Druhý pilier sa o päť dní znovu otvorí

Prvý i druhý pilier má svoje výhody aj riziká. Ľuďom, ktorí majú do dôchodku desiatky rokov, sa odporúča ich radšej skombinovať.

Koncom augusta videlo možnú finančnú oporu do budúcna v II. pilieri takmer 1,5 milióna ľudí. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny predpokladá, že v najbližších mesiacoch by mohlo tento pilier opustiť 30­ až 150­tisíc sporiteľov.Koncom augusta videlo možnú finančnú oporu do budúcna v II. pilieri takmer 1,5 milióna ľudí. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny predpokladá, že v najbližších mesiacoch by mohlo tento pilier opustiť 30­ až 150­tisíc sporiteľov. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – WWW.SXC.HU)

BRATISLAVA. V sobotu sa otvára II. pilier a s tým aj možnosť z neho vystúpiť či doň vstúpiť. Na rozhodnutie budú mať súčasní i potenciálni sporitelia čas do 30.júna budúceho roku.

Návrat môže byť krok späť

V prospech zotrvania v II. pilieri hovorí demografický vývoj. „Znížením počtu pracujúcich klesne nielen objem platených odvodov, ale i daní. Preto bude hrať osobné sporenie si na dôchodok omnoho dôležitejšiu úlohu,“ odhaduje Jozef Mihál, odborník na dane a odvody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny v analýzach nepopiera, že pôvodným zmyslom zavedenia II. piliera bolo starnutie populácie a zhoršujúca sa situácia v I. pilieri. „Reforma dôchodkového systému nebola založená preto, aby piliere medzi sebou súťažili, ale preto, aby II. pilier odľahčil prvému a ten mohol vôbec dôchodky vyplácať,“ vraví Ivan Barri, výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Oba piliere majú výhody i riziká. Preto považuje za rozumné ich kombinovať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Radovana Ďuranu, analytika INESS, účastníci II. piliera získavajú sporením na vlastný účet skutočný majetok, nielen hypotetický prísľub vlády, že im o niekoľko desiatok rokov vyplatí dôchodok. Nie zanedbateľný je profit, ktorý z úspor môžu mať, v prípade ich predčasného úmrtia, ich blízki. „Sporitelia by si mali uvedomiť, že z II. piliera neunikajú do oázy bezpečia, ale do I. piliera, ktorý je v dnešnom stave neudržateľný a v budúcnosti ho čakajú úpravy v podobe znižovania miery náhrady,“ tvrdí analytik INESS.

Obavy z dosahov krízy

Časť sporiteľov bude zvažovať opustenie II. piliera aj pre obavy zo znehodnotenia úspor v súvislosti s finančnou krízou. Kým vypukla, nie všetci vedeli, že sporenie v tomto pilieri znamená investovanie. „Mnoho ľudí žije v presvedčení, že sú štandardnými sporiteľmi, ako napríklad v banke. Pod vplyvom krízy si začínajú uvedomovať, že sú investormi, ktorí vložili do dôchodkových fondov časť dôchodku,“ vraví Alojz Marcina, vedúci odboru sociálnych a ekonomických analýz ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Sporenie v II. pilieri sa síce riadi rovnakými princípmi ako kolektívne investovanie prostredníctvom podielových fondov. Zákon o starobnom dôchodkovom sporení však dôchodkovým správcovským spoločnostiam, na rozdiel od správcov podielových fondov, zväzuje ruky pri investičnej stratégii.

„Výnosmi sa nesmú výraznejšie odchýliť od trhového priemeru, inak musia stratu doplatiť z vlastného imania. To ich núti k veľkej opatrnosti,“ dodáva Peter Világi z Medical & Financial Consulting.

Možná strata rokov i úspor

Keďže II. pilier počíta s dlhodobým zhodnocovaním peňazí, krátkodobý pokles v hodnote úspor by nemal byť dostatočnou informáciou na také zásadné rozhodnutie, akým je vystúpenie z tohto piliera.

Hlavne ak sa nedá povedať, či sa pre ľudí, ktorí sa rozhodnú II. pilier opustiť, ešte možnosť sporenia v II. pilieri otvorí. Ak sa tak stane a atraktívnosť II. piliera po zotavení akciových trhov stúpne, tí, čo z neho teraz vystúpia, začnú v II. pilieri od nuly. „Pravdepodobne budú ľutovať roky, keď si v ňom už sporili. O súčasné úspory prídu a budúci druhopilierový dôchodok bude o ne nižší,“ pripomína Mihál.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité termíny

15. november 2008

V tento deň by sa mal podľa zákona otvoriť II. pilier. Dátum vyjde na sobotu, keď nie sú pobočky Sociálnej poisťovne otvorené, ale odhláška sa dá zaslať poštou.

