BRATISLAVA. Na ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny bolo v októbri nahlásených 16 hromadných prepúšťaní. Do konca roka tak príde o prácu približne 1330 zamestnancov. Úrad vo svojich odhadoch počíta, že väčšie prepúšťanie bude začiatkom roka 2009.
„Keď si pozriete čísla, tak na Slovensku je momentálne ohrozených 5 000 pracovných miest, k dispozícii je však 18 600 disponibilných pracovných príležitostí. Preto sa budeme snažiť zlepšiť hlavne mobilitu pracovnej sily,“ povedal premiér Róbert Fico. Naučiť ľudí dochádzať za prácou je podľa premiéra jedna z možností v boji proti nezamestnanosti.
„Bude to však veľmi komplikované, ľudia sú príliš naviazaní na svoje domovy. Preto musíme vymyslieť logistiku, ktorá zlepší mobilitu ľudí za prácou,“ povedal premiér.
Aj pri prepúšťaní treba byť opatrný
Na Slovensku bol ešte pred pár mesiacmi v automobilovom priemysle dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch väčší ako ponuka.
„Pre plnenie zákaziek sme potrebovali viac robotníkov a tak sme koncom leta prijímali nových zamestnancov na čas určitý. V dôsledku krízy sa nám zmenšil počet objednávok hlavne z Nemecka. Niektorým ľuďom pracujúcim na čas určitý preto nepredĺžime zmluvy,“ povedal Peter Hirka, konateľ spoločnosti Lindenmaier. K hromadnému prepúšťaniu podľa neho spoločnosť nepristúpi aj pre veľkú neistotu na trhu.
„Očakávame, že situácia sa časom zlepší, ale ako dlho to bude trvať, teraz nikto nevie povedať. Budeme sa snažiť udržať si hlavne kvalifikovaných robotníkov, aby sme ich v prípade nových objednávok nemuseli prácne zháňať,“ povedal Hirka.
Mimo automotive
Ďalším receptom, ako účinne bojovať proti kríze, je získavanie nových objednávok. Firma Lindenmaier sa v súčasnosti snaží dohodnúť nové kontrakty aj mimo automobilového priemyslu. Zníženie objednávok pre krízu od nového roku očakávajú aj v topoľčianskej strojárskej firme Topos Tovarníky.
„Momentálne sme prepustili deviatich zamestnancov z dôvodu optimalizácie výroby. Nakúpili sme nové sústruhy a tie si vyžadujú obsluhu menším počtom zamestnancov,“ povedal Peter Závodský, finančno-ekonomický riaditeľ Topos Tovarníky. Optimalizácia nákladov a zvyšovanie efektívnosti výroby sú podľa neho jedným z možných nástrojov v boji proti kríze.