v Maďarsku, vzťahy sú podľa nich na kritickom bode. „Eskalácia napätia medzi našimi národmi a medzi väčšinovými národmi a národnostnými menšinami slúži iba hŕstke štvavých politických dobrodruhov,“ napísala šéfka Zväzu Slovákov v Maďarsku Ruženka Egyedová-Baráneková. Podobne sa vyjadril šéf slovenskej samosprávy v Maďarsku Ján Fuzik.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány včera v parlamente povedal, že medzi tým, čo sa deje na Slovensku a u nich je výrazný rozdiel, pretože na Slovensku sú extrémisti vo vláde a od budapeštianskej vlády sú extrémisti vzdialení viac kilometrov – v prenesenom aj fyzickom zmysle slova.

Kubiš opäť s Gönczovou

V Bruseli sa včera stretli aj šéfovia diplomacií oboch štátov, ktorí síce hovorili o potrebe dialógu, pozície oboch štátov však zostávajú nemenné. Ján Kubiš hovoril, že na našom území nemajú čo hľadať radikáli z Maďarska, Kinga Gönczová zasa povedala, že Slovensko musí robiť maximum voči svojim extrémistom a najmä tým, ktorí sú vo vládnej koalícii.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky maďarské parlamentné strany podľa agentúry MTI súhlasia s návrhom opozičnej strany Fidesz na spoločné vyhlásenie k protimaďarským prejavom na Slovensku. Podľa predsedníčky parlamentu Katalin Sziliovej prebiehajú konzultácie o texte, o ktorom by mohol rokovať parlament už na budúci pondelok.

Podľa predsedu zahraničného výboru parlamentu Zsolta Németha si každodenné napätie v slovensko-maďarských vzťahoch vyžaduje „jednotný hlas“ maďarského parlamentu. Podľa Németha dosiahli v posledných rokoch protimaďarské nálady na Slovensku iracionálnu mieru, lebo sa súčasťou slovenskej vlády stala „fašiztoidná politická organizácia“.

Miroslav Kern Peter Morvay

Sporné momenty

1.Vstup SNS do vlády

Maďarsko vyjadrilo obavy, že súčasťou vlády Roberta Fica sa stala aj nacionalistická SNS Jána Slotu. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány potom zrušil schôdzku s Ficom s odkazom, že si pustil „príliš k telu“ nacionalistov, populistov a extrémistov.

SkryťVypnúť reklamu

2.Hedviga Malinová

Študentku Hedvigu Malinovú podľa jej tvrdenia prepadli a zbili, keď ju počuli hovoriť po maďarsky. Polícia ju obvinila, že si útok vymyslela. Prípad nie je uzavretý.

3. Benešove dekréty

Národná rada schválila uznesenie o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, ktoré po 2. svetovej vojne zasiahli do práv maďarskej a nemeckej menšiny.

4.Vznik gardy

Nacionalistické mimoparlamentné Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) založilo polovojenskú jednotku. Dôvodom vraj bolo údajne hroziace nebezpečie, že na Maďarsko zaútočia štáty s maďarskou menšinou.

5. Mlynky

Slovenská vláda protestovala proti rozhodnutiu maďarskej obce Pilisszentkereszt (Mlynky) o vysťahovaní slovenských organizácií z ich sídla.

6.Fórum poslancov

Slovenskí poslanci skritizovali maďarský parlament, ktorý vraj prostredníctvom takzvaného Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

7.Zásah polície na futbale

Polícia zasiahla proti slovenským a maďarským fanúšikom na zápase v Dunajskej Strede. Maďarská vláda označila zákrok za neprimeraný. V Budapešti sa konali protislovenské demonštrácie.

8.Príchod extrémistov

Do Kráľovského Chlmca prišlo demonštratívne 28 maďarských extrémistov v kópiách nacistických uniforiem.

(čtk)

Sprostredkovateľa zatiaľ nehľadáme

V opozícii sa ozvali hlasy, že nám a Maďarom treba s rozhovormi pomôcť. Zatiaľ na to nevidíme dôvody. Európska komisia je znepokojená.

Slovenská vláda zatiaľ nehľadá na zmiernenie napätia vzťahov s Maďarskom zahraničného spros­tredkovateľa a situáciu chce riešiť skôr bilaterálne.

„Nedomnievam sa,“ odvetil minister zahraničia Ján Kubiš na otázku, či už nedozrel čas, aby do hry vstúpil mediátor – napríklad Európska únia. „Musíme byť schopní dohodnúť sa my dvaja.“ Podľa Kubiša problémy nemajú rozmery, aby sa v Európskej únii riešili nielen formálne, ale ani neformálne. V Maďarsku podľa neho ide o malé skupinky extrémistov, „ktorí zneužívajú situáciu a dosah ich aktivít nie je príliš veľký“.

