BANSKÁ BYSTRICA. Dôchodkyňa z Banskej Bystrice v hmotnej núdzi podala druhý raz v živote sťažnosť na slovenskú justíciu do Štrasburgu. Naše súdy jej mali skomplikovať život prieťahmi v konaní. Pred ôsmimi rokmi jej už Európsky súd pre ľudské práva v rovnakej veci dal za pravdu.
Eleonóra Čapčíková sa považuje za obeť neschopnosti slovenskej justície. Európsky súd aj tentoraz jej sťažnosť prijal.
Nekonečný proces
Takmer 60-ročná žena sa už 16 rokov súdi so sestrou o časť rodinného domu po rodičoch a o pozemky. Súd už raz rozhodol v jej prospech, stále však nemôže vo vlastnej časti domu bývať. Problém je, že súdy nerozhodli, ktorá časť jej patrí.
Pani Čapčíková sa obrátila na Ústavný súd, ten sťažnosť označil za neopodstatnenú. Tak sa teraz sťažuje v Štrasburgu. „Slovenská republika nerešpektuje dohovor a moje právo na spravodlivý súdny proces v primeranej lehote. Porušuje aj moje vlastnícke práva. Už 16 rokov nemôžem užívať svoj majetok,“ hovorí.
Dôchodkyňa sa začala súdiť v roku 1992. Od roku 1996 doteraz ju aj napriek prosbám neprijal a nevypočul jediný minister spravodlivosti. Súdy ju vraj chcú utýrať. „Som psychicky úplne na dne. Na poslednom pojednávaní mi krajský súd zamietol aj to, čo mi priznal okresný a dali mi zaplatiť trovy 90-tisíc korún. Bojím sa, že skončím na ulici.“
Štrasburg už raz rozhodol v jej prospech, prisúdil pani Čapčíkovej náhradu 200tisíc korún.
„Pamätám si to ako dnes, predávala som kytice v tržnici. Myslím si, že to bolo koncom roku 2000, keď mi zatelefonoval agent pre zastupovanie Slovenska v Štrasburgu. Zdalo sa mi to smiešne, keď mi takáto osobnosť telefonovala do tržnice a oznámila mi, že som uspela,“ opisuje prvý úspech v Štrasburgu.
„Navrhol mi, či by nestačilo, keby mi Slovensko zaplatilo len 50-tisíc korún. Nesúhlasila som, žiadala som celú sumu,“ hovorí dôchodkyňa.
Investovala do BMG
Životná smola Eleonóry Čapčíkovej pokračovala a trvá dodnes. Vysúdených 150-tisíc vložila do BMG Invest. Po krachu nebankových subjektov nemá dom ani peniaze.
Zúfalá dôchodkyňa v roku 2003 hladovala na protest pred ministerstvom spravodlivosti. Aj napriek sľubom ministerských úradníkov je dnes v rovnakej situácii. „Uvažovala som už aj o tom, že to skončím, že sa zapálim pred súdom.“
Pani Čapčíková s mesačným príjmom menej ako osemtisíc korún tvrdí, že žije zo 100 korún denne. Odhaduje, že len za korešpondenciu a advokátov od začiatku sporu už zaplatila okolo 200-tisíc. Minula všetky úspory, pomohla jej dcéra a hovorí, že si to odhladovala. Aj napriek všetkému verí, že jej pravda sa ukáže.