Šéfom Slovenského futbalového zväzu je deväť rokov. Naša reprezentácia nikdy nič nedosiahla, funkcionár zväzu je podozrivý z korupcie, na štadiónoch je najviac počuť a cítiť primitívov. FRANTIŠEK LAURINEC o rok už kandidovať na post šéfa nebude.
Baví vás futbal stále?
„Futbal ma baví a naučil ma zodpovednosti. Sú aj chvíle, keď nie som šťastný. Sú aj problémy. Niekedy si je možno človek na vine sám, najťažšie je to vtedy, keď je človek atakovaný pri veciach, ktoré nemohol ovplyvniť."
Kedy ste boli naposledy na futbale ako fanúšik?
„Na Slovensku sa to nedá. Muselo to byť pred rokom 1990, keď som sa stal funkcionárom Československého futbalového zväzu."
A v divadle ste kedy boli naposledy?
„V divadle Astorka na hre Mesiac na dedine asi pred dvoma týždňami."
V divadle máte zaručený komfort minimálne v tom ako sa tam dostanete. Na futbale aj keď idete na reprezentačný zápas, ktorý organizuje SFZ, pri vstupných bránach je málo usporiadateľov a na podujatie, na ktoré sa tešíte sa neviete dostať a tlačíte sa v rade stoviek ľudí.
„Organizácia na štadiónoch je zlá. Je to dané počtom vstupov, turniketov."
Pýtame sa na ľudský faktor, nie počet brán. Prečo stoja pri jednej bráne dvaja usporiadatelia a nie je ich tam viac?
„Organizácia je limitovaná štadiónom a ľuďmi, ktorí ich organizujú."
Počuli ste niekedy vôbec o tom, že ľudia majú problém sa normálne dostať na zápas na ktorý si kúpili lístok?
„Samozrejme, dostal som pár listov a emailov. Písali o tlačenici pred štadiónom, namiesto atmosféry, ktorá mala povznášať, bol iný adrenalín. Takéto detaily, ktoré spomínate, dokážu ľudí vytočiť, to je pochopiteľné."
Beriete to aj na seba, že nielen kluby ale zväz zle organizuje zápasy?
„Aj zväz má problém s kvalitou organizácie zápasov, ktoré usporadúva. Keďže nemáme stabilných usporiadateľov, často sa tie problémy opakujú. Nie sme s tým spokojní. Bolo by zlé, keby sa to malo zlepšiť priamo pod tlakom prezidenta zväzu. Má aparát platených pracovníkov zodpovedných za jednotlivé veci."
Boli ste v Dunajskej Strede na zápase so Slovanom?
„Nie, nebol som na tom zápase, nechodím na všetky. Nešiel som tam úmyselne, lebo som mal informácie, že to môže byť problémové a boli tam zodpovední ľudia, na čele s generálnym sekretárom."
Nemali ste tam ísť práve preto, ak sa čakali problémy, aby ste na vlastné oči videli, aká je realita?
„Neviem, čo by som tam mohol urobiť, informácie sú dostatočné. Viete, čo sa stáva. Môžete byť tŕňom v oku niekoho a budete zbytočne provokovať."
Mali ste pocit, že niektorí ľudia nechcú, aby ste boli na zápase?
„Niektorí ľudia ma nemajú radi, samozrejme, a dávajú to najavo, ale naučil som sa s tým žiť, inak by som sa na to musel vykašlať. Ale futbalový zväz je veľká organizácia a každý je za niečo zodpovedný. Poznáte členov výkonného výboru?
Nie.
„Vystupujú? Poznáte členov, funkcionárov klubov až na malé výnimky? Nie. Keď je všetko v poriadku, prezidenta nepotrebujeme, keď je problém schováme sa a nech to rieši prezident. Bol tam generálny sekretár. Prečo by som tam mal robiť veci, za ktoré je niekto zodpovedný a platený."
To je aj dôvod, prečo ste reagovali až po piatich dňoch? Aby sa vyjadrili tí, ktorí sú podľa vás zodpovední?
„Nie. Reagoval som hneď v nedeľu večer, stretol som sa s generálnym sekretárom a dal som mu pokyn, aby zvolal mimoriadny výkonný výbor a zosumarizoval všetky veci. Problém toho, čo sa stalo v Dunajskej Strede, je v niečom inom. Myslíte, že je to problém len futbalu?
Určite už nie.
„Nemyslíte si, že futbal bol zneužitý?"
