Aukcie šetria mestám milióny

Štát zaplatil za softvér na elektronické obstarávanie milióny. Aukciu si cezeň zatiaľ nevyskúšal nikto.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: ILUSTRAČNE– SITA)

BRATISLAVA. Mesto Šaľa ušetrilo za dvadsať minút desiatky miliónov korún. Mesto doteraz platilo za nakladanie s komunálnym odpadom takmer 26 miliónov korún. Tento rok vypísali na zvoz odpadu novú súťaž. Neuspokojili sa však s bežnou metódou, keď ceny uchádzači ponúkajú v obálkach, ale usporiadali aj druhé kolo – formou elektronickej aukcie.

Firmy začali ponuky na 24 miliónoch, v aukcii sa o zákazku pobili a cenu spustili až na 17,1 milióna. A keďže zmluvu mesto uzatvorilo na 11 rokov, vďaka elektronickej aukcii usporia oproti dnešným nákladom takmer sto miliónov korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Víťazná firma, tá istá, aká to za viac peňazí robila doteraz, bude odpad zbierať nie dvakrát, ale až trikrát týždenne. „Zabezpečovať bude navyše aj separovanie papiera. Takže výsledkom aukcie je viac roboty za menej peňazí,“ hovorí viceprimátor Šale Jozef Mečiar.

V biznise aukcie bežia roky

Elektronickú aukciu úspešne využívajú napríklad aj Levice, Nová Dubnica, Piešťany, Bytča či prešovská fakultná nemocnica. „Začali sme ešte v decembri 2005, máme ich za sebou desiatky a niekedy až s úsporou šesťdesiat percent,“ hovorí Božena Krajčovicová z Mestského úradu v Leviciach. Ako príklad uvádza 417-tisícovú úsporu pri miliónovej zákazke na obklad mestskej budovy.

Súkromná sféra využíva aukcie už niekoľko rokov. Gumárenská firma Matador cez ne nakupuje pracovné odevy, kancelárske potreby či elektromateriál na údržbu strojov. „Celkové úspory dosahovali až štyridsať percent,“ povedal Miroslav Žiačik z Matadoru.

SkryťVypnúť reklamu

Nájsť podobné príklady v štátnej správe nie je ľahké. Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál síce hovorí, že podporujú všetky úsporné opatrenia, otázky na elektronické aukcie však len presmeroval na Úrad pre verejné obstarávanie.

Štát pritom investoval zhruba 70 miliónov korún do vytvorenia systému elektronického obstarávania, ktorého súčasťou je aj možnosť využiť elektronickú aukciu. Systém vyvinula IBM. „Aukciu zatiaľ nevyužil nikto,“ priznáva Jana Gocká z Úradu pre verejné obstarávanie.

Korupcia má čas

Prezidentka Transparency International Slovensko Emília Sičáková-Beblavá hovorí, že výhodou elektronických aukcií je okrem možnosti vygenerovania lepšej ceny aj väčšia transparentnosť obstarávania. „Ktokoľvek sa môže na aukcii zúčastniť, každému sú dostupné kritériá aj ich váha, v reálnom čase môže sledovať, aké sú ponuky a môže dať lepšiu.“ Pri bežnom vyhodnocovaní ponúk totiž existuje priestor na manipuláciu s ponukami v obálkach alebo riziko dodatočnej úpravy údajov.

SkryťVypnúť reklamu

„Keď vidíte ponuky v reálnom čase, eliminujete riziko, že komisia zainteresovaná na výsledku, vyberie toho dodávateľa, ktorého chce, a nie najlepšieho,“ hovorí Beblavá. „Je preto logická otázka, prečo aukcie využíva iba niekoľko miest a obcí a nie všetkých takmer tritisíc a prečo to nerobí štátna správa. Odpovedí sa ponúka niekoľko – obavy z novej technológie či nezáujem vedenia o progresívne formy, ktoré sú oveľa ťažšie manipulovateľné ako klasické postupy.“

Úrad dáva mestá za príklad

„Na viacerých miestach vo verejnej správe nám bolo povedané, že ich priorita nie je cena, ale napríklad dobre zabehnutá spolupráca,“ potvrdzuje pracovník firmy poskytujúcej softvér na e-aukcie, ktorý nechcel byť menovaný.

Gocká hovorí, že štátne úrady by si z miest, ktoré vďaka aukciám šetria verejné zdroje, mali vziať príklad. „Od budúceho roka by mali ústredné orgány štátnej správy obstarávať všetky tovary elektronicky, takže dúfam, že aj záujem o využitie elektronickej aukcie sa zvýši.“

SkryťVypnúť reklamu

Úrad pre verejné obstarávanie podľa nej štátnym orgánom využívanie aukcií odporúča a robí aj školenia. „Nie pri každej súťaži je to vhodné. Podmienkou je, aby sa predmet zákazky dal presne špecifikovať a jeho parametre vyjadriť v číselných hodnotách, nemalo by byť potrebné ani subjektívne posúdenie komisiou,“ hovorí.

Babarík: Neslušnosti a manipulácie odhalíme

O elektronických aukciách sme sa rozprávali s konateľom spoločnosti Well management ĽUBOŠOM BABARÍKOM. Aukcie organizuje od roku 2003.

Pre koho e­aukcie robíte?

„Zatiaľ najmä pre súkromnú sféru. Z verejných inštitúcií to boli mestské úrady, napríklad Piešťany, Nová Dubnica, Zvolen, ale aj nemocnice, neziskové organizácie a sponzorsky školy. Robili sme pre 200 subjektov.“

SkryťVypnúť reklamu

Predávateim softvér?

„Výhodnejší je pre úrady a firmy prenájom. Poskytujeme aj technickú podporu, metodickú pomoc, scenáre, analýzy.“

Využívajú sa e-aukcie?

„Je to systém, ktorý vyhľadávajú najmä otvorení, etickí a vzdelaní manažéri. Neslušnosti a manipulácie by v protokoloch aukcií bolo vidieť. Cez tento systém dosiaľ prebehli tendre za viac ako desať miliárd, tento rok už za vyše štyri miliardy.“

V čom sú výhody e-aukcie?

„V transparentnosti a obojstrannej objektívnosti, celý priebeh aukcie, všetky ponuky a čísla sú presne zaznamenané v protokoloch. Enormne sporí čas a ceny. Úspory sa v priemere pohybujú okolo 15 percent, ale zaznamenali sme aj 78 percent.“

Aké sú náklady?

„Väčšinou sú to len percentá z dosiahnutých úspor. Návratnosť pri dobrom využití môže trvať iba niekoľko minút.“

SkryťVypnúť reklamu

Nenadhodnocujú uchádzači v prvom kole ceny, aby mali kam ustupovať?

„Len čo sa povie elektronická aukcia, znižujú uchádzači ceny o niekoľko percent. Vedia, že by sa znemožnili, keby po aukcii bola cena polovičná.“

Ako dlho aukcia prebieha?

„Príprava trvá niekoľko dní. Ostré kolo, keď sa znižujú ceny a zvyšuje kvalita, trvá od pol hodiny. Najdlhší tender u nás trval šesť a pol hodiny.“

Existuje limit?

„Ohraničenie nevyplýva z času, ale z ceny. Aukcia trvá, kým sa nájde cena, pod ktorú už nikto nejde. Pri ohraničených systémoch hrozia špekulatívne ponuky v posledných sekundách.“

Môžu účastníci ponúkať okrem ceny aj iné výhody?

„Lepší servis, dlhšie záruky, rôzne výhody. A nižšie ceny. Softvér kritériá podľa dôležitosti prepočíta tak, aby sa zobrazovalo objektívne poradie.“

SkryťVypnúť reklamu

Súťaží sa naraz aj o viacero položiek?

„Ak nakupujete napríklad 45 druhov ložísk, každé má svoju cenu, dodacie lehoty. Kto aukciu modeluje, rozhodne, v koľkých položkách súťaž pobeží.“

Môžu položky získať viacerí účastníci aukcie?

„Ak je zákazka celok, napríklad stavba, tak víťaza určí výsledok súčtu všetkých položiek. Pri obstarávaní mäsa pre školu môže vyhrať mrazené ryby niekto iný ako hydinu.“

Aké klientelistické praktiky môže aukcia odstrániť?

„Sivé zóny, korupciu, únik dát, ovplyvňovanie a nadŕžanie účastníkovi. Pri bežných obálkových súťažiach sa môže stať, že dodávatelia sa dohodnú na cene a tá je výrazne nadhodnotená. Dohodnúť sa môžu aj s úradníkom. Ide sa robiť súťaž na server, ktorý stojí bežne okolo 45-tisíc a vyhrá ho najnižšia ponuka za 500-tisíc, lebo pracovník to tak zorganizoval. Pri e-aukcii sa postaráme, aby tam bolo čo najviac dodávateľov, ktorí dajú primeranú cenu.“

SkryťVypnúť reklamu

Dodávateľov vyhľadávate?

„Sú úradníci, ktorí povedia, veď sme to uverejnili vo vestníku a čakajú. My hovoríme, buďte aktívni, oznámte dodávateľom, že sa môžu zapojiť.“

Čo je vhodné obstarávať cez e-aukciu?

„Súťaže robíme na úvery, vrty, projekty, strážne či hygienické služby, potraviny, tunely, technológie - čo vás napadne.“

Kde môže tento spôsob priniesť najvýraznejšie úspory?

„Pri bežných službách, ako je kosenie trávnikov. Pri deratizáciách bolo v minulosti bežné nadhodnocovať ceny aj o stovky percent. Objektívna cena deratizácie mesta bola pri istom poč­te hodín a chemikálií napríklad 15-tisíc. Úradník však vybral ponuku za 600-tisíc. Ak si zobral do vrecka stotisíc, tak verím, že to bola dobrá cena. Nikoho dovtedy nenapadlo to auditovať, objavili to až aukcie.“

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú riziká?

„Ľudský faktor. To však nie je riziko elektronickej aukcie.

Štátne orgány aukcie nevyužívajú. Prečo?

„Málo o tom vedia, je tu nízka vzdelanosť vo vedomostnej ekonomike, strach z noviniek či z transparentnosti. Poznám výnimku - štátny subjekt, ktorý to využil – Nemocnicu ministerstva vnútra. Po nedávnej výmene vedenia však prestali.“

Nie je to mrhanie zdrojov?

„Úrady nevyužívajú systém, ktorý by mohol zabraňovať kriminalite a neefektívnemu nakladaniu s verejnými zdrojmi. Premiér Fico viackrát hovoril, že sú tam 30-percentné rezervy. Súhlasím. Ponúkame ministerstvám, Kancelárii prezidenta, Úradu vlády a Úradu pre verejné obstarávanie vyskúšať si na rok náš systém bezplatne.“

Michal Piško

E-aukcia

Elektronická aukcia prebieha vo virtuálnom svete, účastníci sa nemusia stretnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Pred aukciou

Nie vždy rozhoduje iba cena.

Kľúčové môžu byť aj technické riešenie, servis či dodanie.

Organizátor súťaže vyhľadá dodávateľov a pošle im oznámenie o aukcii a jej podmienky.

Vo verejnom sektore je druhým kolom – v prvom kole uchádzači predložia ponuku, na základe ktorej môžu postúpiť do aukcie.

Všetci účastníci dostanú postup a prístupové heslá.

Administrátor určí čas začiatku aukcie a prípadne aj jej koniec.

Aukcia

Na začiatku do systému vložia vstupné ponuky.

Každý dodávateľ vidí len najnižšiu sumu či najvýhodnejšiu ponuku, no bez jej zdroja.

Súťažiaci ponuky priebežne znižujú či menia iné kritériá.

Softvér vyhodnocuje kritériá podľa ich váhy a určí poradie.

Otvorený koniec

Ak je čas vopred stanovený, ponuky často padajú až v posledných sekundách.

SkryťVypnúť reklamu

Pri otvorenom konci sa aukcia predlžuje, kým sa aktualizujú ponuky.

Víťaz je jasný hneď.

Účastníci dostanú písomne presný záznam o aukcii.

Víťazný dodávateľ potvrdí konečnú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 597
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 330
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 720
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 153
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 357
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 860
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 889
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 367
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu