BRATISLAVA. Slovenská polícia si nevedie presné štatistiky o Slovákoch stratených v zahraničí. O konkrétnych prípadoch sa verejnosť zväčša dozvie až od miestnych úradov, presné čísla a identitu nezvestných sprevádzajú dohady. Podobné to je aj v prípade Viery Malovíkovej (48) zo Žiliny, ktorá sa v piatok stratila v Chorvátsku.
(Ne)prerušené pátranie
Chorvátske médiá včera informovali, že polícia už po Žilinčanke nepátra. Tieto správy však na základe informácií od chorvátskej polície vyvrátil Igor Skoček zo slovenského ministerstva zahraničných vecí.
Chorvátska polícia zastavila pátranie len na ostrove Murter, kde Žilinčanka zmizla. V krajine však pátranie pokračuje ďalej, tvrdí Skoček. Zatiaľ bezvýsledne.
Pátrači sa stiahla z ostrova a polícia odvolala potápačov potom, ako jej očitý svedok potvrdil, že nezvestnú videl v sobotu 60 kilometrov od Šibeniku ísť smerom na Zadar. Ďalší svedkovia ju v nasledujúcich dňoch videli v okolí Zadaru, ich výpovede včera polícia nepotvrdila. Podľa Skočeka sa prihlásilo spolu dvanásť svedkov.
Získať u nás informácie o nezvestných Slovákoch, ktorí zmizli v zahraničí, je takmer nemožné.
Evidencia neexistuje
Záznamy nevedie ani polícia. Podľa hovorkyne policajného prezídia Andrey Poláčikovej evidujú zväčša nezvestných, ktorí sa stratili na Slovensku. Tých bolo do 4. novembra 2235. Z nich polícia vypátrala 1762.
Informácie o stratených Slovákoch, ktorí zmizli v zahraničí, zhromažďuje len občianske združenie Hope. Bronislava Kollárová zo združenia však hovorí, že vedia len o tých, ktorých príbuzní sa na nich obrátia.
Tento rok sa im ozvali príbuzní šiestich Slovákov. Kollárová hovorí, že ide prevažne o dospelých mužov, ktorí išli do zahraničia pracovať.
Najväčšie nebezpečenstvo v zahraničí však podľa aktivistky hrozí najmä mladým dievčatám.Ján Krempaský © SME
Nezvestnív zahraničí (2007)
útek z domu – 6 prípadov
prostitúcia v zahraničí – 6
práca v zahraničí – 2
útek za láskou – 4
vzťahové problémy – 2
únos – 1
psychické problémy – 3
Zdroj: Hope – Pomoc nezvestným