BRATISLAVA. KOŠICE. Premiér Robert Fico avizoval, že sa v sobotu do Košíc chystajú maďarskí futbaloví chuligáni, namiesto nich dorazili z Maďarska do Kráľovského Chlmca extrémisti v uniformách s nacistickou symbolikou. Okrem policajtov mal provokáciá ma incidentom zabrániť aj zvýšený počet SBS-károv a usporiadateľov na štadióne. Jankovič pochválil organizátorov: „Usporiadateľská služba v tomto prípade funguje na sto percent. Takto to má vyzerať na futbalových zápasoch!"
Na provokáciu niekoľkých desiatok členov Národnej stráže, ktorých polícia zadržala, obvinila z propagácie fašizmu a neskôr vyhostila, reagoval premiér tlačovou konferenciou s ministrami vnútra a zahraničných vecí. Výjazd extrémistov označil za dôkaz, že sa vytvára falošný obraz, že za zhoršením vzťahov stoja obe strany.
Program tejto skupiny podľa neho ohrozuje a spochybňuje suverenitu Slovenska. Šéf Slovenskej národnej strany Ján Slota vyzýva na zvolanie Bezpečnostnej rady, aby sa prijali „návrhy opatrení na zachovanie našej bezpečnosti“.
Slovenská vláda vyzýva maďarskú, aby zasiahla proti exportu extrémizmu, Budapešť zasa Bratislavu cez víkend žiadala, aby už zverejnila dôkazy, že tvrdý zásah v Dunajskej Strede, kde boli aj ultras z Maďarska, bol skutočne nevyhnutný.
Zápas Dunajskej Stredy a Slovana v prvý novembrový víkend vyhrotil slovenskomaďarské vzťahy. Nacionalistický Jobbik a Maďarské gardy dnes na protest proti zásahu začnú čiastočnú blokádu ciest na piatich priechodoch slovensko-maďarských hraníc.
Radikáli sa zoradili na východe
Primátor aj viceprimátor incident v centre mesta označili za provokáciu a verejne ju odsúdili.
Bolo okolo jednej poobede, keď sa v sobotu z 15 áut s maďarskými poznávacími značkami v centre Kráľovského Chlmca vyrojil šík uniformovaných mužov. Asi 40 sa ich ticho zoradilo, aby zamierili k pamätníku padlých hrdinov 1. a 2. svetovej vojny.
V tej chvíli záhadný sprievod oslovila hliadka štátnej polície, ktorá o ňom už vedela - hranicu v Pribeníku, kadiaľ prešli, totiž štátna polícia monitorovala, lebo mala informácie, že sa na futbalovú ligu v Košiciach chystajú futbaloví výtržníci z Maďarska.
Polícia požiadala ľudí z Národného strážneho vojska, ako znie presné meno organizácie, o vysvetlenie, aké majú uniformy a vzápätí, aby opustili mesto. Skupina akciu nahlásila na mestskej polícii ako kultúrnu akciu, nie však na mestskom úrade. Po dohadovaní obe strany urobili kompromis - dvojica mužov pri pamätníku položila veniec, nastúpili do áut a odišli.
Museli sa vrátiť na políciu
Na venci je napísané „Verím v znovuzrodenie Maďarska“. Radikáli si tak chceli pripomenúť 70. výročie Viedenskej arbitráže, pri ktorej bola časť južného Slovenska pripojená k Maďarsku.
Pol kilometra za mestom smerom k štátnej hranici kolónu extrémistov zastavili zásahové jednotky polície z Košíc. Tí, čo na sebe mali uniformy - bolo ich 28 - sa museli vrátiť do Kráľovského Chlmca na obvodné oddelenie polície, kde sa začalo vypočúvanie a vyšetrovanie.
V ich autách našli predmety so symbolmi propagujúcimi potláčanie základných práv a slobôd, z čoho ich aj obvinili. Hrozí im pol roka až 3 roky väzenia. Maďarský konzul v Košiciach bol pri tom, keď Maďarov zatýkali a k zákroku nemal žiadne výhrady. Zadržaní neskôr sami popreli správy kolujúce na maďarských extrémistických serveroch, podľa ktorých ich pri zadržaní ponižovali a správanie slovenskej polície uznačili za „ľudské“. Zákrok polície zároveň označili za protiprávny a chcú sa proti nemu odvolať.
Kladenie vencov nahlásili na Mestskej polícii v Kráľovskom Chlmci, postaral sa o to miestny historik János Bogoly, ktorého už vypočula polícia. „Požiadali ma o pomoc, že chcú urobiť spomienkový pochod pri príležitosti 70. výročia. Keďže to vyzeralo na kultúrnu akciu, tá podlieha len ohláseniu na Mestskej polícii, čo som aj urobil.“ Stalo sa to 27. októbra, ešte pred futbalovým zápasom v Dunajskej Strede. To, že prídu v uniformách s nacistickými symbolmi a čo bude nasledovať, Bogoly vraj netušil.