SkryťVypnúť reklamu

Európska komisia včera vyjadrila znepokojenie nad tým, že „vzťahy medzi dvoma členskými štátmi Európskej únie by sa mohli zhoršiť pre extrémistov a spory o práva menšín“. Napísal to v stanovisku Michele Cercone, hovorca komisie pre oblasť spravodlivosti, slobôd a bezpečnosti. Nestranného vyjednávača navrhujú niektorí opoziční politici zo Slovenska. Hovorí o tom poslanec SMK Béla Bugár aj Pavol Abrhan z KDH.

Podpredseda Smeru Marek Maďarič považuje takúto iniciatívu zatiaľ za zbytočnú. Na pomoc z vlastnej iniciatívy sa nechystajú zatiaľ českí politici, ktorí majú tradične dobré vzťahy s Bratislavou aj s Budapešťou. „Ak by taká žiadosť premiérovi prišla na stôl, zvážili by sme ďalší možný postup,“ odkázal cez hovorcov český premiér Mirek Topolánek. Je presvedčený, že nezhody „zďaleka nedosiahli úroveň, aby bolo treba sprostredkovateľa. Česko začne od januára predsedať únii. Šéf opozičnej ČSSD Jiří Paroubek SME povedal, že keby ho požiadali, pomohol by. Ani on však nepovažuje spory za také vážne, aby bolo treba sprostredkovateľa. Paroubka, Fica a Gyurcsánya spája členstvo v Strane európskych socialistov.

SkryťVypnúť reklamu

„Zatiaľ je to otázka medzi Slovenskom a Maďarskom. Bol by som za sprostredkovateľa, keby o to krajiny požiadali,“ myslí si český minister zahraničia Karel Schwarzenberg.

(knm, šaf)

Facebook krotí vášne

Na zoznamovacom portáli je skupina za dobré slovensko­maďarské vzťahy. Počet členov rýchlo stúpa.

Keď to nejde naživo, tak aspoň elektronicky. Pred týždňom na internetovom portáli Facebook vznikla skupina za dobré vzťahy medzi Maďarmi a Slovákmi. Počet jej členov stúpa každú minútu, pred včerajšou uzávierkou tohto vydania to už bolo viac než 3700 ľudí. Skupinu založil internetový aktivista Rasťo Pavlík, aby upokojil vášne a pripomenul, že spolužitie týchto dvoch národov prináša najmä to dobré.

„Facebook sa v strednej Európe stále viac udomácňuje. Sociálna sieť je vhodná na šírenie myšlienky dobrých vzťahov medzi Slovákmi a Maďarmi,“ hovorí Pavlík. Skupinu založil krátko po zápase v Dunajskej Strede. „Štátnickejší“ prístup by v týchto dňoch čakal zo strany politikov aj médií.

SkryťVypnúť reklamu

Do skupiny Hungarians and Slovaks patria aj mená z politiky, šoubiznisu či médií. Môžete sa k nim pridať, zapojiť sa do diskusie alebo čítať názory iných – v slovenčine, maďarčine i v angličtine.

(mk)

Chytili sprejerov z Rajky

Maďarská polícia zadržala dvoch mladíkov, ktorí v noci na nedeľu 2. novembra pomaľovali niekoľko slovenských domov a kancelárií v Rajke nápismi „Vlasť nie je na predaj“. Čin vraj spáchali opití a nevedeli pritom o udalostiach v Dunajskej Strede z toho istého dňa. Keď sa o konflikte dozvedeli, zľakli sa a snažili sa nápisy neúspešne odstrániť. Popierajú, že by boli sympatizanti extrémistov a že by ich čin mal politické pozadie, povedala hovorkyňa policajného riaditeľstva župy Győr-Moson-Sopron Tünde Kocsisová pre SME. Polícia ich vyšetruje za poškodzovanie cudzieho majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Blokády na hraniciach:

November 2000: Rakúšania obsadili 15 hraničných priechodov s Českom. Protestovali proti jadrovej elektrárni Temelín.

Január 2008: Most medzi USA a Mexikom blokovalo 200 mexických farmárov. Nesúhlasili s dohodou o voľnom obchode.

Február 2008: Ukrajinci pre prísne vízové podmienky zne­priechodnili ukrajinsko-poľský hraničný priechod.

Jún 2008: Španielski kamionisti zablokovali diaľnicu do Francúzska pre rastúce ceny nafty.

Na blokádu slovensko-­maďarskej hranice prišlo iba zopár extrémistov vystrihaných na krátko či v uniformách Maďarskej gardy.

FOTO SME VLADIMÍR ŠIMÍČEK a ČTK

Na zmierenie a ukončenie akcií, ako bola včerajšia blokáda hraníc, vyzvali na hraničnom priechode Komárno-­Komárom Iveta Radičová a Béla Bugár.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO PRE SME – KATARÍNA KISOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu