Bolo niečo pred polnocou. Republikánsky kandidát na prezidenta vyšiel na pódium očividne sklamaný. Predniesol však veľkorysý prejav. „Americký ľud prehovoril a prehovoril jasne. Pred malou chvíľou som mal tú česť zavolať senátorovi Barackovi Obamovi, aby som mu zablahoželal.“
McCainove slová prerušil nespokojný šum jeho fanúšikov. „Prosím vás,“ miernil sklamaný dav McCain a pokračoval, „...aby som mu zablahoželal k zvoleniu za prezidenta krajiny, ktorú obaja milujeme.“
Dúfali do poslednej chvíle
Stovky ľudí, čo si do Phoenixu prišli vypočuť prejav víťaza, sa museli zmieriť s rétorikou porazeného: „Pripojte sa ku mne a Barackovi Obamovi a ponúknime našu dobrú vôľu prekonať rozdiely a pomôcť obnoviť prosperitu, zaručiť bezpečnosť a našim deťom a vnúčatám zanechať lepšiu krajinu.“ John McCain sledoval zverejňovanie výsledkov v hoteli v Arizone.
Potom, čo médiá pripísali Obamovi víťazstvo v dôležitom štáte Pennsylvánia, prítomným krátila hodiny čakania už iba country hudba. Republikánsky štáb vypol spravodajské kanály na veľkoplošných obrazovkách.
Členovia štábu ohlasovali iba výsledky v štátoch, ktoré republikán získal. Tie, v ktorých prehral, si nechávali pre seba. V čase, keď McCainovu prehru mohol zvrátiť už iba zázrak, hlásili, že súboj je tesný.
Ešte i po tom, čo sa Ohio zafarbilo na politickej mape Ameriky na modro, republikánski fanúšikovia dostali správu, že získali Louisianu. Ohio bolo dôležitým, aj symbolickým štátom. Narodila sa tam hviezda jeho kampane Joe inštalatér. A spolu s ním zhasla McCainovi posledná nádej. Ďalšie zratávanie len potvrdilo porážku.
Je to moja prehra
McCain ju v príhovore priznal a Obamovi zablahoželal. Poďakoval sa svojim voličom, štábu, rodine, všetkým republikánom a svojej dvojke, Sarah Palinovej (na snímke Reuters). „Je úchvatným novým hlasom v našej strane volajúcim po reformách.“ Aljašská guvernérka mala slzy v očiach. Sen, že sa ráno po voľbách zobudí ako viceprezidentka, sa jej nesplnil.
John McCain republikánom v celej krajine odkázal, že zodpovednosť za prehratý boj nesie on sám: „Toto je moja porážka, nie vaša.“ The Washington Post však tvrdí, že ak by republikáni postavili do boja o Biely dom proti demokratovi Obamovi kohokoľvek, prehral by. Američania totiž volili prvého muža svojej krajiny v čase, keď 90 percent z nich, po ôsmich rokoch republikána v Bielom dome tvrdí, že idú nesprávnym smerom.
Republikáni sa ešte dlho budú pýtať sami seba, či v kampani urobili všetko, čo mohli. Nie však John McCain: „Nestrávim budúcnosť ľútosťou nad tým, čo mohlo byť. Dnes som bol kandidátom na najvyšší úrad v krajine, ktorú milujem. A naďalej zostávam v jej službách.“
Autor: dopisovateľka z Washingtonu