BRATISLAVA. Čistá hodnota majetku v niektorých podielových fondoch domácich správcov po odpočítaní poplatkov a iných záväzkov už klesla pod úroveň 50 miliónov korún. Je to hranica, ktorá je podľa legislatívcov minimálna na to, aby fond mohol fungovať ďalej. Nové fondy majú na dosiahnutie tejto minimálnej hranice tri mesiace.
Zákonom stanovená minimálna výška majetku slúži v podstate na to, aby fond mohol v súlade so svojou stratégiou pohodlne investovať a rovnako mal aj zdroje na prípadnú výplatu podielnikov.
Pod požadovanú minimálnu hranicu sa dostalo niekoľko fondov slovenských správcov, ktoré investujú aj do akcií. Ceny akcií už niekoľko mesiacov klesajú a ich prepady prehĺbila svetová finančná kríza. „Pokiaľ prídu do toho výbery podielnikov, je to multifikačný efekt,“ hovorí Juraj Uličný z Atlantik FM. Výsledkom je, že hodnota majetku vo fonde rýchlo klesá.
Z údajov Slovenskej asociácie správcovských spoločností vyplýva, že v októbri si podielnici z fondov vybrali vyše 26 miliárd korún, najmä peňažných fondov a štyri miliardy vložili. V podielových fondoch teda zostalo približne 123 miliárd korún.
Boj o klienta v rámci skupiny
Mnohí ľudia presunuli peniaze zo stratových fondov do bánk. Tie klientov lákajú často na viac ako 4percentný úrok na ročnom termínovanom vklade. Svoju rolu tú hrá aj plná garancia vkladov.
Ponuku presunúť úspory dostal aj čitateľ SME Tomáš. Pracovníčka Tatra banky sa ho opýtala, či si radšej nepresunie peniaze z jedného z akciových fondov spravovaných Tatra AM na ročný vklad do banky.
Hovorca Tatra banky Boris Gandel takéto správanie pracovníka banky odmietol s tým, že nejde o štandardný postup zamestnancov banky.
Národná banka zatiaľ povolenie na fond nezobrala
Ak čistá hodnota majetku vo fonde klesne pod 50 miliónov korún, správca fondu a depozitár majú povinnosť o tom informovať Národnú banku. Rovnako aj o tom, ako to chcú riešiť.
Správca má tri mesiace na to, aby majetok vo fonde zvýšil. Národnú banku môže požiadať aj o predĺženie termínu. V krajnom prípade sa môže stať, že Národná banka odoberie správcovi povolenie na fungovanie konkrétneho fondu.
„Doposiaľ nebolo odobraté žiadnemu správcovi povolenie na vytvorenie podielového fondu,“ povedala hovorkyňa Národnej banky Jana Kováčová.
Ak hodnota majetku klesne pod 50 miliónov, riešením je buď zlúčenie dvoch alebo viacerých fondov, alebo správca doplní zdroje do fondu z vlastného majetku, respektíve od akcionárov.
„V tejto situácii budeme postupovať podľa možností, ktoré nám poskytuje zákon. Možnosťou je zlučovanie fondov, ako aj poskytnutie nových prostriedkov,“ povedal Radko Semančík z ČSOB AM. Pod hranicu 50 miliónov korún sa v prípade tohto správcu dostal ČSOB akciový korunový fond.
Rovnako pod touto hranicou je majetok fondu Sporo privátny dynamický fond či AM SLSP Opti fond. „Je niekoľko možností riešenia poklesu čistej hodnoty aktív, naša spoločnosť sa rozhodne pre to riešenie, ktoré bude pre podielnika najlepšie,“ uviedol vo svojom stanovisku AM SLSP.
Podľa šéfa asociácie správcovských spoločností Ivana Znášika nie je nič výnimočné, že čistá hodnota majetku niektorých fondov klesla pod 50 miliónov korún. „Stávalo sa to bežne aj v minulosti,“ povedal.