BRATISLAVA. Mali fantastický rok. Z olympiády v Pekingu opäť priviezli zlato. Ako prví Slováci v histórii tak získali tretí raz po sebe zlatú olympijskú medailu. Aj napriek tomu dvojičky Peter a Pavol Hochschornerovci neleňošia. Popri pádlovaní na divokej vode zaberajú aj na dokončovaní vlastných domov.
„Skombinovať ťažkú manuálnu prácu s tréningom je zložité. Vždy na druhý deň som bol K.O. Ale podarilo sa to doklepať,“ vraví vyšší z bratov Peter Hochschorner.
„Pred olympiádou som si dal stavebný maratónik. Neviem z ktorej, ale asi z mojej hlavy vyšlo, že mi je malá izba, v ktorej bývam u rodičov. Zmyslel som si, že sa rýchlo nasťahujem do nového domu. Spravil som aspoň spodok a už bývam. Teraz pracujem na vrchnej časti a zavriem sa tam na dva mesiace. Budem poctivo robiť,“ dodáva jeho dvojča Pavol.
Makačka s krompáčom
Dvadsaťdeväťroční šampióni na divokej vode sa neštítia ani najtvrdšej práce. Domy si stavajú svojpomocne.
„Robil som všeličo. Od kopania krompáčom, lopatovania až po obkladanie. Ukladal som parkety, upravoval vodovodné rozvody i naprojektoval kuchyňu. Dokonca som zabŕdol do elektriny. Nie je nič, čo by sa mi nepodarilo, išlo to hladko. Veľa informácií som získal z internetu. V stavebninách máme veľa priateľov, čo poradia,“ hovorí Peter, ktorý je v dvojkanoe zadákom.
Postavou nižší z dvojičiek, Pavol, by sa v budúcnosti nezdráhal podnikať v stavebnej činnosti.
„Makať sme sa naučili na vlastnej stavbe. Ak by sme robili druhú, boli by sme už zruční remeselníci. Možno si časom urobíme firmu,“ smeje sa Pavol a dodáva: „Hrubé stavby robili skúsené firmy, dúfam, že barák nespadne.“
Aj napriek jedinečným úspechom Hochšíci nestrácajú motiváciu a chcú byť ešte lepší. „Impulz prichádza s každým úspechom. Ak niečo dosiahnete, chcete ešte viac, vyššie méty. Možno sa raz zapíšeme do dejín,“ vysvetľuje Pavol.
Hochschornerovci pracujú na zdokonalení novej lode. Tá by mala byť hotová už do dvoch týždňov. „Zmenili sa pravidlá, lode sa skrátili. Verím, že sa dopracujeme k dokonalému modelu,“ vraví Peter.
„Otec už druhý raz robí zmeny z vlastnej hlavy. Nedal si poradiť od nás a prvý pokus nevyšiel. Sme zvedaví. Dúfame, že sa od nás poučil a bude lepšia,“ dodáva Pavol.
Popularita a výhody
Po úspešnej olympiáde Hochšíci zaregistrovali zvýšenú pozornosť. Bežní ľudia ich na ulici zdravia a pristavujú. „Naša popularita prudko stúpla (smiech). Po prvom zlate sa nám zdalo, že nás veľa ľudí spoznáva. Po Aténach nebolo až také haló, zlato akoby každý očakával. Po Pekingu, po treťom zlate to znova vypuklo. Okolo nás je riadny ošiaľ,“ vraví Pavol.
„Častejšie nás zaregistrujú, ak sme spolu. Ak sme zvlášť, tak je to tichšie. Počujem, ako si ľudia šepkajú: To je Hochschorner, Hochschorner,“ dodáva Peter. Dvojičky zakúsili slasti a výhody popularity.
„V pizzérii som dostal 75percentnú zľavu, celkom slušné, nie? Zľavy máme i v stavebníctve. Ľudia vedia, že si to robíme sami, že si nemôžeme dovoliť rozhadzovať peniaze a dávať všetko robiť firme,“ pokračuje Peter.
„Máme menovca, z nemenovanej firmy, ktorý nám dáva 50–percentnú zľavu. To už je riadna výhoda,“ pridáva sa Pavol.
Súrodenci si minulý týždeň prevzali odmenu od Slovenského olympijského výboru. Už vedia, do čoho investujú.
Odmena pôjde na dom a auto
„Nevieme presne, koľko dostaneme. Na šeku sme mali napísanú sumu sedemsto päťdesiat slovom milión korún,“ vtipkuje Peter. „Takže si môžeme zrejme vybrať,“ dodáva so smiechom Pavol.
„Peniaze pôjdu na dom i na staré auto, ktoré som si doviezol z Ameriky. Je to klasika na starý štýl, so silným motorom. Veľa súčiastok mi chýba. Posielajú mi ich z Ameriky a je to finančne náročné. Nie je to veterán. To by musela byť každá súčiastka originál, vysvetľuje znalecky Peter.
Bratia našli záľubu i v iných športoch. „Začali sme zabŕdať do golfu. Chodíme trénovať na odpaliská. Náš časový rozpočet je však malý, nemáme veľa voľna. Chceli by sme si spraviť zelené karty, aby nás pustili hrať aj na ihrisko. Do prípravy sme zaradili i hokej. Človek sa super vypotí a je to dobrá makačka na kondíciu,“ uzavrel Pavol.