Predajcovia v hlavnom meste začali brať zlacňovanie bytov naozaj vážne. Aby predali, v znižovaní cien sa už prestali hrať o korunky. Ponuky avízované realitnými kanceláriami boli v októbri aj o tisícky korún za meter štvorcový nižšie ako v septembri, či pred polrokom.
Zastavenie trhu a preklopenie váh na stranu kupujúcich sa v uplynulom mesiaci prejavilo významným zlacnením bratislavských bytov. Medzimesačné porovnania stredných hodnôt ponukových cien v niektorých lokalitách Bratislavy ukazujú na viac ako päťpercentné poklesy. Rozdiely v polročných vyhodnotenia sú ešte výraznejšie.
Zatiaľ čo od apríla do septembra niektoré veľkostné typy bytov v niektorých lokalitách zlacneli zväčša o menej ako päť percent, v októbri oproti máju boli poklesy cien o menej ako päť percent skôr ojedinelými prípadmi.
Do červených čísel sa dostali najmä garsónky. Nebývalý prepad cien najmenších bytov už dlhšie pociťuje bratislavský tretí okres, do ktorého patria mestské časti Nové Mesto, Rača a Vajnory. Medzimesačne sa tu ceny znížili o šesť, pri polročnom porovnaní až o osemnásť percent. Súčasný vývoj od najväčších prepadov zatiaľ šetrí väčšie, dvoj a trojizbové byty. Ich ceny za meter štvorcový v uplynulom období nerástli tak prudko ako ceny malých bytov. No napriek tomu napríklad aj trojizbové byty v piatom bratislavskom okrese (v tomto okrese trh s bytmi predstavuje najmä Petržalka) a vo štvrtom bratislavskom okrese (Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves a Záhorská Bystrica) v októbri v porovnaní s májom zlacneli o šesť až sedem percent. Vďaka poklesu sa ceny dostali na úroveň z prelomu rokov 2007 - 2008.
Najnovšie štatistiky zatiaľ dávajú len tušiť možnú budúcu zmenu vo vývoji dlhodobo stabilných cien za prenájmy. Medzimesačne sa totiž veľmi mierne, zvyčajne len o pár stokorún na byt zvýšili ceny prenájmov. Viac ako pri menších bytoch sa dvíhajú ceny, ktoré si účtujú nájomcovia za väčšie byty, keď v októbri museli nájomníci zaplatiť viac aj o tisíc až dvetisíc korún za byt.
Tieto pohyby však mohli spôsobiť aj zvýšené náklady na prevádzku bytov v prípade, že vlastníci neinzerujú len takzvané studené nájomné (bez energií). Začiatok jesene je totiž čas, keď sa rozposielajú vyúčtovania a správcovia vyrubujú novú výšku zálohových platieb.
Autor: Martin Lazík, autor pracuje v NARKS