BRATISLAVA. Pri verejnom obstarávaní by vláda radšej uprednostnila podnikateľov zo Slovenska. Sama priznáva, že nie je možné niekoho otvorene preferovať, ale cestu si k tomu našla.
„Navrhujeme pri vyhlasovaní verejného obstarávania požadovať aj dosahy na obchodnú a platobnú bilanciu Slovenska a považovať tento ukazovateľ za prioritný,“ hovorí bod 13 balíčka krízových opatrení. Znamená to, že vláda bude môcť našich podnikateľov uprednostňovať, ak by iné riešenie predstavovalo dovoz do našej krajiny.
Toto opatrenie prekvapilo analytika INEKO Petra Goliaša. „Preferovanie domácich dodávateľov, ak sú drahší a menej kvalitní než zahraniční, by viedlo k neefektívnemu míňaniu verejných zdrojov,“ povedal Goliaš. Aj podľa Richarda Ďuranu z inštitútu INESS je cena najdôležitejším kritériom pre výber víťaza. „Toto opatrenie neobstojí ani v čase krízy. Sú určité univerzálne ekonomické zásady, ktoré platia.“
Ďurana pritom na vládnych opatreniach vidí aj pozitívnu stránku a síce „že nepristupuje k priamej podpore vybraných podnikov alebo odvetví“. Ani tento bod nemusí byť definitívny. Vo vládnom materiáli sa totiž počíta aj so zmenou podmienok, za akých vláda podporuje nové investície. Má sa preto zmeniť zákon o investičných stimuloch tak, aby vláda viac podporovala aj „menej sofistikované výroby“. To už podľa Ďuranu je priama pomoc.
Vláda pritom v časti o úveroch pre podnikateľov sama tvrdí, že „dotácie konkrétnym sektorom či podnikom by viedli k deformácii podnikateľského prostredia“.
Autor: dak