JERUZALEM. V jeruzalemskom Chráme Božieho tela, ktorý by mal byť miestom tichej piety, sa v nedeľu strhla pekná mela. Pobili sa tam grécki a arménski mnísi. Mlátili sa palmovými ratolesťami tak silno, že musela zasahovať jeruzalemská polícia.
VIDEO: Bitka mníchov v Jeruzaleme
Recidíva
Jej šéf priznal, že to nebolo po prvý raz. „Občas sa tam pohádajú a posáču pre kľúče alebo náboženské ceremónie. V nedeľu to však presiahlo všetky medze,” povedal pre agentúru Bloomberg Micky Rosenberg.
Do bitky sa zapojilo niekoľko desiatok svätých mužov a bol poškodený aj interiér chrámu. O kostol, ktorý stojí na mieste, kde podľa tradície ukrižovali a neskôr pochovali Ježiša a kde vstal z mŕtvych, sa delí šesť kresťanských cirkví. A z toho vyplýva veľa sporov.
Nedeľná bitka sa napríklad strhla pre arménsku procesiu. Tá mala viesť okolo miesta, ktoré si nárokujú grécki ortodoxní. Grécki mnísi preto požadovali, aby v procesii kráčal aj jeden z nich, čo Arméni odmietli. Mnísi sa začali hádať a neskôr aj biť. „Grécke požiadavky sú proti medzinárodným dohodám,“ vyhlásil pre AP arménsky patriarcha Pakrat. S bitkou podľa neho začali Gréci. Ich arcibiskup obvinenia odmieta.
Rozkúskovaný chrám
Hádky o sväté miesto, na ktoré putujú kresťania z celého sveta, majú vplyv na samotnú budovu a jej bezpečnosť.
Izraelská vláda požaduje, aby v chráme, kde je tradične veľká tlačenica, vybudovali únikový požiarny východ, keďže má jediné dvere pre verejnosť. Cirkvi sa však nemôžu dohodnúť, kde by mal byť a nikto nechce, aby narušili „jeho” časť kostola.
V dezolátnom stave je aj strecha chrámu, ktorej podľa statikov hrozí zrútenie a tým aj zničenie celej stavby. S opravou sa však nemôže začať, pretože sa na nej musia dohodnúť etiópski a koptskí kresťania.
Izrael už na opravu vyčlenil peniaze, ale nemôže na strechu poslať robotníkov ani špecialistov, čo by ju dôkladne prezreli.
Opravy kostola, ktorého niektoré časti pochádzajú zo 4. storočia, sú tradične problematické. Nad vchodom chrámu je stále opretý rebrík, pretože náboženskí lídri sa nemôžu dohodnúť, kto by ho mal dať dolu. Údajne tu stojí už od 19. storočia.