BRATISLAVA. Keď cirkev pred Sviatkom všetkých svätých oznámila, že pochovala pozostatky prezidenta slovenského štátu Jozefa Tisa na nitrianskom biskupskom úrade, mnohé médiá správu pochopili, že tak spravili na základe testov analýzy DNA jeho pozostatkov.
Priaznivci Tisa testy nechali spraviť vo viedenskom laboratóriu. „Podľa našich zistení ide na 99,9 percenta o telo zosnulého pána prezidenta,“ tvrdil hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.
Laboratórium vo Viedni však týždenníku Plus 7 dní aj denníku Pravda potvrdilo, že testy DNA nepotvrdili, že ide o Tisa. Kováčik dnes hovorí, že nikdy netvrdil, že vychádza z testov DNA. Cirkev má podľa neho dosť svojich indícií, podľa ktorých došla k presvedčeniu, že ide o Tisa.
Vykopané osobné veci
Asi pred rokom priaznivci Tisa vykopali jeho hrob, aby mohli pozostatky poslať na expertízu. Pri exhumácii vraj našli v hrobe jeho osobné veci – puzdro na okuliare a ruženec. Marián Grach z pohrebníctva Marianum bol pri tom, hoci odbiehal, lebo mal aj inú prácu. Vytiahnutie osobných vecí priamo nevidel. Jeden muž podľa neho vošiel do vykopanej jamy a vyniesol odtiaľ už zabalené veci v obrúsku. Nevylučuje, že ich tam mohol podhodiť.
Cirkev niečo také odmieta. Kováčik si je istý, že predmety boli v hrobe. Zároveň tvrdí, že ak tam boli aj pozostatky nejakého tela, je veľmi pravdepodobné, že išlo o Tisa.
Šéf pohrebníctva Miloslav Hrádek sa od svojich predchodcov dopočul, že Tisa kedysi vykopali a spopolnili v Brne. Kováčik tvrdí, že tieto informácie šírila Štátna bezpečnosť.
„Nepredpokladám, že by tam eštebáci pochovali niekoho iného a dali tam jeho veci,“ povedal Kováčik. Cirkvi tieto indície stačili.
Test nevyšiel
Laboratórium vo Viedni porovnávalo kosti nájdené v hrobe s DNA Tisovho synovca.
Štandardný test skúma spoločné znaky DNA v šestnástich bodoch. Ak sú čo i len tri znaky nezhodné, znalec podľa súdnej znalkyne z oblasti genetiky Evy Ferákovej vyhlási, že nejde o príbuzných. Normálne by mali byť zhodné všetky znaky, ale experti pripúšťajú, že v dvoch prípadoch môže genetický materiál zmutovať a zmeniť sa.
Viedenské laboratórium potvrdilo zhodu v deviatich prípadoch. Vo zvyšných siedmich nezistilo nič, lebo materiál bol nepoužiteľný.
Podľa Ferákovej to nič neznamená, ani žiadnu pravdepodobnosť. Môže sa stať, že niekto má trinásť zhodných znakov a tri nezhodné a už nejde o príbuzných. Kľúčové je kritérium nezhody a nie zhody.
Cirkev tvrdí, že Tisa pochovali do hrobky kanonikov, lebo má na to právo podľa cirkevných zákonov. Jeho synovec Štefan Valo je riaditeľom biskupského úradu v Nitre, kde pozostatky uložili. Podľa Kováčika pochovaním nehodnotia jeho život.
Od popravyk pochovaniu
Jozefa Tisa popravili v apríli 1947 obesením.
Podľa niektorých informácií Tisa najprv pochovali a neskôr ho dali komunisti vykopať a spopolniť v krematóriu v Brne.
V roku 2007 dali jeho priaznivci otvoriť za komunizmu neoznačený hrob a tvrdia, že v ňom našli jeho osobné veci a kosti.
Testy DNA v lete 2008 nepotvrdili, že je v hrobe Tiso, ani to nevyvrátili. Materiál bol starý a ťažko sa skúmal.
V októbri cirkev Tisa oficiálne pochovala v Nitre.
Autor: Monika Tódová © SME