Nechceme viesť s vami debatu, chceme sa pýtať, napríklad či sa nedalo predísť niektorým veciam, ak by ich organizátori lepšie zabezpečili. Napríklad, prečo bolo málo organizátorov pri bráne hostí, kde ich prišlo tisíc naraz a museli dlho čakať, kým sa dostali na štadión. Videli ste tlačovku generálneho sekretára Miloša Tomáša? Boli ste spokojný s tým, čo povedal? Nebolo totiž jasné, čo vlastne chcel povedať.
„Ťažko mi to komentovať. Je to generálny sekretár, ktorý je výkonným šéfom zväzu, či ste ho pochopili dobre alebo zle, to je otázka jeho skúseností z takýchto akcií.
Dali ste mu nejakú radu, čo má povedať. Lebo vlastne nepovedal nič.
„Nebudem hodnotiť svojho kolegu. Vystúpil podľa svojich možností a schopností."
Bránil sa tomu, aby povedal, kde sa stala chyba. Vy to viete dnes po piatich dňoch povedať?
„Za zápas zodpovedá usporiadateľ. Myslím si, že to nezvládol."
Bol zásah polície na tribúne oprávnený? Ste bývalý šéf katedry policajného vyšetrovania, môžete sa na to pozrieť aj ako odborník.
„Na to sú tu nezávislé orgány, prokuratúra, inšpekcia ministerstva vnútra, aby povedali, či bol adekvátny. Ale obávam, sa, že bez prítomnosti polície sa mohli stať ešte horšie veci."
Hovoríte, že sa vám nepáči spolitizovanie toho, čo sa na futbale stalo. Ale napríklad aj prezident Gašparovič, ktorý často sedáva vedľa vás na tribúne, to spolitizoval, keď sa do tohto zamiešal tým, že si zavolal ministra vnútra a vyjadroval sa k tomu.
„Každá politizácia je pre šport škodlivá. Ale keď prvý občan štátu považuje za potrebné vyjadriť sa k takýmto veciam, tak asi na to cíti dôvod."
Ak sa s Gašparovičom stretnete, poviete mu, že nemusel takýmto politickým spôsobom do toho vstupovať?
„Môžeme sa rozprávať o všetkých otázkach, ale ja nepatrím do zboru konzultantov prezidenta.
Pýtame sa, či mu poviete svoj názor, že sa vám nepáči spolitizovanie toho, čo sa tam stalo a že on k tomu prispel?
„Nemyslím si, že to spolitizoval prezident. Myslím si, že sa to dáva ako otázka slovensko-maďarských vzťahov. Mne tiež prekáža, ak prídem na zápas do Dunajskej Stredy, že je tam zástava Veľkého Uhorska, že sa tam vykrikujú heslá proti Slovákom, hoci to nie je masové. Ale polícia a organizátori tam s tým musia niečo urobiť."
Viceprezident polície Stanislav Jankovič hovorí, že spolupráca s futbalovým zväzom je zlá. Vraj nedodržiavate dohody, napríklad o počte usporiadateľov.
„Nebolo v žiadnom vyhodnotení po zápase oficiálne napísané, že by s tým bol problém. Prvýkrát som to počul po zápase v Dunajskej Strede."
Jankovič to uvádzal na príklade, že si objednáte málo policajtov na štadión, pretože ich musíte zaplatiť. Zvyšok stojí pred štadiónom, tých platia daňoví poplatníci, aj keď musia potom zasahovať vnútri.
„Kluby sa nemôžu schovávať pred zodpovednosťou. Musia svojich fanúšikov zvládnuť. Nie je riešením mať stále viac policajtov na štadióne."
Ak je policajt lacnejší ako človek z SBS, nezvádza to objednať si radšej políciu?
„Myslím si, že to tak celkom nie je, ale to nepatrí do mojej kompetencie, neriešim tieto veci. Nerozumiem po tých všetkých výtržnostiach na štadiónoch, že polícia nevie identifikovať ľudí, ktorí to opakovane páchajú. Na štadióne je už neskoro."
Hovorí sa o vás, že ste príjemný šéf. Nemáte pocit, že futbalové hnutie to zneužíva, a potom veľmi slabo tlačíte na riešenie problémov.
„Som veľkorysý a tolerantný človek a sú veci, kde sa mi to príjemne vracia. Ale zisťujem, že to nie je v slovenskom futbale. Veľkorysosť sa tu považuje za vašu slabosť. Pri spätnom hodnotení sú veci, kde som mal byť dôslednejší a razantnejší. Visel na vlásku ľudský život. Tá tolerantnosť voči klubom, ktorá bola doteraz asi väčšia ako mala byť, sa končí."
