BRATISLAVA. Vykonávajú nekvalifikované a zle platené práce pokladníkov, dokladačov tovaru alebo skladníkov. Nemajú zamestnaneckú zmluvu, je im ľahké zmeniť pracovné zaradenie podľa potrieb firmy, ktorá si ich objednala. Táto flexibilita je ich najväčšou devízou, zároveň sú vďaka nej aj najzraniteľnejší. Zamestnávateľ ich môže rýchlo prepustiť aj prijať. Brigádnici.
Personálne agentúry odhadujú, že brigádnikov v období ekonomickej krízy čakajú dva scenáre. Buď firmy prepustia všetkých okrem kmeňových zamestnancov, alebo prepustia kmeňových zamestnancov a nahradia ich agentúrnymi zamestnancami a brigádnikmi. Pravdepodobnejší je prvý scenár.
„Záujem o brigádnikov už nie je taký veľký,“ hovorí Darina Mokráňová z agentúry Index Nosluš, pokles odhaduje na asi desať percent.
Chcú ich menej
Peter Uličný z agentúry brigadnici.sk hovorí, že záujem firiem o brigádnikov kopíruje regionálne rozdiely. Pokles najviac cítiť na východe, miernejšie v Bratislave.
O brigádnikov sa najviac odvracajú firmy s priemyselnou výrobou. „Ide o výrobné spoločnosti z oblasti automotive, ich subdodávateľov a tiež o výrobné strojárske a elektrotechnické spoločnosti,“ hovorí Katarína Sliviaková z agentúry Lugera. Lucia Molnárová z agentúry Manpower hovorí, že ide najmä o spoločností, ktoré pre väčšie automobilky dodávajú diely. „Netýka sa to výrobcov automobilov, ako je Kia,“ dodáva.
Menší záujem podľa Dalibora Jakuša z agentúry Profesia súvisí aj s koncom letnej sezóny v stavebníctve, poľnohospodárstve a v cestovnom ruchu.
Pomáha im euro
Napriek kríze sú brigádnici žiadaní v službách a administratíve. Ide predovšetkým o pomocný personál v reštauráciách a o pracovníkov call centier.
Jemný nárast dopytu po brigádnikoch Jana Zedníková z Trenkwalderu avizuje na začiatok budúceho roka. Brigádnikov zamestná prechod na euro.
Naopak, niektoré obchodné reťazce už avizovali, že budú brigádnikov nahrádzať svojimi zamestnancami na krátkodobejšie pracovné úväzky. „Môže to byť už odraz aktuálnej situácie na trhu práce, kde sa očakáva zvýšená ochota zamestnancov pracovať aj na menej atraktívnych pozíciách,“ dodáva Jakuš.
Autor: Ján Krempaský © SME