VÍGĽAŠ. Dôsledky hospodárskej krízy sa už prejavujú aj v strede Slovenska. Investori sú obozretní a zvažujú svoje ohlasované investície. Jedným z nich je údajne nemecký Burgmeier, ktorý plánoval vybudovať v priemyselnom parku vo Vígľaši neďaleko Detvy závod na výrobu automobilových súčiastok. Potvrdil to včera pri kolaudácii priemyselného parku starosta Vígľaša Pavel Výboh.
Pre oblasť okolo Detvy s 11 percentnou nezamestnanosťou by znamenal príchod investorov prácu približne pre 500 až 800 ľudí. Momentálne je situácia neistá a starosta nevie povedať, či má dať súhlas poľnohospodárom, aby na poliach priemyselného parku sadili oziminy alebo nie.
„Proces výstavby priemyselného parku trval štyri roky. Burgmeier teraz, v čase hospodárskej krízy, vážne zvažuje, či bude investovať vo Vígľaši. Pritom má vydané územné rozhodnutie na plochu takmer osem hektárov. Mal zamestnať približne 300 ľudí. Dnes neviem, ako sa rozhodnú,“ povedal Výboh.
Starosta je však optimistom aj napriek váhaniu ďalšieho slovenského developera Ipec Real. „Tiež zvažujú ako ďalej.“ Firma mala vyrábať plastové výlisky a zamestnať asi 100 ľudí. Starosta Výboh však oznámil, že spomínanú výrobu umiestnili v Nitre.
Priemyselný park s rozlohou viac ako 37 hektárov začali stavať vo Vígľaši koncom minulého roka. Investície majú znížiť vysokú nezamestnanosť v okrese Detva. V polovici tohto roku tam hľadalo prácu takmer dve tisíc ľudí.
Samospráva vo Vígľaši získala na infraštruktúru pod priemyselný park viac ako 50,4 milióna korún z eurofondov prostredníctvom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu.
Pozemky pod priemyselným parkom však ešte nie sú vyrovnané. Obci hrozí, že príde takmer o päť miliónov korún z eurofondov, ak jej Slovenský pozemkový fond nepredá do konca roka viac ako 12 hektárov pôdy.
Prevod pozemkov z pozemkového fondu na obec brzdí príchod nových investorov. Po škandále s prevodom pozemkov v pozemkovom fonde, ktorý stál miesto ministra Miroslava Jureňu z HZDS, vláda zastavila prevody všetkých pozemkov.
Podozrivé prevody pozemkov, na ktoré upozornil denník SME, sa týkali aj Vígľaša. Bývalý námestník riaditeľa Slovenského pozemkového fondu a nominant HZDS Branislav Bríza podpísal zmluvu, na základe ktorej sa stala reštituentka z južného Slovenska vlastníčkou lukratívnych pozemkov vo Vígľaši. Oficiálna cena tejto pôdy bola necelé tri koruny za štvorcový meter, hoci sa ceny pozemkov v obci pohybovali od 300 do 500 korún. Vzápätí 91-ročná reštituentka pozemky predala súkromnej firme.
Situáciu v oblasti Detvy a Zvolena ešte zhoršila hospodárska kríza. Hromadné prepúšťanie už ohlásila najväčšia strojárska fabrika v Detve PPS Group, ale aj Way Industry z neďalekej Krupiny. Spolu by malo prísť o prácu takmer 180 ľudí.