WASHINGTON, BRATISLAVA. Mladí, ženy, čierni a ostatné menšiny, prvovoliči. Presne táto skupina voličov v utorok katapultovala Baracka Obamu do Bieleho domu.
Senátor z Illinois však napriek tomu nebol žiadnym vyhraneným kandidátom a dá sa povedať, že oslovil všetkých. Vyhral takmer vo všetkých kategóriách. Už po prvých analýzach výsledkov pre agentúry AP sa dá povedať, že takú rôznorodú podporu demokratický ani republikánsky kandidát nemal dlhé roky.
Afroamerický hrdina
Bezkonkurenčne najväčšiu podporu mal senátor z Illinois medzi afroamerickými voličmi. Vyše 90 percent z nich mu dalo svoj hlas, naopak republikánovi Johnovi McCainovi len tri percentá. Napriek tomu, že černosi dlhodobo podporovali demokratov, takýto nárast ešte nikdy nezaznamenali. Uverili mu aj hispánci, ktorí už tradične volia demokratov.
„Táto voľba je odpoveďou na modlitby otrokov. Je to nová éra nášho zápasu,“ povedal pre noviny Baltimore Sun pastor Frank Reid. Ďalší afroamerický aktivista Jesse Jackson v dave oslavujúcich ľudí plakal od radosti. Štyridsaťsedemročný Barack Obama upútal aj mladých voličov, obzvlášť prvovoličov. Zabodoval u nich charizmou a efektívnou modernou kampaňou prostredníctvom internetových sociálnych sietí. Na internete mal stokrát viac reklamy ako jeho súper. V televízii Obama prevalcoval McCaina trojnásobne.
Obamova armáda
„Cítime tú energiu,“ vyznal sa reportérke agentúry AP 19-ročný univerzitný študent Rafi Zelikowsky. V dave státisícov ľudí stál 15 hodín, aby si vypočul víťazný prejav budúceho prezidenta.
Milióny mladých neodradili od hlasovania ani dlhé rady pred volebnými miestnosťami. Ďalšie desaťtisíce mladých stúpencov rodákovi z Havaja pomáhali vo volebných tímoch po celých štátoch.
Charizmatický prejav oslnil aj ženy. Šesť z desiatich voličiek fandilo Obamovi. Obama mal väčšinu u nezávislých voličov, ktorí zohrali vo vyrovnaných štátoch kľúčovú úlohu.
Je to o ekonomike
Demokratický kandidát u nich zabodoval najmä ekonomikou. Tá bola najsilnejšou témou, ktorá zavážila podľa BBC u vyše 61 percent voličov.
Irak či zdravotníctvo bolo rozhodujúce len pre okolo desať percent. Američania vnímajú voľby cez svoje peňaženky a keď zasiahla ich krajinu finančná kríza po rokoch republikánskej vlády, bolo zákonité, že sa obrátili na opozíciu. V čase krízy sa McCain ukázal ako menej dôveryhodný. Najskôr jej vo svojej kampani neprikladal dôraz, a keď začali padať finančné trhy, nepremyslene prerušil kampaň. Nepomohli mu ani roky nepopulárneho republikánskeho prezidenta Georgea Busha.
Ak niekde senátor z Arizony zabodoval, tak v klasickom jadre republikánskych voličov. Bieli muži, starší voliči, evanjelikáli a konzervatívci mu dali najviac hlasov.