Pred rokom ste povedali, že chcete dotiahnuť volebné obdobie s tým, že vyčistíte futbal od korupcie a chuligánstva. Vyzerá to tak, že sa vám nedarí.
„Ak idete niečo operovať, a nie ste chirurg, ale skôr internista, otvoríte ranu. Prečo sa otvorili viaceré korupčné kauzy: Lebo sme sa do tohto pustili. Aj za cenu, že každá, aj keď je to v štvrtej lige, je nakoniec zneužitá demagogicky proti zväzu, ktorý to chce riešiť. Táto liečebná metóda nie je dostatočná, ak nie ju kluby nechápu. Vedenie Trnavy sa napríklad stalo nepopulárnym vtedy, keď začali niečo robiť so svojimi fanúšikmi. Ale klub to musí urobiť. Toto je cieľ, ktorý sme si stanovili. Prezident a výkonný výbor zväzu sú silní v rámci futbalového hnutia, ale slabé voči tejto spoločnosti."
Ste príliš slabí aj voči klubom? Lebo zdá sa, že kluby ovládajú vás, nie vy ich.
„Prečo myslíte?"
Pretože hovoríte, že kluby sú zodpovedné za toto a toto, ale vyzerá to tak, že vy im dávate len odporúčania, nie príkazy.
„Jeden krok, ktorý sme urobili, bol po období privatizérov, že sme kluby prinútili zmeniť sa na obchodné spoločnosti, tým sme eliminovali tzv. čierne fondy."
Ale aj to vám niektorí vyčítajú, kluby si vraj nepreniesli svoje dlhy do nových spoločností.
„To viete, vo všetkom sa dá niečo urobiť. Ale museli prevziať. Ak tak neurobili, sú tu iné štátny orgány, ktoré to musia riešiť.
Aké páky teda máte na kluby?
„Musia spĺňať kritériá, aby sa dostali do našej súťaže. Kritériá sprísňujeme. Zatiaľ sa ukázalo, že asi nie dosť razantne. Ale nedá sa to urobiť tak, že im z večera do rána prikážeme, že musíte mať taký a taký štadión. Ale nábehová krivka tam je. Kluby môžeme riadiť len nepriamo. Ale oni si stanovujú klubovú, hráčsku či divácku prioritu. Oni majú svoje investičné plány.
Nie je to tempo príliš pomalé. Zdá sa, akoby ste naznačovali, že kluby majú peniaze až dnes. Ale nemali ich niektoré už v minulosti pred siedmymi a viac rokmi? Nemohli kúpiť kamerové systémy, spraviť niečo pre divákov. Nie je tlak od vás slabý?
„Môže sa to zdať, ale je to proces, ktorý postupuje. Možno sme tie podmienky stanovili troška neskôr, ale nemali sme oporu v zákone. Teraz tu je. Prispejeme klubom aj z našej pokladnice. Tie zmeny sú pomalšie ako som si aj ja myslel. Ale pomery sa menia - v politike aj vo futbale."
Hovoríte, že kluby sú za niečo zodpovedné, generálny sekretár je za niečo zodpovedný, ligová komisia, výkonný výbor, a za čo ste zodpovedný vy? Čo sa vám osobne dá oprávnene vyčítať?
„Veľa vecí. Nemám problém s kritikou. Lebo nerobíme veci, tak ako máme robiť, či mohli by sme robiť, lebo na to nemáme možnosti, kapacitu a ľudí, ktorí by to vedeli presadzovať. Ja sa zodpovedám konferencii, ktorá ma zvolila. Často som zodpovedný za veci, ktoré môžem, ale aj za veci, ktoré nemôžem ovplyvniť aj keby som sa rozkrájal a sedel na všetkých zápasoch. Možno by niektoré veci vedel niekto robiť lepšie, z môjho pohľadu som vždy robil podľa najlepšieho vedomia a svedomia a podľa kapacity ľudí, ktorých mám ako spolupracovníkov."
Cítite nárast prejavov rasizmu a násilia na štadiónoch za posledné roky? Beriete to aj na seba?
„Myslím si, že sme v tejto veci urobili oveľa viac ako médiá spropagovali. Čo sa týka rasizmu, tam je to na ústupe. Ale je to dané aj spoločnosťou, môžete robiť, čo chcete, samotný futbal spoločnosť nezmení. Ale ak v každom mužstve budú dvaja čierni futbalisti a fanúšikovia si ich obľúbia, tak iste normálny fanúšik nebude pokrikovať na čiernych hráčov v mužstve súpera. Debil bude kričať vždy. S tými si kluby budú musieť poradiť. My nemôžeme zodpovedať za národnostnú otázku - ani ju riešiť. Tušili sme, že v Dunajskej Strede budú také problémy, ale nacionalizmus nespôsobil futbal. Je skôr obeťou hier, ktoré sú tu v pozadí a ktoré niekto bez pocitu zodpovednosti rozohráva.
Asi pred rokom ste spomínali projekt steward, akéhosi poloprofesionálneho usporiadateľa na štadiónoch. Teraz po probléme v Dunajskej Strede o tom opäť hovoríte ako jednom z novým opatrení. Nezostalo pred rokom iba pri slovách?
„Netlačil som dostatočne svojich podriadených, aby sa do toho pustili."
Nevyberáte si zlých spolupracovníkov?
„Časť z nich volí konferencia. Čo sa týka aparátu na zväze, tam je tá fluktuácia, bohužiaľ, dosť veľká. Ale aj profesionalita ľudí v kluboch je veľký problém."
Nový zákon o usporadúvaní aj športových podujatí je dosť voľne nastavený. Polícia bude mať právo zrušiť rizikový zápas, ak napríklad nebude dostatočný počet usporiadateľov?
„To je extrém, verím, že k tomu nepríde a dohodneme sa. Zatvorenie štadióna či zákaz usporiadať podujatie by malo byť to posledné riešenie."
V rozhovoroch, ktoré ste poskytli v minulosti, ste tvrdili, že futbal vás neživí, máte advokátsku kanceláriu, pôsobíte v rôznych firmách. Prečo sa stále angažujete aj vo futbale?
„Pretože som dostal mandát na štyri roky a chcem ho dodržať."
Futbalovým funkcionárom ste od roku 1990, posledných deväť rokov šéfujete nášmu futbalu. Máte za sebou asi sedem neúspešných kvalifikácií, korupčné kauzy, tou najväčšou je asi kauza zastupujúceho generálneho sekretára Vladimíra Wänkeho, ktorý bol vašou pravou rukou. Na futbale je prítomný rasizmus a násilie. Máte pocit, že slovenský futbal pod vaším vedením je na tom dobre, že ide správnym smerom?
„Ťažká otázka. Personifikujete až príliš.
Ste prezidentom SFZ a robíme rozhovor s vami.
„Nie som spokojný s tým, v akom stave je futbal a nie som spokojný s tým, ako sa nám niektoré veci darí robiť. Ale futbal je iný ako chemický proces, kde spojíte dva prvky a vznikne nejaká zlúčenina. Tu je veľa vecí, ktoré vám do toho vstupujú. Jednou z nich je aj súper."
Myslíte kvalifikačných súperov?
„Áno."
A nezdá sa vám, že tých pokusov ste mali už dosť?
„Je to otázka názoru. Zaoberal som sa tým, keď som kandidoval. Výsledky sú jedna vec, ale musíte riešiť veľa vecí, ktoré sa vo futbale nakopili a potom často ten výsledok zostáva ako hlavný cieľ, ale zatienený inými problémami. Dostal som dôveru funkcionárov futbalového hnutia. Čiže sa zodpovedám im za to, čo plním a čo nie."
Funkčné obdobie sa vám končí o rok. Chcete opäť kandidovať za prezidenta zväzu?
„Nie."
Neuvažovali ste nad tým, že by ste zložili funkciu ešte pred koncom funkčného obdobia?
„Keby som abdikoval po vypuknutí kauzy Wänke, v ktorej doteraz nebolo vznesené obvinenie, tak by som tým povedal, že sa cítim rovnako. Ale ja sa cítim čistý. Mne v týchto veciach nemôže nikto nič vytknúť. Samozrejme, sú nepríjemné chvíle, ale myslím si, že bol by som zbabelý, keby som skončil skôr."
V minulosti ste povedali: Cítim podporu ľudí, ktorí vo futbale robia a dávajú do neho peniaze. Je pre vás názor týchto ľudí dôležitejší ako názor fanúšikov?
„Tá otázka sa nedá jednoznačne zodpovedať. Som proti tomu, aby fankluby diktovali klubom a majiteľom klubov, kto má byť trénerom, ktorý hráč môže, alebo nemôže prestúpiť a tak ďalej. Treba si uvedomiť, že tu nie je nejaká veľká alternatíva, že ak to nebude robiť jeden, naskočí druhý. Preto je pre mňa dôležitý názor majiteľa, ako aj slušného fanúšika. Ale nezabudnite, že mecenáš je pre futbal nenahraditeľný."
Kto je najsilnejší muž slovenského futbalu? V rebríčkoch sa neobjavujete na prvom mieste.
„To nechajte na rebríčky bulvárnych médií."