BRUSEL. Európska únia chce, aby sa štáty dohodli na nových pravidlách svetových financií. Vyjasniť si spoločný postup preto včera prišli šéfovia členských krajín únie do Bruselu. Podľafrancúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho sa podarilo dosiahnuť „celkom podrobnú spoločnú pozíciu“.
Šéfovia jednotlivých štátov sa tak zrejme zhodli aj na opatreniach, ktoré navrhovali samotní Francúzi. Malo by sa preto o nich hovoriť aj na summite 20 najvýznamnejších ekonomík sveta, ktorý sa bude konať vo Washingtone 15. novembra. Podľa bodov, ktoré presadzovali Francúzi, by sa tu malo tlačiť najmä na prísnejšiu reguláciu a reformu Medzinárodného menového fondu (MMF).
„Žiadna finančná inštitúcia, žiadna časť trhu sa nemôže vyhnúť regulácii alebo dohľadu,“ hovorí prvý z piatich bodov, ktoré Francúzi navrhujú. Úloha zabrániť finančným krízam má pritom padnúť na MMF, „ktorý má potrebnú legitimitu a je dostatočne univerzálny, aby sa stal osou obnoveného medzinárodného systému“.
Predpokladá sa tiež, že únia bude presadzovať, aby sa ratingové agentúry, ktoré podľa mnohých majú na súčasnej kríze podiel, museli registrovať v MMF a podliehali by regulácii a dohľadu. Finančný sektor by sa navyše mal riadiť novým etickým kódexom. MMF vznikol v rámci takzvaných brettonwoodskych dohôd z roku 1944. Delegáti 44 krajín sa vtedy dohodli na pravidlách, ktoré mali regulovať medzinárodný finančný systém s cieľom, aby sa neopakovala veľká hospodárska kríza.