Prihlásiť sa treba osobne vo vybranej dôchodkovej správcovskej spoločnosti.

Ak má v sobotu otvorené, napríklad v nákupnom centre, je to možné v tento deň. Ak nie, tak až v utorok 18. novembra.

1. január 2009

To je najskorší možný deň, ktorým môže podľa zákona zaniknúť účasť na starobnom dôchodkovom sporení.

Zmluva v tento deň zaniká, ak sporiteľ doručí písomné oznámenie Sociálnej poisťovni do konca roku 2008.

30. jún 2009

Do tohto dňa môže záujemca, ktorý nie je sporiteľ, uzatvoriť zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň by to mal byť tentoraz posledný deň na vystúpenie z II. piliera.

Časť z úspor ukroja poplatky

Pri vstupe do II. piliera i počas rokov, v ktorých v ňom zotrváte, treba počítať s tým, že časť zo sumy, ktorá sa vám bude na dôchodkovom účte zbierať, ukroja poplatky.

Podľa výkonného riaditeľa Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivana Barriho ide o dva druhy poplatkov. Poplatok za vedenie osobného dôchodkového účtu je stanovený vo výške jedného percenta z príspevku. „Človek s mesačnou mzdou 20 000 korún zaplatí necelých 18 korún,“ uvádza na príklade Barri.

Poplatok za správu majetku v dôchodkovom fonde nemôže presiahnuť 0,065 percenta z objemu majetku mesačne. „Dnešný priemerný zostatok na účte sporiteľa je 43 000 korún. Najvyššia možná mesačná suma, ktorú si môže spoločnosť za správu jeho majetku účtovať, vychádza na necelých 280 korún,“ tvrdí Barri. (den)

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodujú príjem aj vek

Ľudia s príjmami vo výške trojnásobku priemerného platu a vyššími by o výhodnosti zotrvania v II. pilieri nemali pochybovať. Bez ohľadu na vek. Tvrdí to Jozef Mihál, odborník na dane a odvody. „Odvody do Sociálnej poisťovne sa im 'znehodnotia' uplatňovaním princípu solidarity,“ dodáva.

Určite a bez výnimky odporúča II. pilier ľuďom vo veku do 35 rokov. Odôvodňuje to tým, že pôjdu do dôchodku po roku 2040, keď bude demografický problém neudržateľný.

Hlavné faktory, ktoré hovoria v prospech zotrvania v I. pilieri či za návrat doň sú vyšší vek a nízky príjem. „I. pilier odporúčam ľuďom nad 45 až 50 rokov s nestabilnými príjmami a nízkym vymeriavacím základom, napríklad živnostníkom dlhodobo platiacim odvody z minimálneho základu,“ vraví Mihál.

SkryťVypnúť reklamu

Zvážiť vstup do II. piliera radí ľuďom, ktorí odvody neplatia, pretože sú v 'slobodnom povolaní' alebo majú príjmy zo spoločností s ručením obmedzeným, žijú z podielov zo zisku alebo z výnosov z prenájmu. „Je reálny predpoklad, že budúca vláda pritvrdí podmienky a zruší výnimky a je možné, že i z týchto príjmov budú musieť platiť odvody,“ dodáva Mihál.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny odhaduje, že v systéme starobného dôchodkového sporenia je vyše 370­tisíc ľudí, ktorí majú viac ako 40 rokov a minimálnu šancu nasporiť si dostatočnú sumu na zakúpenie starobného dôchodku z druhého piliera v zmysluplnej výške.


(den)

Pilier má byť istotou

Na to, ako ľudia vnímajú zásahy do dôchodkového systému, sme sa spýtali psychológa MARTINA BABIKA.

SkryťVypnúť reklamu

Ako môžu na ľudí vplývať neustále zmeny dôchodkového systému?

„Ťažko presne povedať, čo všetko otváranie dôchodkového systému v ľuďoch spôsobuje. Je však pravda, že dôchodky a už názov pilier majú reprezentovať formu istoty, ktorú reprezentuje štát. Otváranie takýchto 'istôt' môže v ľuďoch znásobiť pocity neistoty. Závisí, do akej miery sú na tieto 'istoty' alebo pilier naviazaní. Neustále útoky na istoty môžu spôsobiť aj to, že sa jedinci stanú k veci ľahostajnými.“

Budú sa podľa vás mladí ľudia pre vstup či vystúpenie z II. piliera rozhodovať na základe iných kritérií než ľudia v strednom veku?

„Vek je faktor, ktorý vplýva na rozhodovanie o dôchodkových otázkach. Kým mladší ľudia na dôchodok ešte nemyslia, nie je to pre nich aktuálna otázka, pre staršie generácie, ktorých sa už bezprostredne týka, aktuálna je. Samotný rozhodovací proces je však veľmi komplikovaný.“ (den)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 311
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 340
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 911
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 388
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu