BRATISLAVA. Igorovi Janušekovi sa od nástupu Ficovej vlády darí ako nikdy predtým. Podľa zistení SME dostala jeho firma Deratech v tomto roku sedem zákaziek na deratizáciu slovenských väzníc. Ďalšie dve získala ešte v roku 2007. Celkovo má Janušek za dva roky deväť z jedenástich zákaziek na deratizáciu väzníc, o ktoré sa uchádzal.
Igor Janušek je bratom ministra výstavby Mariána Janušeka z SNS. Riaditeľkou Zboru väzenskej a justičnej stráže, pod ktorú spadajú všetky slovenské väznice, je nominantka HZDS Mária Kreslová. Jej dcéra Mária Cigáneková je blízkou spolupracovníčkou ministra Janušeka. Od júla 2007 mu robí šéfku kancelárie.
Bez verejnej súťaže
Igor Janušek čistí väznice v Bratislave, Dubnici, Prešove, Nitre – Chrenovej, Levoči, Leopoldove, Želiezovciach, Hrnčiarovciach nad Parnou a v Nitre, kde bola až do apríla 2007 riaditeľkou Kreslová. Keďže išlo o zákazky s nízkou hodnotou (do 500-tisíc korún), väznice nevypísali verejnú súťaž.
Janušekovu firmu Deratech vybrali na základe prieskumu trhu, pričom tvrdia, že vždy išlo o najlacnejšiu ponuku. Cenové rozdiely sú vo väčšine prípadov zanedbateľné. V prípade väznice v Dubnici dostala Janušekova firma zákazku priamo, bez vyžiadania cenovej ponuky. Väznice v Leopoldove, Želiezovciach a v Nitre výšky kontraktov s firmou Deratech, názvy konkurenčných spoločností ani ich ponuky nezverejnili.
„Vzhľadom na to, že ide o ministrovho brata, mali to urobiť transparentnejšie, aby rozptýlili akékoľvek pochybnosti,“ myslí si Pavel Nechala z Transparency International.
Ja tebe, ty mne?
Minister Janušek tvrdí, že s bratom o zákazkách nehovoril, ani sa zaňho neprihováral. So šéfkou väzníc Kreslovou vraj nemá žiaden vzťah. „O zákazkách som nevedel a doteraz neviem,“ odkázal Janušek cez hovorcu Michala Kriška. Minister tiež tvrdí, že Kreslovej dcéru Máriu Cigánekovú si vybral za riaditeľku kancelárie na základe výberového konania.
„Môj brat nemá s mojimi zákazkami nič spoločné. Dve tretiny roka nie som doma, sem– tam sa stretneme na rodinnej oslave,“ hovorí podnikateľ Janušek. Vzápätí priznal, že sa zaujímal o deratizáciu na ministerstve, ktoré riadi jeho brat. „Keď som sa ho pýtal, či by sa to nedalo robiť aj na jeho ministerstve, povedal, že mi to nemôže vybaviť, keďže v tej budove sú len v prenájme.“
Najskôr sucho, teraz raj
Igor Janušek hovorí, že podniká od roku 1992. Jeho firma Deratech vraj nemá žiadnych zamestnancov, deratizáciu väzníc si zabezpečuje sám. Janušek tiež tvrdí, že štátne zákazky mal aj pred voľbami, hoci nie v takom rozsahu ako dnes. „Väznice som síce nerobil, ale robil som sociálne zariadenia, pracoval som pre armádu a podobne.“ Na otázku, prečo sa mu odrazu začalo dariť aj v prípade väzníc, Janušek odpovedal: „Pred rokom 2006 som sa k tomu nevedel dostať.“ Podľa neho väčšinou nejde o veľké peniaze, takže nechápe, prečo sa to spája s jeho bratom – ministrom. „Za štátne zákazky považujem práce aspoň za 300-tisíc. Keď idem do Nitry a zarobím 25-tisíc, to je štátna zákazka? Žabí Majer som robil za 12-tisíc,“ bráni sa Janušek.
V prípade bratislavskej väznice dostala jeho firma Deratech zákazku za viac ako 500-tisíc korún.
Zákazky Deratechu
Bratislava: 1. Deratech – dezinsekcia 516-tisíc korún, deratizácia 27 280 korún, 2. Facility services – dezinsekcia 520-tisíc, deratizácia 27 825 korún
Prešov: 1. Deratech – 440,30 korún za kilogram návnady, 2. DM-Servis – 441 korún za kilogram návnady
Nitra – Chrenová: 1. Deratech – 440,30 korún za kilogram návnady, 2. Jozef Prokop – 452,20 korún za kilogram návnady
Levoča: 1. Deratech – deratizácia 18-tisíc korún, 2. Derazin – deratizácia 20- tisíc korún
Hrnčiarovce nad Parnou: 1. Deratech – dezinfekcia 5 korún za štvorcový meter, dezinsekcia 5,95 koruny za štvorcový meter, deratizácia – 440,30 za kilogram návnady, 2. Kubex – dezinfekcia 6,10 koruny za štvorcový meter, dezinsekcia 5,20 koruny za štvorcový meter, deratizácia 460 korún za kilogram návnady
Leopoldov: 1. Deratech – výšku kontraktu, názvy ani ponuky nezverejnili
Želiezovce: 1. Deratech – výšku kontraktu, názvy ani ponuky konkurenčných firiem nezverejnili
Nitra: 1. Deratech – výšku kontraktu, názvy ani ponuky nezverejnili
Dubnica: 1. Deratech – priame zadanie bez vyžiadania cenových ponúk
(vag)
Šéfka väzníc: Nepoznám Janušeka
Mária Kreslová tvrdí, že so zákazkami pre ministrovho brata nemá nič spoločné.
BRATISLAVA. Nominantka HZDS na čele Zboru väzenskej a justičnej stráže Mária Kreslová tvrdí, že nepozná ministra Janušeka ani jeho brata, ktorý dostal po voľbách väčšinu zákaziek na deratizáciu väzníc. Podľa vlastných slov sa „nijako“ nepričinila ani o to, aby sa jej dcéra stala šéfkou kancelárie ministra Janušeka.
Kreslová sa však vie odvďačiť ľuďom, ktorí jej v minulosti pomohli. Podľa zistení SME kúpila v decembri 2007 pozemok v katastrálnom území Párovské Háje, ktoré sú mestskou časťou Nitry. Predal jej ho Ján Kompas, ktorého o mesiac neskôr vymenovala do funkcie riaditeľa väznice v Hrnčiarovciach na Parnou. Aj v tejto väznici vykonával deratizáciu brat ministra výstavby Igor Janušek.
„Párovské Háje sú vyhľadávanou lokalitou, prebieha tam rozsiahla výstavba. Je to len osem kilometrov od Nitry, majú dobré dopravné spojenie,“ hovorí Veronika Antalová z Nitrianskej realitnej kancelárie.
Kompas na otázky, za koľko predal Kreslovej pozemok, respektíve, či je len zhoda okolností, že ho krátko na to vymenovala do funkcie riaditeľa väznice, neodpovedal. „Keďže ide o osobné údaje, na otázky vám odpoveď neposkytnem.“
Kreslová na otázky SME vôbec nereagovala.
Kreslovej kauzy:
v júni zorganizoval jej úrad futbalový turnaj, recepciu a stravu zabezpečila reštaurácia, ktorú vlastní jej dcéra
firme, ktorá vyhrala tender na dodávku serverov, mala odpustiť penále za 368-tisíc korún.
údajne podpísala predražené zmluvy, zmluvy bez projektovej dokumentácie aj dodatky k už existujúcim zmluvám
všetky kauzy už niekoľko týždňov preveruje vojenská prokuratúra
Mária Kreslová |
Likvidácia hlodavcov patrí medzi zákazky, ktoré si inštitúcie často objednávajú netransparentne. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŚLÁK |
Autor: Marek Vagovič © SME