BRATISLAVA. Reportérka Jessica Yellinová stojí v chicagskom Grant Parku. Zároveň však stojí v newyorskom štúdiu CNN a spolu s moderátorom Wolfom Blitzerom komentuje práve prebiehajúce prezidentské voľby. Nemožné? Už nie, CNN ako prvá televízia v histórii použila počas priameho prenosu hologram.
Zvíťazila tak v súboji s ostatnými televíziami o najmodernejšie infografy, blikajúce obrázky, prestrihy a iné grafické vsuvky a zabezpečila si výnimočnú sledovanosť.
Si fantastická, Jessica
Pred rokmi to bola iba vízia z filmov Georgea Lucasa, teraz sa hologram stal nástrojom televízneho boja o diváka.
„Si fantastický hologram,“ pozdravil Yellinovú počas prenosu Blitzer. CNN jeho prostredníctvom preniesla svoju reportérku z Chicaga do New Yorku a „tam“ v štúdiu rozprávala, akoby sa v ňom priamo nachádzala.
Len na samotný prenos bolo pritom nutné použiť 35 kamier s vysokým rozlíšením a špeciálne zelené pozadie umiestnené v snímacom „stane“.
Počas prenosu bolo Yellinovej telo snímané z rôznych uhlov, tieto zábery následne v počítači poskladané do trojrozmerného bloku a ten napokon prenesený do štúdia s Blitzerom.
„Bolo to ako pokračovať v tradícii Hviezdnych vojen,“ komentovala tento prenos reportérka.
Miliónový zázrak
Televízia odmietla zverejniť, koľko ju samotná technológia stála. Hovorí iba o historickom momente a televíznom prvenstve. K prenosu pritom došlo dvakrát. Druhý raz bol hosťom Andersona Coopera, držiteľa ceny Emmy, muzikant a raper Will.i.am. Pripravený bol aj prenos s Johnom McCainom, no televízia ho bez uvedenia dôvodu neuskutočnila.
Odborníci z firiem zaoberajúcimi sa filmovými efektmi hovoria, že celá technológia môže stáť milióny dolárov.
Andrew Orloff z losangeleských Zoic Studios však pre Chicago Tribune zdôraznil, že CNN množstvo techniky, napríklad kamery, už má. Cenu prenosov odhadol na tristo až štyristotisíc dolárov.
Prepisovanie histórie
Samotné použitie hologramu bolo nepochybne historickým momentom v dejinách televízií. V praxi však nič nové neprinieslo, žiadne nové informácie ani nové spravodajské postupy – hologram je len efekt. Ale ten k televízii pritiahol milióny divákov, ktorí ho chceli vidieť.
Technológia je pritom v plienkach a k dokonalosti jej chýba napríklad autentickejšia projekcia. Už teraz však možno povedať, že svet má nielen prvého afroamerického prezidenta USA, ale aj hologramy použiteľné vo vysielaní spravodajskej televízie.
Okamžite sa však ozvali organizácie vystríhajúce pred zneužitím hologramov – aby televízie netvrdili, že sú niekde, kde nie sú.
Ten hologram bol kúzelný trik. Ale ako to prispieva k lepšiemu pokrytiu udalostí, to fakt nikto netuší.
Tom Shales, The Washington Post