Prísnejšie pravidlá financovania zo strany bánk sa dotknú predovšetkým menších developerských firiem s krátkou históriou a malým počtom projektov. "Predpokladáme, že pozemky menších developerov budú kupovať tí väčší, čo bude mať vplyv na celkovú situáciu na trhu. Dôjde k jeho koncentrácii, pričom na ňom ostanú len najväčší hráči, ktorí budú schopní garantovať kvalitu a spoľahlivosť," mieni riaditeľka Finep SK Oľga Petková.
Na sprísnené podmienky úverovania už poukázali samotné banky - od firiem, ktoré chystajú výstavbu nových projektov žiadajú nielen vyšší podiel vlastných prostriedkov, ale aj viac zmlúv podpísaných ešte pred rozbehom projektu. Vo všeobecnosti sa banky prikláňajú k financovaniu menších projektov, čo pri rezidenčnej výstavbe znamená zhruba päťdesiat až sto bytov. Naklonené nie sú napríklad financovaniu megaprojektov nákupných centier.
Developeri nateraz nepripúšťajú, že by malo plošne zlacnieť nové bývanie. "Pri bytoch, ktoré stoja od päťdesiat do sedemdesiat tisíc korún za meter štvorcový sa nedá očakávať, že by sa výrazne znížili ceny. Zisk developerov už nie je taký vysoký ako v minulosti, aby to umožnil," hovorí Zuzana Bábyová, finančná riaditeľka skupiny Opera.
Najlepšie sú na tom podľa nej tí, ktorí už stavajú a majú zabezpečené schémy financovania aj úver od banky, ako aj tí, ktorí projekty len pripravujú a majú čas všetko prehodnotiť, prispôsobiť fázovanie výstavby či predaj a výstavbu odložiť.
V dôsledku sprísnenia podmienok pre poskytnutie hypoték obyvateľstvu sa však môže stať, že ponúkané nehnuteľnosti zotrvajú na trhu dlhšie, kým sa predajú.