BRATISLAVA. Ak ľudia nadobudnú podozrenie, že podnikateľ zneužil prechod na euro na nezákonné obohatenie sa, môžu podať trestné oznámenie. Umožní to novela trestného zákona, ktorú poslanci schválili tento štvrtok a začne platiť už koncom tohto roka. Trestné oznámenie možno podať na majiteľa predajne či toho, kto zodpovedá za ceny hypermarketu alebo najlepšie na neznámeho páchateľa.
Podnikatelia, ktorí sa budú chcieť obohatiť na úkor spotrebiteľov, si tak môžu podľa výšky „prospechu“ posedieť za mrežami od troch mesiacov do dvanástich rokov.
Spotrebitelia ani trh takúto novelu nepotrebujú, tvrdia niektorí podnikatelia, právnici či opoziční poslanci. Podľa nich je táto novela aj ťažko použiteľná v praxi. „Takáto právna úprava je absurdná a jej výsledkom je len doterajší rast cien,“ povedal poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec. Tie obchodníci zdvihli vopred práve pre obavy z opatrení vlády.
Nepoužiteľná novela
Problémom novely trestného zákona je aj to, že v súčasnosti ju nie je možné použiť proti právnickým osobám.
„Trestnú zodpovednosť u nás nemajú právnické osoby,“ upozornil poslanec za KDH Daniel Lipšic. Preto podľa neho nebude možné stíhať napríklad priamo obchodné reťazce, ktoré sú právnickými osobami.
„V tomto prípade páchateľom môže byť len fyzická osoba, ktorá je v takom postavení, že má právo určovať ceny,“ vysvetlila právnička Lucia Kurilovská. Novela sa podľa nej týka nielen malých živnostníkov, čo majú vlastné obchodíky, ale aj veľkých reťazcov. Tam budú môcť byť stíhaní tí, čo určujú ceny na pultoch.
„Páchateľom bude osoba, ktorá určila cenu v rozpore so zákonom, a nie ten, kto tovar predal,“ doplnil právnik Marek Přemysl.
Problematické bude podľa Kurilovskej aj usvedčiť podnikateľa, že za jeho zdražením je práve euro. To potvrdilo aj doterajšie sledovanie cien. „Zákon je navyše nevykonateľný, pretože rozlíšiť medzi cenovým nárastom pre euro a z iných dôvodov je nemožné a toto nevie vysvetliť ani samotná vláda,“ súhlasí poslanec Štefanec.
Nepotrebná novela
„Nemyslím si, že treba bežné veci regulovať trestným právom,“ povedala Kurilovská. Podľa Přemysla novela výrazne nezvýši ochranu spotrebiteľov pri prechode na euro, ktorá je na dostatočnej úrovni.
Novelu hodnotí negatívne aj poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš. Spotrebiteľov pred vysokými cenami podľa neho najviac ochráni konkurencia. „Každá snaha politicky určovať ceny bola pre občanov negatívna,“ povedal.
Zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti z dôvodu zavedenia eura považuje za zbytočné aj analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana: „Spotrebiteľ nestratí svoju moc rozhodovať o tom, za koľko si daný tovar alebo službu kúpi.“
S tým súhlasí aj prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Oravec, podľa ktorého prax takúto novelu vôbec nepotrebuje.
Fakty o novele
schválená novela sa týka všetkých odvetví, kde dochádza k predaju tovaru či služby spotrebiteľovi,
páchateľom bude osoba, ktorá určila cenu,
podať trestné oznámenie na podnikateľa môže každý občan, nielen poškodený spotrebiteľ,
Tresty:
škoda nad 8tisíc korún (265,55 eura): 6 mesiacov až tri roky,
škoda nad 80tisíc korún (2655,5 eura) – tri až 8 rokov,
škoda nad 800tisíc korún (vyše 26– tisíc eur): štyri až 10 rokov,
škoda nad štyri milióny (132,77 tisíca eura) – 7 až 12 rokov.