BRATISLAVA. Ceny tepla, plynu a elektriny už má vláda pod úplnou kontrolou. Parlament včera schválil zákon, podľa ktorého nové ceny energetických firiem – teplární, vodární, Slovenského plynárenského priemyslu a distribučných spoločností – bude musieť odsúhlasiť valné zhromaždenie. Až potom ich môžu odoslať na schválenie regulátorovi. Jediný, kto by ešte mohol zastaviť víťazné gesto premiéra Roberta Fica, je už len prezident, súdy či arbitráže.
„Podstatou je, aby všetci akcionári mali možnosť vyjadriť sa k politike daného dodávateľa energií. Často sa totiž stretávame s opačným názorom jednotlivých akcionárov takýchto zoskupení,“ tvrdí minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Analytik Radovan Ďurana si však myslí, že vláda v poslednom čase zasahuje do regulácie energetiky spôsobom, ktorý naznačuje, že nezávislý regulačný úrad nie je na Slovensku potrebný.
Zaplatíme to všetci
Zahraniční akcionári SPP, ktorí svojimi pokusmi zdražieť plyn, „vyprovokovali“ premiéra Fica k akcii, sa cítia poškodení. „Tento zákon obmedzuje naše zmluvou zaručené manažérske práva,” povedal hovorca zahraničného akcionára E.ON Ruhrgas Kai Krischnak. Podľa neho už Nemci zákon analyzujú a pripravujú kroky na ochranu svojich práv.
Ďalší akcionár SPP Gaz de France odkazuje po svojej hovorkyni Armelle Dillar, aby Slovensko rešpektovalo uzatvorené medzinárodné zmluvy. SME oslovilo aj ostatné energetické firmy, tie však svoj názor do uzávierky nevyjadrili.
Podľa opozičného poslanca Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) na túto cenovú reguláciu doplatia v konečnom dôsledku aj tak hlavne domácnosti. „Rozdiel medzi politickou a reálnou cenou zaplatia všetci. Aj tí, čo napríklad nemajú plyn.“ Zákon sa totiž týka iba regulácie cien pre domácnosti.
Podľa Ďuranu neistota v regulovanom prostredí vytvára tlak na zvyšovanie cien z dôvodu požadovanej vyššej výnosnosti investorov. To znamená, že to, čo energetické firmy stratia na domácnostiach, doženú vyššími cenami pre firmy. Následne firmy môžu ísť cestou zdražovania svojich produktov pre domácnosti, aby sa im vrátili zvýšené náklady na energie.
Radšej šetriť ako regulovať
Vláda však nedala dlho čakať na odpoveď, ako zabráni takémuto zvyšovaniu cien. Vďaka záchrannému balíčku 26 opatrení na zmenšenie dosahov finančnej krízy našla priestor bez toho, aby musela rozmýšľať nad argumentmi. Minister Jahnátek totiž po skončení rokovania kabinetu povedal: „Vláda prijala úlohu, že zváži vytvorenie podmienok na zavedenie regulácie dodávok elektriny a plynu mimo segmentu domácností na nevyhnutný čas.“ Cenová regulácia by sa vzťahovala aj na dodávky elektriny a plynu pre firmy.
Minister obhajuje tento krok tým, že o ňom rozmýšľajú aj iné krajiny Európskej únie. „Nie sme jediní, ktorí si takú ambíciu dávajú. Práve také opatrenie zaznelo aj na rokovaní predsedov vlád V4,“ tvrdí Jahnátek.
Nižšie ceny má zabezpečiť aj ďalšie opatrenie z balíčka – výstavba ďalších elektrární či dostavba Mochoviec. Či sa premiérovi Ficovi a ministrovi Jahnátkovi podarí zohnať na nové projekty nejakých investorov, je otázne. Podnikanie v energetike sa totiž podľa Ďuranu stáva menej predvídateľným a stráca na atraktivite. Podľa Janiša by vláda mala ísť úplne inou cestou – motivovať na šetrenie energií. O znižovaní energetickej náročnosti pritom hovorí aj Balíček 26.
Energetické opatrenia z „Balíčka 26“
Vplývať na dodávateľov elektriny, plynu a tepla, aby svoje produkty ponúkali za primerané ceny.
Preverenie oprávnenosti výšky poplatkov v prenosových a distribučných sústavách a v prepravných a distribučných sieťach.
Zvýšenie domácej spotreby zabezpečiť z domácich zdrojov, to znamená dostavbu 3. a 4. bloku Mochoviec, rekonštrukciu a výstavbu tepelných elektrární a paroplynového cyklu.
Znižovanie energetickej náročnosti a zvyšovanie energetickej efektívnosti, zriadenie programu na podporu energetickej efektívnosti.