WASHINGTON. Americké regulačné úrady prebrali cez víkend kontrolu nad spoločnosťami Franklin Bank a Security Pacific Bank, ktoré do problémov stiahol pokles cien nehnuteľností a vôbec pokračujúca finančná kríza. Vkladatelia o peniaze neprídu, obe banky preberú ich konkurenti. V USA tento rok skrachovalo už 19 bánk, minulý rok to boli len tri.
(čtk, reuters)
Hyundai poprel chuť kúpiť Jeep
SOUL. Najväčšia juhokórejská automobilka Hyundai Motor poprela záujem o značku Jeep spoločnosti Chrysler, ako aj o iné aktíva americkej automobilky. Hyundai Motor dodal, že sa sústredí na dokončenie svojich zahraničných závodov. V piatok agentúra Reuters priniesla správu, že automobilka Hyundai rokovala s majiteľom Chrysler LLC, spoločnosťou Cerberus Capital Management, o potenciálnej akvizícii značky Jeep a iných aktív americkej automobilky, keď citovala vyhlásenia ľudí blízkych rokovaniam.
„Nemáme nijaký záujem o prevzatie Chryslera ani značky Jeep a neviedli sme žiadne rokovania so spoločnosťou Cerberus o tejto záležitosti,“ povedal hovorca Hyundai Motor Jake Jang.(sita)
Ruský plyn vraj máme lacnejšie
BRATISLAVA. Zamestnanci bratislavského Volkswagenu, ktorí budú pre automobilku „nadbytoční“, sa budú môcť pravdepodobne zamestnať u konkurencie v Žiline. Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka vraj automobilka KIA rokuje s Volkswagenom o prebratí týchto zamestnancov. Plánuje totiž spustiť trojsmennú prevádzku. Jahnátek to povedal v diskuskusnej relácii STV. Vyjadril sa tiež, že Rusi predávajú Slovensku o desať percent lacnejší plyn ako ostatným európskym štátom. Tento rozdiel si podľa neho berú zahraniční akcionári.(rag)
Čína podporí domáci dopyt
PEKING. Čínska vláda schválila návrh na investovanie štyroch biliónov jüanov (13,80 bilióna korún) do roku 2010 na podporu domáceho dopytu. Informovala o tom v nedeľu štátna spravodajská agentúra Nová Čína. Investície by mali smerovať hlavne do infraštruktúry, sociálnej starostlivosti a ďalších kľúčových rezortov. Súčasťou plánu je tiež posilnenie pôžičiek malým a stredným podnikom. Vláda potvrdila aj dlhodobo očakávanú reformu výpočtu dane z pridanej hodnoty, ktorá zníži daňovú záťaž čínskych firiem o 120 miliárd jüanov (414 miliárd korun) ročne. Správa neupresňuje, akým spôsobom budú výdavky financované. Tempo rastu čínskej ekonomiky sa totiž spomaľuje.
(čtk)