Mesto incident odsudzuje
Medzi vypočúvanými bol aj primátor mesta Jozef Balogh. V Kráľovskom Chlmci sa asi 80 percent obyvateľov hlási k maďarskej národnosti. Podobnú akciu v čase, keď to iskrí medzi oboma štátmi, považuje za nezmysel. „Bolo to hlásené ako kultúrna akcia. O jej skutočnej povahe som sa dozvedel, až keď sa to stalo.“
Od nacionalistických nálad sa dištancujeaj viceprimátor Arpád Kalapoš, tiež maďarskej národnosti: „Je to zbytočné vyvolávanie vášní. Je dosť, že existuje samotná Národná garda a nie, že ešte niekto, kto sa stotožňuje s jej myšlienkami, príde na územie zvrchovaného štátu v nacistickej uniforme.“
Lýdia Vereščáková
Pre uniformy nemal premiér sako
Výlet extrémistov na Slovensko premiér Fico odsúdil bleskovo a vážne.
Už dávno sa nestalo, aby slovenský premiér Robert Fico na tlačovú konferenciu nedorazil v saku. V sobotu na mimoriadnu tlačovú konferenciu, kde sa hovorilo o zadržaní maďarských extrémistov, prišiel v polokošeli, rovnako ako šéf diplomacie Ján Kubiš, len minister vnútra Robert Kaliňák prišiel v saku.
„Je neakceptovateľné, aby akékoľvek organizácie pochodovali po Slovensku vo vojenských uniformách, nehovoriac už o maďarských nacistoch, ktorí prekročili štátnu hranicu,“ hovoril vážne premiér. Slováci nechodia podľa Fica do Maďarska na futbal a nerobia tam výtržnosti a nevykrikujú heslá, ktoré by urážali Maďarsko. Fico chce informovať o maďarských útokoch aj zainteresované strany Európskej únie a vyzval maďarského premiéra na stretnutie. Ján Kubiš o udalostiach v Kráľovskom Chlmci hovoril s maďarskou kolegyňou Kingou Gönczovou a upozornil ju „na neprijateľnú provokáciu“.
Maďarská vláda odsúdila ešte v sobotu všetky prejavy extrémistického správania pravicových skupín z Maďarska i zo Slovenska. Premiér Ferenc Gyurcsány sa ešte v piatok v Bruseli na stretnutí lídrov EÚ snažil upokojiť situáciu aj výzvou občanom, že na Slovensko by nemali cestovať preto, aby urážali susednú krajinu alebo jej občanov, či „veľmi jasne využívali futbalový zápas na politickú demonštráciu“.
Béla Bugár z SMK potvrdil, že pripravuje akciu, ktorá by mala byť reakciou na dnešnú čiastočnú blokádu hraničných priechodov na slovensko-maďarskej hranici maďarskými extrémistami. O jej podobe bude dnes doobeda rokovať aj so slovenskými politikmi.
(sita,jkr)
Namiesto Maďarov prišli zvedavci
Kordónypolicajtov boli bez práce. Na futbal do Košíc neprišla z Maďarska aninoha.
V sobotu predpoludním vyzerala košická stanica ako počas výnimočného stavu. Ozbrojení železniční i štátni policajti očakávali príchod hordy nevítaných návštevníkov. Viditeľne sa im uľavilo, keď z expresného vlaku
„Chodia sem chlapci s Diósgyóru. Viacerých osobne poznám. Jednoducho, majú radi futbal. Ale dnes hral ich manšaft doma. Prečo by sa sem mali vôbec terigať?"
Prázdny sektor
Policajtistrážili aj sektor pre fanúšikov hostí. Hlučne v ňom drukovalo dvanásť (!!!)chlapcov z Dunajskej Stredy. Na plote rozprestreli žltomodré zástavy,rovnaké ako na opačnom konci hľadiska. Obidva tímy majú totiž tie isté klubové farby.
„Chceli prísť viacerí. Ale keď počuli, čo sa tu chystá, že usporiadatelia a polícia sú pripravení opäť zakročiť, radšej ostali doma," hovorí mladýmuž skrývajúci tvár pred kamerou pod kapucňou.
Pobúriliho slová premiéra, podľa ktorého maďarskí fanúšikovia nemajú čo hľadať naslovenských štadiónoch.
„Žijeme v Európskej únii a každý môže cestovať kam len chce. Či je Maďar,Slovák, Čech, Rumun, ktokoľvek má právo ísť na hocijaký zápas. Nemyslím si, žeby mali platiť nejaké obmedzenia. Európska únia má ľudí spájať a nie rozdeľovať."
Viceprezident: Takto tomá vyzerať!
Naporiadok v Košiciach prišiel osobne dohliadnuť aj viceprezident Policajného zboru SR Stanislav Jankovič. Absenciou maďarských fans bol zaskočený:
„To, že sem neprišli, nevieme si vysvetliť. Mali sme informáciu z Budapešti, že sa tam zhromaždili."
Na otázku, či to nebola poplašná správa,odpovedal: „Ja by som povedal, že to bola informácia, ktorá sa nepotvrdila."
Mikuláš Jesenský
Gyurcsány pýta dôkazy
Budapešť chce vidieť dôkazy oprávňujúce tvrdý zákrok v Dunajskej Strede. Robert Kaliňák i premiér hovoria aj o hajlovaní.
„Tvrdý zásah slovenskej polície na zápase v Dunajskej Strede zatiaľ Maďarsko nemôže považovať za odôvodnený, keďže nedostalo žiadne dôkazy,“ zopakoval v piatok premiér Ferenc Gyurcsány. Polícia podľa neho musí dokázať oprávnenosť postupu.
Slovenský premiér aj minister vnútra Robert Kaliňák počas uplynulého týždňa upozornili, že dôvodom na zásah nemuseli byť len fyzické útoky na policajtov.
„Polícia zakročovala preto, lebo tam hajlovali, ukazovali holé zadky a robili tam iné neprístojnosti,“ tvrdil Robert Fico. O zdvihnutých praviciach hovoril vo štvrtok v parlamente aj Kaliňák. Hajlujúcich fanúšikov na fotografiách ukázal poslancom, ktorí mali poznámky, že policajti útočili aj na ľudí s prázdnymi a zdvihnutými rukami.
„Toto samotné je dôvod (na útok), keby bol len tento jeden,“ odpovedal poslancovi Lászlóovi Kötelesovi na otázku, nech predloží dôkaz, čo zásah policajtov, pri ktorom sa zranilo 50 ľudí, vyvolalo.
O tom, či sú prejavy propagácie fašizmu dôvodom na taký tvrdý zásah, pochybuje aj Matej Pavlík z občianskeho združenia Enough, ktorý sa dianiu na štadiónoch venuje. Za rok 2007 vydal analýzu, v ktorej sledoval ultrapravicové aktivity fanúšikov.
„Nepamätám sa na zásah za takýto prejav,“ povedal Pavlík. „Nie je možné, aby pri bežnom policajnom zásahu bolo 50 ľudí zrazených a pritom sa fanúšikovia z oboch táborov k sebe ani nedostali,“ myslí si Pavlík. Hovorí, že za zásahom je často akákoľvek zámienka, aby veliteľ zásahu nemusel daňovým poplatníkom vysvetľovať, prečo bolo na zápas vyčlenených 600 ľudí a nič sa nestalo.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš potvrdil, že z 31 zadržaných policajti obvinili štyroch fanúšikov z propagácie fašizmu, po dvoch z každého tábora. V ďalších prípadoch pokračuje vyšetrovanie. Hoci vo štvrtok Kaliňák hovoril o hajlovaní, v piatok to už dôvod na zásah nebol. Tomáš zopakoval, že „bezprostrednou príčinou bolo napadnutie policajtov fanúšikmi“.
Veronika Šutková
Národná stráž
Národné strážne vojsko sa verejnosti predstavilo prvý raz v auguste 2007, na prísahe členov Maďarskej gardy. Obe organizácie spolupracujú a zúčastňujú sa vzájomne na svojich akciách.
Za hlavný cieľ označujú posilňovanie národného povedomia. Ich žiadosť o registráciu, maďarské úrady odmietli.
Počet jej členov sa odhaduje na niekoľko desiatok, organizujú sa na východe Maďarska.
Uniforma pripomína oficiálnu uniformu maďarskej armády z tridsiatych rokov. Páskou na rukávoch však pripomína pásku maďarských fašistov – nyilasovcov, povedal SME historik Krisztián Ungváry.
(pm)
Blokáda hraníc
Čiastočná blokáda maďarskými radikálmi bude na piatich priechodoch.
Rusovce - Rajka (od 9. do 17. hodiny)
Medveďov - Vámosszabadi (od 9. do 17. hodiny)
Salka - Letkés (od 9. do 17. hodiny)
Komárno - Komárom (od 13. do 17. hodiny),
Šiatorská Bukovinka - Somosk‹újfalu (od 16. do 18. hodiny).
V obci Letkés prebehne akcia podľa organizátorov asi 150 metrov od hraníc.
FOTO – ARCHÍV POLÍCIE, LÝDIA VEREŠČÁKOVÁ
Extrémisti ľudí v Kráľovskom Chlmci zaskočili. K pamätníku položili veniec s provokatívnym nápisom Verím v znovuzrodenie Maďarska.