v v znova bipolárnom svete.
Dvadsať mŕtvych námorníkov a špecialistov na výrobu podvodných strojov, ani zármutok manželiek a detí, ba ani zúfalstvo rodičov zosnulých nie sú pre Moskvu tým najhorším.
Úplne najhoršie straty utrpel prezident Dmitrij Medvedev, ktorý sa vo štvrtok pred nehodou obracal so svojou výročnou správou na parlament i celý svet. Hromžil pritom raketami s jadrovými hlavicami a hrozil Európe, že ich na ňu znova namieri.
Nadával Amerike a upozorňoval na to, že Rusko by krízou zmietané Spojené štáty mohlo nahradiť. Rubeľ sa vraj stane univerzálnym svetovým platidlom, ruská armáda potom neprekonateľnou vojenskou silou.
Medvedev strašil bez toho, aby čo len tušil, že o tri dni budú jeho slova znieť trápne.
Pokiaľ by nešťastná udalosť v Japonskom mori, kde ponorku Nerpa skúšali, postihla Rusko pred jeho vystúpením, pravdepodobne by trochu ubral zo svojej agresívnej militantnej rétoriky. Alebo možno aj nie.
Medvedevovi v jeho prejave nezabránil fakt, že v ruskej armáde sa na vlastný opasok vešia jeden vojak za druhým, že dôstojnícky zbor je skorumpovaný a technika zastaraná, že piloti nemôžu trénovať, lebo nemajú dosť peňazí na palivo.
Mimochodom, ponorku Nerpa budovali lodiari z Kosmomolska na Amure pre stály nedostatok financií 17 rokov. Možno, že počas toho nekonečného času, unavení a otrávení, zabudli utiahnuť nejakú tú dôležitú skrutku. Freón určený na hasenie požiarov tak unikol a namiesto plameňov likvidoval posádku.
Posilnenie námornej sily je jedným z bodov najnovšieho ruského plánu na rozširovanie vojenského vplyvu. Kremeľ túži po tom, aby sa rovnako ako za Sovietskeho zväzu do morí spúšťalo najmenej päť atómových ponoriek ročne.
Dnes to vychádza na jednu za päť rokov. Aspoň pre ruské ženy a rodiny je to celkom dobrá správa.