MOSKVA, BRATISLAVA. Sú najmodernejšie, najobávanejšie, radar v Česku však pravdepodobne nezastavia. Vyhrážky ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva, že premiestni najnovší ruský raketový systém Iskander do Kaliningradu neďaleko poľských hraníc, Prahu ani Varšavu nijako neodradili od výstavby radaru v Brdoch či protiraketovej základne v Poľsku. Zmenu amerických plánov s radarom neoznámil ani nový americký prezident Barack Obama.
„Ide len o rétorické cvičenie s cieľom ovplyvniť nového amerického lídra,“ myslí si Pavel Přikryl z pražskej Asociácie pre medzinárodné otázky. „Radar v Česku má svoje jasné bezpečnostné dôvody a vydieranie zo strany Ruska určite nie je dobrým dôvodom, aby sme to mali rušiť,“ dodal Přikryl.
Rusi sa vyhrážajú
Odkedy si Američania vybrali strednú Európu na vybudovanie protiraketového štítu proti štátom ako Irán či Severná Kórea, sa Moskva správa, ako by ju radar v Brdoch a desať amerických rakiet Patriot v Poľsku mali bezprostredne ohroziť. „Rusko je citlivé, lebo rovnováha síl sa presúva. Označiť hrozbou taký malý počet rakiet proti tisíckam balistických rakiet, ktorými disponuje Rusko, je však smiešne,“ hovorí Přikryl.
Okrem toho, že Moskva nerada vidí Západ na území svojho bývalého satelitu, prekáža jej, že vďaka radaru bude mať dohľad aj nad tým, čo sa deje v Rusku.
„Nebudeme sa ľahostajne pozerať, ako Američania budujú štít vo východnej Európe,“ napísal včera vojenský analytik ruskej agentúry Ria Novosti Ilja Kramnik. Iskander je podľa neho tou najlepšou odpoveďou na americký systém. Rakety pritom majú dolet iba do 500 kilometrov a z Kaliningradu by nedoleteli ani k českým Brdom. Analytik Kramnik však ide ešte ďalej a hovorí, že systém sa dá jednoducho vybaviť balistickými raketami s doletom až 2–tisíc kilometrov.
Vytiahneme jadrové hlavice
Nevylúčil dokonca ani použitie jadrových hlavíc. „Európa a Rusko sa navzájom potrebujú, nejestvuje žiadny dôvod, prečo by mali na seba strieľať a báť sa ruských rakiet v Kaliningrade,“ hovorí Přikryl.
Skepticky sa k ruským vyhrážkam postavili aj Financial Times. Vyhlásenie Medvedeva, ktoré prišlo po zvolení Obamu, bolo podľa nich „namierené domácemu ruskému publiku, ktoré je dennodenne bombardované nacionalistickou propagandou, ako sa postaviť proti nepriateľom“.