V hlavnom meste je v súčasnosti viac ako milión metrov štvorcových kancelárskych priestorov. Šesťdesiat percent z nich patrí medzi priestory A kategórie, zvyšok do kategórie B. Vyplýva to zo súhrnov združenia Bratislava Research Forum.
Slovné spojenie viac ako milión metrov štvorcových novej administratívy má zásadný význam. Súhrn pre potreby mapovania realitného biznisu totiž zahŕňa iba skolaudované budovy po roku 1993, novopostavené alebo také, ktoré prešli významnou rekonštrukciou. Jeho súčasťou nie sú budovy vo vlastníctve štátu alebo budovy menšie ako osemsto metrov štvorcových. Porovnania sú zásadným predpokladom pre zistenie súčasných trendov, ktoré trh s administratívou prežíva a ktoré ho ešte môžu zasiahnuť vzhľadom na určité nasýtenie ponuky a súčasnú zložitú finančnú situáciu. Novovzniknuté združenie Bratislava Research Forum založili tri veľké medzinárodné realitné poradenské agentúry Cushman & Wakefield, CB Richard Ellis a Colliers International.
Konkurencia si šliape po krku
Ako potvrdzujú developeri, ktorí stavajú pre trh s kanceláriami, konkurencia v tomto segmente je veľmi vysoká. Každý však verí, že sa práve jemu podarí dobre predať alebo prenajať.
Od začiatku tohto roka tak bolo dokončených takmer sto osemdesiat tisíc metrov štvorcových nových kancelárií. Väčšinu z nich uviedli na trh v druhom a potom v treťom bratislavskom okrese.
K štatistikám významnou mierou prispeli projekty Apollo Business Center II na Prievozskej ulici (v prvej fáze tu skolaudovali 55 a pol tisíca z plánovaných 79-tisícov metrov štvorcových administratívy) a centrála Slovenskej sporiteľne.
Za prvé tri kvartály sa podarilo celkovo prenajať 77-tisíc metrov štvorcových.
Boj o klientov
Od júla do septembra sa podľa údajov Bratislava Research Forum prenajalo o štyridsať percent menej priestorov, ako to bolo vlani v rovnakom čase. Vyjadrené v číslach to znamená, že nových nájomcov si našlo sedemnásť tisíc metrov štvorcových kancelárií. Väčšina uzatvorených obchodov sa sústredila v piatom bratislavskom okrese (tam došlo k zhruba štyridsiatim percentám zo spomínaných transakcií) a až potom nasledovali tie okresy Bratislavy, kde sa dokončil leví podiel kancelárskych priestorov v hlavnom meste v tomto roku.
Prenajímali najmä firmy z finančného a bankového sektora, po nich nasledovali výrobné a stavebné podniky a firmy, ktoré ponúkajú rôzne odborné služby.
Na konci septembra zostalo neprenajatých osem percent nových alebo zrekonštruovaných kancelárskych priestorov.
Kto bol najväčší?
K najväčším nájomcom v treťom kvartáli tohto roka patrili spoločnosti Dalkia (služby v oblasti energetiky) a IT firma Lenovo, ktoré si prenajali dokopy šesť a pol tisíca metrov štvorcových kancelárií v druhej fáze projektu Digital Park.
V Petržalke na Einsteinovej ulici ho stavia Penta Investments, dokončený má byť v prvom štvrťroku 2009.
K ďalším významným nájomcom z nedávno uzatvorených obchodov patrí spoločnosť Kone, ktorá si prenajala dva a pol tisíca metrov štvorcových v prvej administratívnej veži projektu Lakeside Park. Podľa Ivony Ševčíkovej z firmy TriGranit Developement Slovakia, fínsky dodávateľ výťahov sa do novej budovy nasťahuje v polovici novembra.
Najvyššie nájomné už tradične pýtajú vlastníci priestorov v centre hlavného mesta, a to od devätnásť do dvadsať eur (570 až 600 korún) za mesiac na meter štvorcový. Nájomné kancelárskych priestorov vo vnútornej časti mesta zostáva vo výške medzi dvanástimi a štrnástimi eurami (360 až 420 korún) mesačne za meter štvorcový. Na okraji Bratislavy sa platí nájomné od deväť do dvanásť eur (270 až 360 korún) za štvorec každý mesiac.