Kríza britského realitného trhu pokračuje a prehlbuje sa. Podľa optimistov už dosiahla svoje dno, čo je však iba slabá útecha pre realitné kancelárie, ktoré zívajú prázdnotou.
Britský trh nehnuteľností zasiahla svetová finančná kríza nebývalou silou. Podľa poslednej správy vlády klesol počet transakcií na trhu nehnuteľností v septembri v porovnaní s minulým rokom o takmer polovicu. Kým pred mesiacom sa predalo 59-tisíc domov, pred rokom to bolo až 125-tisíc. Podobný alarmujúci prepad zaznamenali vo Veľkej Británii aj počas leta.
S transakciami výrazne klesla aj cena priemerného britského domu. Oproti minulému roku o takmer pätnásť percent, čo je pokles o 30-tisíc libier (1,1 milióna korún) na súčasných takmer 159-tisíc libier (6,1 milióna korún). Najvyššie ceny nehnuteľností pritom stále zostávajú v Anglicku (priemerná cena je zároveň stále o 30-tisíc libier vyššia ako bola pred piatimi rokmi). Tento pád je však podľa anglickej hypotekárnej banky Nationwide najväčší za posledných sedemnásť rokov. Len oproti septembru bol októbrový pokles o 1,4 percenta.
"Naposledy sa niečo podobné stalo začiatkom 90. rokov. V roku 1991 boli úrokové sadzby oproti dnešku až dvojnásobné, aj všeobecné makroekonomické ukazovateľe boli horšie. Ekonomika bola v hlbokej recesii," vysvetlila pre denník Financial Times hlavná analytička Nationwide Fionnuala Earleyová.
Teraz sa oplatí investovať
Podľa Centra pre hospodársky a obchodný výskum by mal pokles pokračovať a dno by mali ceny dosiahnuť na budúci rok, keď klesnú ešte o štvrtinu. Rast by mal podľa predpovede centra opäť prísť až v roku 2010. Potom by mali ceny počas dvoch rokov opäť narásť o pätinu.
Podľa niektorých analytikov však už realitný trh dno v zásade dosiahol. Denníku FT to povedal napríklad hlavný portfoliový manažér Principal Global Investors Simon Hedger. Podľa neho je práve teraz najlepší čas investovať na realitnom trhu v Británii a západnej Európe. Je to vraj pre investorov "životná šanca". Podobného názoru je aj ekonóm Simon Rubiosohn, podľa ktorého "existujú isté náznaky, že trh dosahuje dno".
V každom prípade v Anglicku, podobne ako v Amerike a západnej Európe, to je práve trh nehnuteľností, ktorý ženie hospodárstvo do recesie. Hospodársky pokles v Británii by pritom podľa švajčiarskej banky UBS mal predstavovať až 1,4 percenta hrubého domáceho produktu. Úroveň inflácie by mala dosiahnuť 3,8 percenta. Rast by sa mal znovu prejaviť v roku 2010 a dosiahnuť asi 0,8 percenta. Spojené štáty sú na tom o niečo lepšie: ich recesia má byť 0,7 percenta a v eurozóne 0,3 percenta.
Boháči trpia
Kríza realitného trhu výrazne zasiahla aj najbohatších obchodníkov s nehnuteľnosťami vo Veľkej Británii a Írsku. Podľa zoznamu najbohatších ostrovanov, ktorý zostavuje magazín Estates Gazette, prišlo päťsto najbohatších obchodníkov s realitami o takmer pätnásť miliárd libier (573 miliárd korún). Celková hodnota ich aktív je sto miliárd libier (3 820 miliárd korún).
Najväčšiu stratu zaznamenal fínsky realitný magnát Poju Zabludowic, ktorý prišiel o dve miliardy libier (76 miliárd korún) zo svojho majetku. Popálil sa na amerických investíciách, obzvlášť v mekke hazardu Las Vegas.
Na druhom mieste najväčších strát skončili pôvodom iránski podnikatelia, bratia Vincent a Robert Tchenguizovci. Kým minulý rok sa ich majetok odhadoval na miliardu libier (takmer 38 a pol miliardy korún), teraz má majetok jedného z bratov iba 200 miliónov libier (7,6 miliárd korún). Osemdesiatdvaročný Bernard Lewis zas prišiel kvôli realitám o 700 miliónov libier (26,7 miliárd korún).
Briti stratili záujem o Španielsko
Ešte donedávna Briti rozhadzovali za reality v Španielsku, ale ani to už nie je pravda. To strháva ku dnu aj tamojšiu ekonomiku.
Ako napísal denník Daily Telegraph, ceny pozemkov a domov na slnečnom pobreží Costa del Sol výrazne poklesli.
Jeden z predajcov chytajúc sa záchranného lana dokonca ponúka akciu: k domu na pláži za 620-tisíc libier byt pri golfovom ihrisku zdarma.
Podobné akcie "dve za cenu jednej" už zaznamenali aj v Spojených štátoch.
Španielske banky sú pritom obzvlášť vystavené rizikovým aktívam na trhu nehnuteľností. Do stavebníctva je alokovaných až osemnásť percent celého hrubého domáceho produktu krajiny. Od roku 2004 postavili vyše tri milióny domov, minulý rok až 800-tisíc.
Tie sú však v súčasnosti takmer nepredajné. Na trojizbový byt s terasou by ste si tam prišli za tri milióny korún. Oproti minulému roku poklesol španielsky predaj o takmer 32 percent - až o polovicu menej ako pri predtým obývaných nehnuteľnostiach.