BRUSEL. Finančná kríza a ekonomické spomalenie si vyžaduje rýchlu dohodu, ktorá má padnúť na sobotňajšom summite lídrov 20 najvýznamnejších priemyselných krajín a rozvojových ekonomík vo Washingtone.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy tlačil v piatok na stretnutí v Bruseli na lídrov Európskej únie, aby súhlasili so zásadnou zmenou súčasného finančného systému. Návrh štvorstranového vyhlásenia hovoril o nutnosti, aby „žiadna finančná inštitúcia, žiadna časť trhu a žiadne územie nemohli uniknúť regulácii alebo dohľadu“.
Hoci šlo o nezáväzný text, väčšina politikov sa proti takejto vete ohradila a švédsky premiér dokonca pohrozil, že zablokuje prípadný súhlas s mandátom pre Sarkozyho. Práve fakt, že na washingtonskej schôdzke bude iba niekoľko zástupcov európskych krajín a Nicolas Sarkozy bude hovoriť za celú úniu, prinútil politikov k ostražitosti.
Tlak hlavne Švédov a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej dotlačil Francúzsko k ústupku. Finančné domy, trh či štáty tak nemusia uniknúť „primeranej a zodpovedajúcej“ regulácii alebo „aspoň dohľadu“. S takýmto znením lídri súhlasili. „Nechceme prejsť od nulovej regulácie k príliš veľkej regulácii. To je základ, na ktorom sme sa dohodli,“ povedal nakoniec Sarkozy.
V texte odsúhlasenom lídrami únie sa tiež hovorí, že sú za vznik skorého varovného systému, ktorý by sa zameriaval na finančné bubliny a bránil vzniku „svetových nerovnováh“. Navrhujú tiež, aby sa z Medzinárodného menového fondu (MMF) stal svetový finančný regulátor, ktorý by mal mať viac právomocí na obmedzenie finančných kríz, pričom by mal mať taktiež viac peňazí na pomoc krajinám, ktoré majú problémy.
Lídri EÚ vyzvú na washingtonskom summite na okamžitú dohodu na piatich princípoch, napríklad chcú podrobiť ratingové agentúry väčšiemu dohľadu či zjednotiť účtovné štandardy.
Európania tiež apelujú na zvolanie ďalšieho svetového summitu sto dní po washingtonskej schôdze.
Autor: šaf